Yeni Stratejileri Başlatmak için Pazarlamacıların Müttefiki

Nesnelerin İnterneti (IoT), çeşitli pazarlama yöntemlerindeki teknolojik değişikliklerin tohumudur.

Akıllı cihazların istikrarlı bir şekilde yaygınlaşması, çeşitli sektörlerde geniş olanaklar ve müşteri ilişkileri ve pazarlama yönetimi için yeni bir paradigma getiriyor.

Pazardaki çeşitli endüstriler, müşterilerini anlamak, verimli çalışmak, daha iyi müşteri hizmeti sunmak, iş değerini artırmak ve karar verme yeteneğini geliştirmek için IoT’yi kullanıyor.

IoT, 21. yüzyılın en önemli teknolojilerinden biri haline geldi. Artık arabalar, mutfak aletleri, bebek monitörleri, termostatlar vb. nesneleri gömülü cihazlar kullanarak internete bağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, süreçler, insanlar ve nesneler arasında kesintisiz iletişim artık mümkün.

Bu makalede, IoT’yi, bazı örnekleri ve IoT’nin günümüz pazarlamasını nasıl etkilediğini açıklayacağım.

İşte başlıyoruz!

IoT nedir?

Nesnelerin İnterneti (IoT), internet üzerinden diğer sistemler ve cihazlarla veri alışverişi yapmak için yazılım, sensörler ve diğer teknolojilerle gömülü birçok fiziksel nesnenin veya “nesnelerin” ağını tanımlar.

IoT, birbirine bağlı mekanik ve dijital makineler, bilgi işlem cihazları, nesneler vb. bir sistemdir. İnsandan bilgisayara veya insandan insana etkileşim olmadan ağ üzerinden bilgi aktarabilir.

Kevin Ashton, 1999 yılında “Nesnelerin İnterneti” adını verdi. Nesnelerin birbirine bağlılığı ile “internetimizin” birbirine bağlılığını bütünleştirdiği için buna IoT adını verdi.

Artık dünya çapında milyarlarca cihaz internete bağlı ve hepsi veri topluyor ve paylaşıyor. IoT, dijital ve fiziksel evrenleri birleştirerek kumaşı daha duyarlı ve yenilikçi hale getiriyor.

Temel nesnelere zeka ekleme fikri ilk olarak 1980’lerin ve 1990’ların başında tartışıldı. O zamanlar teknoloji çok büyük olmadığı için ilerleme yavaştı. Çipler çok hantal ve büyüktü, bu da herhangi bir sisteme veya cihaza kurulmalarını zorlaştırıyordu.

Böylece, çipi küçük ve ucuz hale getirmek için ilk fikir geldi. RFID etiketlerinin ve IPv6’nın benimsenmesi, kablosuz ağların geliştirilmesine ve ölçeklendirmek için IoT’ye yönelik gerekli adımların atılmasına yardımcı olur. Yavaş yavaş, dünyanın en güçlü teknolojilerinden biri haline geldi.

İşletmeler için IoT’nin Faydaları

IoT’nin faydaları, iş çevikliğine ve verimliliğine bağlıdır. Buradaki fikir, ürünler ve dahili sistemler hakkında daha fazla bilgi toplamak ve müşteri deneyimini geliştirmek için gereksinimlere göre değişiklikler yapmaktır.

Üreticiler, veri iletmek için ürünlerin nesnelerine veya bileşenlerine sensörler ekler. Bu, işletmelerin bileşen arızasını tespit etmesine ve diğer bileşenlere zarar vermeden önce değiştirmesine yardımcı olur.

Şirketler, sistem ve tedarik zincirinin verimliliğini artırmak için sensörlerin ürettiği verileri kullanır. IoT, işletmelerin süreçleri otomatikleştirmesine ve hizmet sunumunu iyileştirirken, israfı azaltmasına ve işçilik maliyetlerini düşürmesine olanak tanır.

Ortak faydalardan bazıları şunlardır:

 • Genel iş süreçleri İzleme
 • Gelişmiş müşteri deneyimi
 • Paradan ve zamandan tasarruf
 • Geliştirilmiş çalışan verimliliği
 • İş modellerinin kolay entegrasyonu ve uyarlanması
 • Daha net iş kararları vermek
 • Daha yüksek gelir üretimi

IoT Pazarlamasından Bazı Örnekler

Akıllı teknolojinin benimsenmesindeki artış, yalnızca veri, deneyim ve an üretmek anlamına gelmez; ayrıca çeşitli pazarlamacılar için derin etkileri vardır. İşletmelerde aksamalardan kaçınmak için markalar, Nesnelerin İnterneti gibi yeni teknoloji trendlerini takip etmelidir.

Akıllı bebek telsizleri, akıllı kapı zili kameraları, akıllı kilitler ve akıllı prizler birçok kullanıcı arasında talep görmektedir.

Ürün kampanyaları, coğrafi sınırlama, akıllı etiketler, marka bilinci oluşturma ve içerik pazarlama ile bağlantı kurmak için bazı IoT pazarlama örneklerine bakalım.

IoT Tabanlı Ürün Kampanyaları

Mevcut bir ürünü IoT bağlantısı için sensörlerle gömün. Bu, pazarlamanızı bir sonraki adıma taşıyacak ve müşterilerin anlamlı içgörüler için sistemlere aktarılan benzersiz verilerini veya içeriklerini paylaşmasına olanak tanıyacaktır.

  Telefonunuzu Kullanarak Medya Sunucusundan TV'nize Film Oynatın [Chromecast]

Yazılım ve donanım kullanımı, yatırım ağırlıklı IoT durumları arasında gelir, ancak çıktı sonuçları tartışılmaz. Örneğin, içecek şirketi Diageo, kampanyadan daha fazla müşteri çekebilmesi için viski şişelerini müşterilerin kaydettiği videoları taşıyacak şekilde özelleştiriyor.

coğrafi sınır

Akıllı telefonlar, dünya çapındaki müşteriler arasında geniş popülaritesi ve kullanımı göz önüne alındığında, IoT pazarlamasında daha kullanışlı hale geliyor.

Geofencing, yakındaki işletmeleri bulmak için akıllı bir cihazın yerleşik GPS’inin kullanıldığı bir konum bilgisidir. Bu nedenle, coğrafi sınırlama ile birleştirildiğinde akıllı telefonlar, işletmenizin veya mağazanızın yakınındaki son derece alakalı ve dönüşüm hunisinin ortasındaki müşterileri tespit etmenize yardımcı olabilir.

Örneğin, Nesnelerin İnterneti, bir alıcı radarda olduğunda işletmenizi bilgilendirebilir ve müşterilerin ürünleri satın almak için mağazayı ziyaret edebilmeleri için kuponlar, teklifler ve indirimler hakkında uygun mesajlar gönderebilir.

Örnek: Burger King, daha fazla başarı elde etmek için coğrafi sınırlama IoT tekniğini uygular. “Bir Penny için Whooper” adlı bir kampanya başlattılar. Bu, 600 fit içindeki herhangi bir McDonald’s müşterisinin akıllı telefonlarında bir bildirim alacağı ve yakındaki Burger King çıkışına yönlendirileceği anlamına gelir.

Akıllı Ürün Etiketleri

Mevcut müşteriler, yeni kampanya için en iyi başlangıç ​​noktasıdır. Dönüşüm hunisinin en altında kalırlar, iş değeri teklifine ilgi gösterirler ve yukarı veya çapraz satışa açıktırlar.

Donanım gerekmediğinden, bu muhtemelen IoT’nin en uygun maliyetli örneğidir. İşletmeler, müşterilerin mobil cihazlarını kullanarak tarayabilecekleri QR etiketlerini doğrudan ürünlerine uygulayabilir. Bu, onları ilgili ürünlere, ürün bilgilerine, mağaza içi deneyimlere, indirimlere ve daha fazlasına yönlendirecektir.

Örneğin, bir restoran, müşterilerin bugünün özel yemeğini, içecek tekliflerini ve daha birçok avantajı öğrenmek için kodu taradığı masaya taranabilir bir QR kodu koymayı planlıyor. Ayrıca bazı işletmeler, aynı restoranda kullanılabilecek heyecan verici ödüller kazanmak için bir oyun oynama şansı elde etmek için müşterilerin QR kodunu taramalarına izin verir.

markalaşma

Günümüz çağında hemen hemen herkesin bir akıllı telefonu ve bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Markalaşma yine uygun maliyetli bir IoT örneğidir ancak çok etkili bir örnektir. Bu, müşterilerin markayı sosyal medya reklamlarından veya bazı web sitelerinden tanımasını sağlar.

Müşteriler sosyal medya hesaplarında bir resim yayınlasa bile, diğerleri gönderiyi görür ve üründen haberdar olur. Aynı zamanda, marka bilinci oluşturma, kullanıcıların gıda blogcularının gıdaların tadını çıkarırken markanızı ve satışlarınızı artırabilmesi gibi ilginç etkinliklerde bulunmalarına olanak tanır.

Pazarlamacılar, ürünlerini neyin özel kıldığını ve diğer ürünlerden nasıl farklı olduklarını açıklamak için IoT cihazlarından yararlanır. Markanızı rakiplerinden ayırmak için ürünlerin özelliklerini göstermekle ilgilidir.

Örneğin, bir işletme, yeni teklifler hakkında onları güncel tutmak için müşterileriyle etkileşime girer. Bunun için işletme, mevcut müşterilerine teklifler ve indirimlerle ilgili otomatik ve özelleştirilmiş metin mesajları gönderen bir uygulama başlattı.

İçerik pazarlama

Pazarlamada birçok yaklaşım kullanılabilir ancak içerik pazarlaması en popüler yöntemlerden biridir. Bu pazarlama tarzı, web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına tutarlı yüklemeler yoluyla kaliteli tüketici içeriği oluşturmaya odaklanır.

İçerik pazarlamasının yardımıyla, bir işletme daha fazla müşteri güveni ve sadakati oluşturarak güçlü bir müşteri tabanı oluşturabilir. Etkileşimler yoluyla toplanan veriler, pazarlamacıların müşterilerin ihtiyaçlarını anlamalarına yardımcı olur.

IoT sistemlerinden gelen verilerin kullanılması, bir şirketin stratejisini kişiselleştirebileceği ve müşterilere benzersiz bir deneyim sunabileceği için kalabalıkta öne çıkmasına yardımcı olabilir. Bu, bir şirket ve müşterileri arasında yeni bir tür etkileşime yol açar. Böylece, bir işletme satış rakamını iyileştirebilir.

Ayrıca, IoT ile içerik pazarlamasını genişletmek için arama optimizasyonu ve anahtar kelimeler de önemlidir. Bu şekilde, potansiyel müşterilerinizi geliştirirken huninizi daraltabilirsiniz.

IoT Pazarlamayı Nasıl Etkiler?

IoT, pazarlama dünyasında önemli bir etki yaratıyor. Bu teknoloji, işletmelerin müşterilerin ihtiyaçlarını dinleyerek ve onlara buna göre yanıt vererek hizmetlerini ve ürünlerini tüketiciler için daha çekici hale getirmelerine yardımcı olur.

  Chrome Ana Sayfa Düğmesinin Açıldığı Sayfayı veya Web Sitesini Özelleştirin

Bilgili yöneticiler, pazarlamacılar ve işletme sahipleri, akıllı cihazlarda doğru zamanda doğru pazarlama stratejisini iletmek için bu teknolojiyi kullanıyor. Bu, tüketici davranışlarını ve beklentilerini bilmede değerli olan daha fazla müşteri verisinin elde edilmesine yardımcı olacak ve iş başarısı ile sonuçlanacaktır.

IoT’nin farklı alanlardaki etkisini anlayalım.

Müşteri Deneyimi ve Katılımı

IoT, müşterilerle sürekli olarak gerçek zamanlı olarak etkileşimde bulunmak ve şirketin ömrü boyunca ürün değeri oluşturmak için karlı fırsatlar sunar. Bağlı IoT cihazları, şirketlere kullanım konusunda görünürlük sağlayarak sorunları daha hızlı tespit etmelerine ve çözmelerine, verileri yakalamalarına ve gelirlerini artırmalarına olanak tanır.

Bağlantılı arabaları, yakın pazarlamayı ve ev otomasyonunu düşünün; IoT, kablosuz bağlantı ve ağlar sayesinde iş yapma şeklinizi yeniden şekillendiriyor ve müşterilerin davranış ve beklentilerini değiştiriyor.

Daha iyi müşteri deneyimi ve etkileşimi sağlamak için IoT, işletmenizin dört alana odaklanmasına olanak tanır:

 • İlgili zamanda ilgili teklifler
 • Tatmin edici mağaza deneyimleri
 • Sorunsuz ve hızlı sorun çözümü
 • Müşteri sadakatini artırmak için daha çekici seçenekler sunmak

Böylece IoT, şirketler ve müşteriler arasındaki ilişkileri dönüştürüyor ve günümüzde neyin mümkün olduğuna dair fikirleri hızla geliştiriyor.

Kişiselleştirme

Şirketler arasında artan rekabet, işletmeleri zirveye çıkmak için birden fazla taktik kullanmaya zorladı. Bu taktiklerden biri de kişiselleştirmedir. Her işletme müşterilerine gelişmiş hizmetler sunmaya çalışır. IoT, şirketlerin müşterilerinin daha kişiselleştirilmiş hizmetlere yönelik taleplerini karşılamalarına yardımcı olabilir.

Gittikçe daha fazla şirket IoT dünyasına girdiğinden, etkili bir şekilde kişiselleştirebilen şirket başarının zirvesinde olacak. Şimdi, bu IoT kişiselleştirme dünyasında, şirketler ve müşteriler daha bağlantılı.

Pazar araştırması

Yukarıda tartışıldığı gibi, IoT her sektördeki tüketiciler ve işletmeler için gereklidir. Dolayısıyla, veriler pazar araştırması için bir altın madeni. Büyük verilerin firmalar, pazar araştırmacıları ve tüketiciler için günlük etkileri vardır. Veri uygulaması, veri işleme ve analiz için pazar araştırması anketlerinde çok önemli bir rol oynar.

Pazar araştırması bugün daha dijital hale geliyor. Bu nedenle, IoT, pazar araştırmacılarının tüketici davranışları ve alışkanlıkları konusunda güncel kalmasına yardımcı olur. Ayrıca, IoT, pazar araştırmacıları için daha güvenilir, değerli ve doğrudur.

Hiper Bağlantılı

Hiper bağlantılı dünyada IoT, bilgileri, nesneleri ve insanları aynı anda toplumu ve işletmeyi temelden değiştirecek şekilde birbirine bağlar. IoT, endüstriler arasında yıkıcı bir güç, tüm dijital dönüşümün ana itici gücü ve hiper bağlantılı iş için bir etkinleştirici haline geldi.

İşletmeler, hiper bağlantılı olmalarına olanak tanıyan dijital çözümleri yeniden oluşturmak için müşterileriyle ortak çalışır. Nesnelerin İnterneti’nin gücünü ağ çözümleri, yapay zeka ve teknolojilerle birleştiren birçok sektör, 360 derecelik bir iş yönetimi ve performansı görünümü sunabilir.

Hiper Hızlı İşlem

Hızlı bir çevrimdışı deneyim arayan müşteriler, IoT’nin yardımıyla hiper hızlı işlem seçeneklerinden yararlanabilir.

Unutmayın, hızlı servis hızlı müşterileri çeker. Birçok hızlı işlem daha fazla müşteri bilgisi gerektirdiğinden, pazarlamacılar değerli verilerin toplanmasından faydalanacaktır. Ve biliyorsunuz ki bilgi bugünlerde para gibidir.

Bu nedenle, hiper hızlı işlemler, işletmelerin müşteriler hakkında daha fazla bilgi toplaması için ortaya çıkan fırsatlardır. Bu işlemler ayrıca işletmelerin müşteri davranışlarını ve olağan prosedürlerini anlamalarını sağlar. Bu şekilde, bir işletme markasını müşterilerin ihtiyaçlarına göre şekillendirebilir.

Satın Alma Yolculuğu

Müşterilerin satın alma yolculuğu sorunsuz bir yolculuk olmalıdır. Bu nedenle işletmelerin buna dikkat etmesi gerekmektedir.

IoT sistemleri, bir alıcının tercihlerine ve tercihlerine göre ürün sipariş etmesine yardımcı olabilir. Bazı IoT ayarlarını tercihlerine göre kolayca ayarlayabilir ve gerisini otomasyonla taşıyabilirler.

Ayrıca IoT sistemleri, stokta kalmamış veya tekrar stokta olup olmadığına bakılmaksızın müşterilere ürün durumu hakkında bilgi verir. Hatta ürün stokta olmadığında gerekli bilgileri erkenden verebilirsiniz, böylece hazır olduğunda IoT sistemi müşteri için otomatik olarak satın alır.

  iPhone X'te Apple Pay Nasıl Kullanılır

Uçtan Uca Deneyim Optimizasyonu

IoT verileri, markaların ürünleri hakkında çok fazla veri toplamasını sağlar. Ürünün gerçek dünyadaki kullanımını içeren veriler, ürünün performansıyla ilgili olarak markaya ve müşterilere veri besleyebilir.

Bu, markaların geri bildirimlere dayalı olarak sorunları ve önerileri tahmin etmesine yardımcı olacaktır. Markalar ayrıca bu verileri, müşterilerini ürün işlevselliği hakkında bilgilendirmek ve gerektiğinde bakım konusunda uyarmak için kullanabilir. Bu, daha iyi müşteri hizmeti ve memnuniyetine yol açar.

Sosyal medya

IoT sistemlerinin sosyal medya üzerindeki ortak etkisi teşvik edici ve muazzamdır. IoT, müşterilerin davranışlarını gerçek zamanlı olarak izlemek, duruma ilişkin farkındalığı artırmak ve daha pek çok fayda sağlayabilir.

Derin içgörülere güvenen işletmeler, beklenen hizmetleri sunmak için sosyal medyayı kullanabilir. Akıllı telefonlar herkesin hayatının önemli bir parçası haline geldi ve en yaygın olarak gadget’lar arasında kullanılıyor. Tüm IoT gadget’ları için bir savaş alanı oluşturdu.

İşte IoT’nin sosyal medya üzerindeki etkilerinden bazıları:

 • İşletmelerin hizmetlerini nasıl sunduklarını değiştirmelerine olanak tanır.
 • İşletmeler, hedef kitleleri arasında daha iyi bir itibar oluşturabilir.
 • Şirketlerin gizliliğini korumasını sağlar.

SEO

IoT, insanların çevrimiçi bir şey arama şeklini değiştirir. Akıllı saatler, akıllı arabalar, bağlı evler, sesli asistanlar ve giyilebilir cihazlar, mevcut SEO en iyi uygulamalarının en iyi örnekleridir. IoT odaklı bir geleceğe hazırlanmak için aşağıdakiler gibi bazı stratejileri izlemeniz gerekir:

 • Sesli aramaya öncelik verin
 • SERP ile geliştirin
 • IoT tabanlı arama medyasını izleyin
 • Kişiselleştirmeye odaklanın
 • Çevrimdışı ve çevrimiçi verileri sentezleyin

İş fırsatları

Şüphesiz, her sektör IoT teknolojisinden yararlanıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte çalışma kültürleri değişiyor ve dünya genelindeki iş piyasaları da değişiyor. Ancak, önümüzdeki dönemde verimliliği ve ilerlemeyi sağlamak için çalışanlar ve kuruluşlar mevcut IoT teknolojisini benimsemelidir.

IoT, çalışanlara daha güvenli bir ortam, yüksek üretkenlik ve daha iyi bir iş deneyimi sunar. Öte yandan, kuruluşlar artan satışlara tanık olabilir. Ürün ve hizmetlere yönelik daha fazla talep, işçiler için de daha iyi saatlik ücretler anlamına gelir.

Otomasyon

Üreticiler, IoT çözümünü ve otomasyonu birleştirerek bakım teşhisini ve raporlamayı otomatikleştirir. Verimliliği artırmak ve kazaları azaltmak için sürecin her yönü hakkında bilgi sağlamaya yardımcı olacaktır. IoT sistemleri, işletmelerin güvenlik sistemlerine güç vermelerini sağlar.

Ürün Entegrasyonu

IoT, ürün entegrasyonu için büyük ölçüde daha çevik ve disiplinli bir yaklaşım gerektirir. Bunun nedeni:

 • Tüketiciler daha fazla teknoloji okuryazarı oluyor
 • IoT yeniliği teşvik eder
 • Ürünün daha iyi analizi
 • Azaltılmış geliştirme maliyetleri ve süresi
 • İşbirliğini teşvik eder

Tahmine Dayalı Reklamcılık

Akıllı cihazları internete bağladığınızda bol bol reklam fırsatı elde edeceksiniz. IoT sistemleri, işletmenizin müşterilerle etkileşim kurmak için herhangi bir nesneyi kanal olarak kullanmasına da yardımcı olabilir.

Ürün geliştirme

Nesnelerin İnterneti, hızlı ve güvenli bağlantı, gelişmiş bilgi yönetimi ve güçlü cihaz yönetimi içerir. Böylece, daha akıllı IoT özellikli ürünler oluşturmanıza yardımcı olur.

Veri Yakalama

İşletmeler, dahili veya harici sensörler aracılığıyla herhangi bir kaynaktan veri toplayabilir. Durum verileri, konum verileri, otomasyon verileri ve eyleme dönüştürülebilir veriler gibi veriler, çeşitli endüstrilerin işlerini büyütmelerine ve satışlarını artırmalarına yardımcı olur.

Çözüm

IoT, işletmelere sayısız olanak sunar ve daha fazla gelir ve satış elde etmelerine yardımcı olur. IoT’nin yardımıyla endüstriler, pazarlama için yeni stratejileri hızla benimseyebilirler.

IoT, internet reklamcılığı, içerik pazarlaması, ürün geliştirme, sosyal medya, viral pazarlama ve daha fazlasını içeren çeşitli sektörlere ve işletmelere hitap eder. Ayrıca pazarlamacılar ve müşteriler arasındaki iletişimi geliştirmeye yardımcı olur, marka bilinirliğini artırır ve daha fazla müşteri memnuniyeti sağlar.

Yaygın olarak benimsenmesi göz önüne alındığında, IoT muhtemelen yıllarca varlığını sürdürecektir.

IoT alanında yeniyseniz, bu IoT öğrenme kaynaklarından yararlanabilirsiniz.