XLR Mikrofon Nedir ve Neden Bir Mikrofon İstiyorum?

Son zamanlarda, mikrofon üreticisi Blue, 100 dolarlık profesyonel stüdyo mikrofonunu duyurdu. Kor. Böylece soru ortaya çıktı: Bu XLR olayı nedir ve onu nasıl kullanırım? XLR’nin ne olduğundan ve neden stüdyonuzda kullanmak isteyebileceğinizden bahsedelim.

XLR profesyonel sestir. Tüm kayıt ve radyo stüdyolarının kullandığı şey budur ve sahnede canlı sanatçıların kullandığını göreceğiniz şeydir. Bunun nedeni, XLR kablolarının temiz ses elde etmek için gerekli olan dengeli sesi taşımasıdır.

XLR nedir?

İlk önce, XLR’nin ne anlama geldiğini tanımlayalım. X Connector, Locking Connector, Rubber Boot için oldukça basit bir kısaltmadır. Konektörün “kauçuk çizme” kısmı, artık gerekli olmadığı için bugünlerde her zaman denklemin bir parçası değildir. Küçük tasarım değişikliğine rağmen, isim aynı kaldı.

Halihazırda çeşitli ek pinlere sahip (XLR3 – XLR7) XLR kablolarının birkaç farklı versiyonu mevcuttur, ancak burada bahsettiğimiz şey XLR3 veya üç pinli kablo tarzıdır. Bu, en yaygın kablo türüdür.

Kısacası XLR, mikrofonlar gibi yüksek kaliteli ses girişleri için standarttır. Bunun nedeni, gürültüyü izole eden dengeli bir sinyal göndermeleridir. Bu tür bir uygulama için sadece daha iyi bir konektör türüdür, ancak aynı zamanda o kadar sağlamdır ki, yüksek kaliteli ses kaydı veya akışı için olmadıkça, ortalama tüketicinin gerçekten kullanmayı düşünmesi gereken bir şey değildir.

XLR mikrofon ve XLR kablosunun yanı sıra, bilgisayarınızın mikrofonu görebilmesi için bir çeşit ses arabirimine veya miksere ihtiyacınız olacak. İyi bir ses arabirimi 40-50 $ gibi düşük bir fiyata bulunabilir, ancak daha güzel birimler çok daha fazlasını alabilir. Ortalama bir meraklı muhtemelen iyi bir arayüz için 150-200 dolar aralığında bir yerde harcamak isteyecektir. Focusrite Scarlett 2i2 örneğin, başlamak için iyi bir yerdir.

Evde kayıt yapmayı planlıyorsanız, kaydınızı yakalamak için bir DAW’a (Dijital Ses İş İstasyonu) da ihtiyacınız olacaktır. Audacity gibi ücretsiz bir şey kullanabilirsiniz, ancak Reaper gibi çok pahalı olmayan mükemmel seçenekler de var. için resimlerimizi okuyabilirsiniz en iyi DAW burada.

XLR’yi diğer ses girişlerinden çok daha iyi yapan şeyin teknik yönü, oldukça tekniktir. Tüm sulu detaylar için okumaya devam edin.

  'Hayvan Geçişi: Yeni Ufuklar' Doğa Günü Etkinliğine Nasıl Katılabilirsiniz?

Dengeleme Yasası

El fenerinizin pillerini daha önce değiştirdiyseniz, pilin bir artı (+) ve bir eksi (-) tarafının olduğunu fark etmişsinizdir. Pilin yalnızca bir tarafını el fenerinizin ampulüne taktığınızda hiçbir şey olmuyor. Ampulün yanması için hem pozitif hem de negatif bağlantılara ihtiyacınız var. Bu bir elektrik devresidir. Elektronlar, pilin negatif kutbundan, telden, ışıktan ve tekrar pile tam bir döngü yapmalıdır. Ses de farklı değildir: Herhangi bir şeyin olması için bir ses sinyalinin olumlu ve olumsuz yanlarına ihtiyacınız vardır. Mikrofon, elektronları kablonun bir tarafına iter, elektronlar bir amplifikatöre iletilir ve ardından mikrofonun diğer tarafına geri gönderilir.

Sorun şu ki, çoğu ses sistemi devreyi yalnızca bir tel varmış gibi, genellikle bir koaksiyel kablo parçasındaki merkez iletkenmiş gibi ele alıyor ve sadece diğer teli sistemdeki diğer tüm elektronik parçalarla birleştiriyorlar. Bu, birkaç farklı gürültü türünün bir ses sinyali zincirine girmesi için bir fırsat yaratır:

Yer döngüsü gürültüsü: Profesyonel ses ve video sistemleriyle ilgili 35 yıllık deneyimime göre, özellikle bilgisayarlar söz konusu olduğunda bu en yaygın ve can sıkıcı sorundur. Bunu çoğunlukla alçak bir uğultu olarak duyacaksınız, ancak bu aynı zamanda statik veya düzensiz vızıltı sesleri olarak da ortaya çıkabilir. Ses, amplifikatöre ulaşmak için iki farklı yol izlediğinde toprak döngüleri meydana gelir: ses kablonuzdan geçen bir yol ve binanızın kablolarından geçen ikinci bir yol.
EMI ve RFI: Transformatörler, motorlar ve yüksek frekanslı elektronikler, ses kablolarınızda akım oluşturan manyetik alanlar oluşturabilir. Bu, bir AM vericisine çok yakın konumlandırılırsanız vızıltı, uğultu yaratır ve hatta sesli radyo sinyallerini taşıyabilir.
Çapraz konuşma: Bu, aynı sistemdeki bir sinyal diğerine geçtiğinde olur.

Bunu nasıl düzeltirsiniz? Çözüm, geçmişe bakıldığında oldukça açık görünüyor: sinyal zincirindeki her iki kabloyu da yalıtıyorsunuz, böylece sinyalin pozitif ve negatif yarısı diğer her şeyden ayrı taşınıyor. Dengeli bir ses sinyalinin (doğru yapıldığında) birincil yararı, ses sinyalinin sistemdeki amplifikatörlerin veya diğer enstrümanların zemin düzlemine asla dokunmamasıdır. Bu nedenle, karışma veya topraklama döngüleri için bir fırsat yoktur.

  USB üzerinden Ubuntu Sunucusu 21.04 nasıl kurulur

Örneğin, bir canlı grupla çalışıyorum ve birkaç hafta önce, sanatçılardan birinin sahnede kullandığı müzik donanımı tarafından oluşturulan “tıklama parçası” ile ilgili bir sorun yaşadık. Klik parçasından gelen ses, ses arabirimindeki diğer çıkışlara sızıyordu ve böylece PA sisteminde “bip bip bip” duyabiliyordunuz. Sessizdi, ama oradaydı. Kullanmakta olduğu dengesiz ses kablolarını söküp dengeli XLR kablolarına geçtik. Sorun ortadan kalktı.

Diğer bir faydası ise gürültü reddidir. EMI ve RFI çalışır çünkü hareketli veya değişen bir manyetik alan bir tel üzerinde voltaj oluşturur. Dengesiz sinyallerde, manyetik alan sinyalin pozitif tarafında bir voltaj oluşturur, ancak negatif tarafında (veya belki tam tersi) bir voltaj oluşturmaz. Dengeli bir kabloda teller yan yanadır ve bu nedenle bir manyetik alan her iki tarafta da aynı sinyali oluşturur.

Dalga formunun kopyasını ters çevirerek, girişim ortadan kalkar ve kabloya koyduğumuz aynı sinyalle kalırız.

Gönderen tarafta, bir XLR cihazı sesin ikinci bir kopyasını oluşturarak onu tersine çevirir. Sinyalin alıcı tarafında, sinyalin ters çevrilmiş kopyası, sinyalin orijinal kopyasına geri toplanır. Ve tıpkı matematikte olduğu gibi, -2 + 2 = 0, dengeli bir ses sinyali dış kaynaklardan gelen gürültüyü reddeder.

Son olarak, sinyaller bir yer düzlemini paylaşmadığında, karışma fırsatları önemli ölçüde azalır. Dahili olarak tamamen dengeli bir ses zinciri kullanan ileri teknoloji ekipmanlarda neredeyse hiç karışma yoktur.

Bunu Kullanmak

Peki tüm bunları pratik kullanıma nasıl koyabilirsiniz? ne işe yarar?

Ember’e bakıyorsanız, Twitch’e akış yapmayı, bir podcast kaydetmeyi veya biraz müzik almayı düşünüyor olabilirsiniz. Her iki durumda da, o Ember’ı bir USB karıştırma konsoluna takabilirsiniz (örn. Mackie Pro FX8) ve mikseri mikrofon ve USB ses arabirimi için bir amplifikatör olarak kullanın. Ayrıca, İnternet eş yıldızınız için başka bir mikrofon ekleyebilir ve başka bir ekipmanı (belki bir müzik aleti, Skype veya Discord çalıştıran başka bir bilgisayar veya yalnızca akıllı telefonunuz) takabilirsiniz.

Unutulmaması gereken en önemli şey, aşağıdakileri içeren bir mikser veya ses arabirimine ihtiyacınız olmasıdır. hayali güç (bu genellikle +48V yazan bir anahtarla belirtilir). Mikrofonun çalışması için güce ihtiyacı olduğundan, bu gücü üretebilecek bir şeye ihtiyacınız var. Ünitede fantom gücü içerdiğinden, bir mikserin bir ses arabirimi için iyi bir seçim olmasının bir nedeni budur. Üst düzey mikrofon ön yükselteçleri de fantom gücüne sahip olabilir ve bazı XLR bilgisayar ses arabirimleri Sahip olmak hayalet güç kaynakları yerleşik.

  Pencereden Güvenlik Kamerasının Gece Görüşü Nasıl Kullanılır

Diğer seçenekler

Son olarak, XLR fişlerinin yanı sıra dengeli ses göndermek için başka seçenekler de var.

TRS Telefon fişleri dengeli sinyaller de taşıyabilir. Telefon fişli kablolar genellikle profesyonel ses donanımlarında mikserleri ve amplifikatörleri bağlamak ve ayrıca yankı işlemcileri, ekolayzerler, kompresörler ve ses kaydediciler gibi dıştan takmalı efekt donanımlarını bağlamak için kullanılır. Fiş, yüksek kaliteli kulaklıklarda kullanılan fişlerle aynı (ve aynı parça) görünse de, ses sinyalinin negatif tarafı için halka kullanılır.

Dengeli bir ses kablosunun bazı avantajlarından, adı verilen bir aygıtla da yararlanabilirsiniz. topraklama döngüsü izolatörü. Bu genellikle üzerinde iki çift RCA jakı veya bazen mini kulaklık fişleri bulunan küçük bir kutuya benziyor. Toprak döngüsü izolatörlerinin içinde, toprak döngülerini kıran 1:1 ses transformatörü bulunur. Bir bilgisayarı bir miksere veya kablo kutusuna bağlıyorsanız, topraklama döngüsü gürültüsü ve AC uğultusu almanız neredeyse garantidir. Bu neredeyse her zaman bu gürültü sorunlarını giderir. Akıllı telefonunuzu araç stereonuza takarken bu sorunu arabada bile yaşayabilirsiniz. 3.5mm telefon fişli topraklama devresi izolatörü büyük bir yardımdır.

Neden USB Mikrofon Değil?

Son olarak, muhtemelen bu güvenilir USB mikrofonun neden yeterince iyi olmadığını merak ediyorsunuzdur.

Aslında, her seferinde yalnızca bir şey kaydetmeniz gerektiğinde sorun olmaz. Podcasting veya akış için masamda güzel bir Samson USB mikrofonum var ve harika çalışıyor. Ancak USB mikrofonların özelliği, aynı anda birden fazla mikrofon kullanamamanızdır. USB ses cihazlarının her birinin dijital ses dönüştürücülerini çalıştırmak için kendi saatleri vardır ve bu saatler senkronizasyondan çıkarsa, bilgisayarınızdaki yazılım bu hataları düzeltmeye çalışırken kayıtlarınızda patlamalar veya kesintiler almaya başlarsınız.

Çalışmak için fiziksel düğmeleriniz olmadığı için bu şekilde karıştırmak da daha zordur. Bu nedenle, aynı anda birden fazla kişiyle herhangi bir şey yapmak istediğimde, masaüstü mikserimi ve güvenilir XLR bağlantılı stüdyo mikrofonlarımı tercih ediyorum.