Yeni Bir Mac Aldınız mı? Yüklemeniz Gereken 14 Temel Uygulama

Apple, macOS ile birlikte birçok yardımcı programı bir araya getirir, ancak Mac’inizden en iyi şekilde yararlanmak için indirmeniz gereken başka faydalı araçlar da vardır. İşte birçok Mac hayranının yemin ettiği bazı seçimler.

Mıknatıs: Windows’unuzu Düzenli Tutun

Apple, macOS’ta, çalışırken çalışma alanınızı hızlı bir şekilde düzenlemenize olanak tanıyan Windows benzeri bir “Aero-snap” özelliğini henüz dahil etmemiştir. Neyse ki geliştirici topluluğu bu sorunu defalarca çözdü ve Mıknatıs (2$) en iyi çözümlerden biridir.

Gerekli anahattın göründüğünü görene kadar bir pencereyi tıklayıp sürükleyin ve ardından pencereyi uygun şekilde ölçeklendirmek için bırakın. Pencereleri yerine taşımak için klavye kısayollarını da kullanabilirsiniz. Windows, Mac’inizden çıkış yapsanız bile siz onları tekrar hareket ettirene kadar yerlerini hatırlar.

Alfred: Daha Az Zamanda Daha Fazlasını Yapın

Alfred Mac’iniz için bir üretkenlik merkezidir. Kısayol tuşları, anahtar kelimeler ve eylemlerle daha kısa sürede daha fazla şey yapmanıza yardımcı olur. Özel iş akışları oluşturabilir veya çevrimiçi topluluğun paylaştığı önceden oluşturulmuş iş akışlarını indirebilirsiniz.

Her şeyden biraz yapar. Apple’ın Spotlight aramasının daha akıllı bir versiyonu olarak veya pano geçmişinizi yönetmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca görevleri otomatikleştirmek için eylemleri bir araya getirebilir ve tek bir komutla yürütebilirsiniz. Alfred’in temel sürümünü indirmek ve denemek ücretsizdir. Tüm özelliklerin kilidini açmak için satın alabilirsiniz. Güç paketi (23 £).

MPV veya VLC: Herhangi Bir Medya Dosyasını Oynatın

QuickTime, macOS’ta temel medya oynatma sunar, ancak QuickTime’ın açamadığı birçok biçim vardır. Bunlar için daha yetenekli bir medya oynatıcıya ihtiyacınız var. MPV. Bu uygulama, çok ünlü mplayer2 ve MPlayer projelerinin ücretsiz, açık kaynaklı bir çatalıdır. Hem video hem de ses oynatır.

MPV, GPU video kod çözme için FFmpeg donanım hızlandırmasını kullanır. Biçimlerin ve dosyaların büyük çoğunluğunu oynatır ve etkin geliştirme aşamasında olduğu için düzenli olarak güncellenir.

MPV’yi tavsiye ediyoruz VLC, dosyalar olduğu için VLC, MPV’de düzgün çalışan dosyaları oynatamaz. Ancak, her ikisi de oldukça yetenekli medya oynatıcılardır ve ikisi de ücretsizdir.

  iPhone ve iPad'de Hızlıca Hatırlatıcı Oluşturma

Chrome veya Firefox: İkinci Bir Tarayıcı

Safari mükemmel güç kullanımı, Apple teknolojileri (Apple Pay ve iCloud Keychain gibi) ile entegrasyonu ve hızlı oluşturma hızı sayesinde Mac’ler için en iyi tarayıcıdır. Apple, tarayıcıyı güvenilirlik, performans ve güç verimliliği için optimize etmek için çok çaba harcıyor. Gezinmek için Safari kullanıyorsanız, MacBook’ta daha fazla pil ömrü elde edersiniz.

Ancak, her web sitesi Safari ile iyi oynamaz; bazıları sizi “daha büyük” tarayıcılardan birini kullanmaya zorlar. Bu nedenle, her ihtimale karşı ikinci bir tarayıcı yüklemenizi öneririz. Krom veya Firefox en popüler oldukları için harika seçimlerdir ve bu nedenle web’de mükemmel desteğe sahiptirler. İkisi de ücretsizdir ve Windows, Linux veya mobil cihazlardaki diğer örneklerle de eşitlenirler.

Vanilya: Dağınık Menü Çubuğunuzu Temizleyin

Mac’iniz yepyeniyse, ekranın sağ üst köşesindeki menü çubuğunda asılı duran çok fazla simgeniz olmayabilir. Bu, siz daha fazla yazılım yükledikçe zamanla değişir. Menü çubuğuna yapılan tüm eklemelerin yararlı veya hoş karşılanmadığını oldukça hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

Bu nerede Vanilya İçeri girer. Görmek istemediğiniz uygulamaları gizlemenize ve onları ortaya çıkarmak için bir oku tıklamanıza olanak tanır. Uygulamanın temel işlevi ücretsiz olarak sunuluyor, ancak bir simgeyi tamamen kaldırmak istiyorsanız, Pro sürümü için 4,99 ABD doları ödemeniz gerekiyor.

Barmen bir alternatiftir. Dört haftalık ücretsiz deneme sürümü olarak mevcuttur, ancak Pro sürümü aynı işlevsellik için sonuçta daha pahalıya (15 $) mal olur.

Amfetamin: Mac’inizi Uyanık Tutun

bu

Mac’inizin güç ayarlarını Sistem Tercihleri ​​> Enerji Tasarrufu altında özelleştirebilirsiniz, ancak her zaman bu kurallara uymak istemeyebilirsiniz. Dosyaları bir ağ üzerinden paylaşıyorsanız veya kesintiye uğramak istemediğiniz arka plan işlemleri yapıyorsanız, Mac’inizin uyanık kalması için bu ayarları değiştirmeniz gerekir.

Veya, yükleyebilirsiniz Amfetamin. Bu ücretsiz uygulama, menü çubuğunda bulunur ve yalnızca iki tıklamayla Mac’inizin enerji ayarlarını geçersiz kılmanıza olanak tanır. Belirli bir süre boyunca veya bir uygulama çalışırken veya bir dosya indirilirken Mac’inizi süresiz olarak uyanık tutmayı seçebilirsiniz. Amfetamin, artık modası geçmiş olanlar için mükemmel bir alternatiftir. Kafein, hangi geliştirme 2013 yılında durdu.

Google Drive veya Dropbox: Evrensel Bulut Depolama

Birçoğumuzun Apple olmayan bir cihazı var veya ara sıra Apple ekosisteminde olmayan insanlarla bir şeyler paylaşmamız gerekiyor. Bu durumlarda, tüm cihazlarda iyi çalışan bir bulut depolama sağlayıcısına ihtiyacınız vardır (birçoğunun Windows ve Android desteği sayesinde iCloud ile ilgili şikayeti).

  Kişileri aktarmak için bir CSV dosyasını VCF'ye dönüştürme

Google sürücü 15 GB depolama alanı ve ücretsiz olarak Google Dokümanlar ve E-Tablolar gibi sınıfının en iyisi web uygulamaları sunduğu için zorlayıcı bir seçimdir. Dropbox (ayrıca ücretsiz), bağlı web hizmetlerine ihtiyacınız yoksa ve daha basit, daha yalın (2 GB) bir bulut depolama hizmetini tercih ediyorsanız iyi bir seçimdir.

BetterTouchTool: Üretkenliği Arttıran Kısayollar Oluşturun

Mac deneyiminizi kişiselleştirmek istiyorsanız, o zaman BetterTouchTool (BTT) olmazsa olmazlardandır. BTT ile izleme dörtgeninizi, farenizi, MacBook Touch Bar’ınızı ve daha fazlasını kullanarak çok çeşitli eylemler için özel kısayollar oluşturabilirsiniz.

İlk olarak, bir hareket, dokunma veya tıklama gibi bir tetikleyici seçersiniz. Ardından, bu tetikleyiciye bir uygulama veya işletim sistemi işlevi gibi bir eylem atarsınız. Her tetikleyiciye birden fazla eylem ekleyebilirsiniz. Daha sonra kısayolunuzu kaydedersiniz ve kurduğunuz tetikleyici ile istediğiniz zaman erişebilirsiniz. BTT, 45 günlük ücretsiz deneme sürümü olarak mevcuttur, ancak satın alınması 45 ABD dolarıdır.

Bu uygulama, Mac’lerini tam olarak kendi zevklerine göre ayarlamak isteyen kişiler için idealdir. Genel sıradan görevleri otomatikleştirmek istiyorsanız veya Apple’ın işletim sistemini nasıl tasarlaması gerektiği hakkında fikirleriniz varsa, BTT tam size göre.

Hazel: Dosya Organizasyonunu Otomatikleştirin

Dosyalarınızın kendilerini düzenlemesini mi istiyorsunuz? tam olarak bu ela yapmak. Uygulamaya belirli klasörleri izlemesi talimatını verirsiniz ve o, dosyaları seçtiğiniz bir dizi kurala göre hareket ettirir. Ayrıca dosyaları etiketleyebilir, açabilir, arşivleyebilir ve silebilir.

Hazel, Spotlight, AppleScript, Automator ve Bildirimler gibi temel macOS özellikleriyle çalışır. İndirilenler klasörünüzü düzenli tutmak, Çöp Kutusu’ndaki dosyaları boşaltmak veya faturalarınızı ve vergi makbuzlarınızı doğru klasörlere koymak için kullanabilirsiniz. Hazel’in satın alınması 32 dolardır ancak 14 günlük ücretsiz deneme süresi sunar.

Dropzone: Dosya Tabanlı Eylemleri Hızlandırın

macOS genelinde sürükle ve bırak entegrasyonu sağlamdır, ancak her zaman iyileştirmeye yer vardır. Boşaltma noktası sürükle ve bırak işlemini bir sonraki seviyeye taşır ve tek bir arayüzden taşımanıza, kopyalamanıza, yüklemenize ve daha fazlasını yapmanıza olanak tanır.

İlk olarak, dosyanızı alın ve ekranın en üstüne sürükleyin. Dropzone penceresi, kullanılabilir eylemlerin bir listesiyle açılır. Belirli bir uygulamadaki dosyaları açmak, doğrudan Google Drive ve Amazon S3 gibi hizmetlere yüklemek veya bir .ZIP arşivi oluşturmak gibi tek dokunuşla işlemleri gerçekleştirmek için bırakın.

Dropzone, satın almak için 10 ABD dolarıdır ancak 15 günlük ücretsiz deneme süresi sunar.

Unarchiver: Her Türlü Arşivi Çıkarın

Hadi işin peşini bırakalım: yüklemek istemenizin ana nedeni arşivden çıkaran Mac’inizde RAR arşivlerini açmaktır. Finder, ZIP ve TAR.GZ gibi en yaygın arşiv türlerini yönetir, ancak macOS, RAR arşivleri için temel destekten yoksundur. Unarchiver bu desteği ücretsiz olarak ekler.

  Eski Film Fotoğraflarınızı Nasıl Dijitalleştirebilirsiniz?

Ve desteği burada bitmiyor. 7Z, CAB, ISO ve BIN gibi uzantılara sahip arşivleri açmak için Unarchiver’ı kullanabilirsiniz. Hatta EXE ve MSI formatlarındaki bazı Windows yürütülebilir dosyalarını ayırmak, eski Amiga formatlarına (ADF ve DMS gibi) girmek veya SWF flash dosyalarından medya çekmek için bile kullanabilirsiniz.

TripMode: Mobil Verilerinizi Kaydedin

Mac’inizi bir mobil erişim noktasına bağlamazsanız, YolculukModu (ücretsiz deneme dahil 7 ABD doları) sizin için değil. Ancak, bazen bir hücresel bağlantıya güveniyorsanız, veri ücretlerinde size çok para kazandırabilir.

TripMode, bir mobil erişim noktası kullandığınızı otomatik olarak algılar ve internet erişimini uygulama bazında kısıtlar. MacOS hizmetlerini ve Steam gibi uygulamaları engeller ve bağlı olduğunuzda ağır indirmelerin gerçekleşmesini önler. Bu yalnızca size veri tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bant genişliğini yalnızca ihtiyacınız olan uygulamalarla sınırladığı için tarama oturumunuzu da hızlandırır.

AppCleaner: Uygulamaları Kaldırın ve Alanı Kurtarın

Bir uygulamayı sildiğinizde, genellikle simgesini Çöp Kutusuna sürüklemekten fazlasını yapmanız gerekir. Her türlü dosya genellikle diskinizde, Uygulamalar klasörü dışındaki konumlarda bırakılır. Elbette, bunların hepsini bulmanız da beklenemez mi?

Sayesinde Uygulama Temizleyici (ücretsiz), zorunda değilsiniz. Herhangi bir uygulamayı kaldırmak için simgesini AppCleaner penceresine sürüklemeniz yeterlidir. Veya tüm yazılım kitaplığınızı gözden geçirebilmeniz için tüm çıkarılabilir uygulamaların bir listesini doldurmasına izin verebilirsiniz.

Bu kalan dosyaların çoğunun sürücünüzde çok fazla yer kaplamadığını ve Mac’inizi yavaşlatmayacaklarını unutmayın. Ancak AppCleaner, uygulamaları sisteminizden toplu olarak kaldırmanın kolay bir yolunu sunar.

İletim: BitTorrent ile Dosya Paylaşımı

Popüler inanışın aksine, BitTorrent için birçok meşru kullanım vardır. Teknoloji, sunucu veya bant genişliği maliyetleriyle uğraşmak zorunda kalmadan büyük dosyaları dağıtmak için verimli ve ucuz bir yol sağlar.

BitTorrent kullanıyorsanız, Bulaşma oradaki en cilalı müşterilerden biridir. Ücretsizdir ve Mac’ler için tasarlanmıştır (ve yalnızca Mac’lerde bulunur). Bu hafif uygulama aynı zamanda bir web arayüzü ve zamanlayıcı gibi kullanışlı özellikler içerir.

Sahip Olması Gereken Mac Uygulamanız Nedir?

Bu uygulamalar, Mac’inizde geçirdiğiniz zamanı daha keyifli ve üretken hale getirmelidir. Ve bazıları o kadar vazgeçilmez hale gelebilir ki, onlarsız nasıl geçindiğinizi merak edeceksiniz.

Ancak hiçbir yazılım listesi tam değildir, bu nedenle sizi en sevdiğiniz, olmazsa olmaz Mac uygulamalarınızı yorumlarda paylaşmaya davet ediyoruz.