Ytmdesktop ile Linux’ta YouTube Müzik nasıl dinlenir

Tarafından geliştirilen resmi olmayan YouTube Müzik uygulamasını kullanmadan önce Linux masaüstünde YouTube Music’i nasıl dinleyeceğinizi ele aldık. Th-Ch. Ancak bu program, hizmeti Linux platformunda dinlemenin tek yolu değildir.

Th-Ch’in resmi olmayan YouTube Müzik uygulamasını denediyseniz ve bunun istediğinizi yapmadığını fark ettiyseniz, Ytmdesktop harika bir alternatiftir. Çok benzer bir kullanıcı arayüzüne sahip. Ancak Ytmdesktop, Discord, Last.fm ve daha fazlasıyla entegre olur. Bunu sisteminizde nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Ytmdesktop’u Linux’a Kurmak

Ytmdesktop uygulaması Linux’ta iyi bir şekilde desteklenmektedir. Hangi Linux işletim sistemini kullanırsanız kullanın, onu bilgisayarınızda çalıştırabileceksiniz. Kurulum işlemini başlatmak için bir terminal penceresine ihtiyacınız olacak.

Linux’ta bir terminal penceresi başlatmak nispeten kolaydır. Klavyede Ctrl + Alt + T tuşlarına basarak başlatabilirsiniz. Alternatif olarak, uygulama menüsünde “Terminal”i arayın ve bu şekilde başlatın.

Terminal penceresi açık ve kullanıma hazır durumdayken Ytmdesktop kurulumu başlayabilir. Kullandığınız Linux işletim sistemine karşılık gelen aşağıdaki kurulum talimatlarını izleyin.

Arch Linux

Ytmdesktop uygulaması, Arch Linux Kullanıcı Deposunda Arch Linux kullanıcıları için mevcuttur. Ancak, bu programı sisteminize kurmak istiyorsanız, önce Trizen AUR yardımcısını kurmanız gerekir.

Trizen AUR yardımcısını bilgisayarınıza kurmak için “git” ve “base-devel” paketlerini kurarak başlayın.

sudo pacman -S git base-devel

Bilgisayarınızda iki paketi kurduktan sonra, sisteminize Trizen’in en son sürümünü indirmek için git klon komutunu kullanın. Ardından makepkg komutu ile programı kurun.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git
cd trizen/
makepkg -sri

Trizen uygulaması çalışır durumdayken, Ytmdesktop’un en son sürümünü Arch Linux’a yüklemek için trizen -S komutunu kullanın.

trizen -S ytmdesktop-git

Yapış paketi

Ytmdesktop uygulaması, Ubuntu Snap mağazası aracılığıyla Linux kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Sisteminizde çalışmasını sağlamak için, bilgisayarınızda Snap paketi çalışma zamanını etkinleştirerek başlayın. Ardından, uygulamayı kurmak için ek yükleme komutunu kullanın.

sudo snap install youtube-music-desktop-app

düz paket

Ytmdesktop uygulaması, Flathub uygulama mağazasında Flatpak olarak mevcuttur. Sisteminize kurmak için, bilgisayarınızda Flatpak çalışma zamanının kurulu olduğundan emin olun. Bunu yaptıktan sonra, Ytmdesktop’u kurmak için aşağıdaki iki komutu kullanın.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak install flathub app.ytmdesktop.ytmdesktop

Uygulama Resmi

Ytmdesktop uygulaması, Linux kullanıcıları için bir AppImage’a sahiptir. Sisteminizde kurmak için, sisteminizde AppImageLauncher uygulamasının kurulu olduğundan emin olun. Ardından, yetkiliye gidin Ytmdesktop web sitesiAppImage’ı indirin ve AppImageLauncher ile çalıştırın.

  Linux'ta AuthPass şifre yöneticisi nasıl kullanılır

Ytmdesktop ile Linux’ta YouTube Müzik nasıl dinlenir

YouTube Music’i Ytmdesktop ile dinlemek için uygulamayı başlatın. Uygulama açıldığında, aşağıdaki adım adım talimatları izleyin.

Adım 1: “Giriş” düğmesini bulun ve fare ile tıklayın. Bu düğmeyi seçtikten sonra YouTube hesabınıza giriş yapın. Ytmdesktop’u kullanmak için bir YouTube hesabınızın olması gerekmez, ancak onsuz sanatçıları kaydetmekte ve oynatma listeleri oluşturmakta zorlanacaksınız.

Adım 2: Ytmdesktop ayarları alanına erişmek için dişli simgesini bulun ve üzerine tıklayın. Ayarlar alanına girdikten sonra, “Entegrasyonlar”ı arayın ve fare ile tıklayın.

“Entegrasyonlar” alanında, “Discord Rich Presence”, “Youtube bağlantıları için panoyu oku” ve diğer ayarları etkinleştirmekten çekinmeyin.

Adım 3: “Entegrasyonlar” alanını yapılandırdıktan sonra “Görünüm” bölümünü bulun. Buradan, “Özel tema”yı seçerek Ytmdesktop’un görünümünü özelleştirebilirsiniz.

Adım 4: Görünümü yapılandırdıktan sonra ayarlar penceresini kapatın. Ardından, “Ara” kutusunu bulun. “Ara” kutusuna tıklayın ve bir grup, sanatçı, albüm veya şarkının adını yazın. Ardından, arama sonuçlarını görüntülemek için Enter tuşuna basın.

Adım 5: Dinlemek istediğiniz grup, sanatçı, albüm veya şarkı için arama sonuçlarına bakın. Ardından, erişmek için fare ile seçin. Fare ile bir sanatçı/grup seçtiğinizde, grubun sayfası yüklenecektir.

Grubun sayfasında dinlemek istediğiniz şarkıyı bulun. Alternatif olarak, bir şarkı seçtiyseniz, uygulamada otomatik olarak çalmaya başlamalıdır.

çalma listeleri

Ytmdesktop’ta çalan müziği bir çalma listesine eklemek ister misiniz? Bir şarkı veya albüm bulun ve şarkının yanındaki düğmeyi tıklayın. Ardından, mevcut bir oynatma listesine ekleme seçeneğini belirleyin.