Xbox Series X|S Satın Almadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Yani, bir Xbox satın almayı düşünüyorsunuz. Seri X veya S ister misiniz? Mevcut TV’niz yeterince iyi mi, yoksa yükseltmeniz mi gerekiyor? Ve konsolu bir tür monolit gibi kaldırmanız gerekecek mi? En acil Xbox Series X ve S sorularını yanıtlayalım.

X ve S Serisi Arasındaki Fark Nedir?

Xbox Series X 499 dolara, Series S ise 299 dolara satılıyor. Fiyatın ötesinde, iki konsol arasındaki temel fark, grafik gücüdür. Benzer CPU’lara sahipler, ancak S Serisindeki GPU, X Serisinin sahip olduğu ham gücün yaklaşık üçte birine sahip.

X Serisi, saniyede 60 kare (fps) ile 4K çözünürlük hedefi belirlerken, Seri S, yine 60 fps’de daha mütevazı 1440p’ye yerleşir. Kağıt üzerinde tek fark bu olmalı. Ancak pratikte Assassin’s Creed Valhalla gibi oyunların Series S versiyonunda ışın izleme gibi özellikleri azalttığını da gördük.

X Serisinde 1 TB SSD bulunurken, S Serisi yalnızca 512 GB ile birlikte gelir. Series S tamamen dijital bir konsoldur, yani kullanılmış veya eski oyunlar için disk sürücüsü veya Blu-ray’leri yoktur.

Peki Geriye Dönük Uyumluluk?

Her iki konsol da aynı mükemmel geriye dönük uyumluluğa sahiptir. Hemen hemen her Xbox One oyunu hem X Serisinde hem de S’de çalışır. Tek istisna, yeni konsollarda desteklenmeyen Kinect gerektiren oyunlardır.

Ayrıca, çoğu çözünürlük ve kare hızı gibi şeyleri iyileştirmek için son nesil yamalar alan 500’den fazla Xbox 360 oyunu için destek var. Microsoft, Fuzion Frenzy ve BLACK gibi bir avuç orijinal Xbox oyununu desteklemeye bile karar verdi.

Eski Oyunlar Daha İyi Görünüyor mu yoksa Daha İyi Çalışıyor mu?

Xbox Series X ve S, eski donanımlardan daha güçlü olduğundan, oyunlar genellikle bunlar üzerinde daha iyi çalışmalıdır. Geçmişte performans sorunları yaşayan Just Cause 3 (işler yoğunlaştığında zar zor 20 fps’yi yöneten) gibi oyunlar artık Series X’te kilitli 30 fps’de çalışıyor.

Bazı oyunlar yeni donanımdan yararlanmak için yamalanıyor. Bu, Microsoft Store’da “Series X/S için Optimize Edilmiştir” etiketi ile belirtilir. Bu, yerel 4K’da 60 fps’de çalışan Forza Horizon 4 ve çok oyunculuda 120 fps’ye kadar destekleyen Gears 5 gibi başlıkları içerir.

“Otomatik HDR” adlı bir özellik, HDR’yi açıkça desteklemeyen neredeyse tüm eski oyunlarda varsayılan olarak etkinleştirilmiştir. Microsoft, Xbox 360 ve orijinal Xbox oyunları da dahil olmak üzere hemen hemen her uyumlu oyuna otomatik olarak yeni bir HDR boya katmanı uygulamak için makine öğrenimini kullandı.

  Google Meet aramaları için resim içinde resim nasıl elde edilir

Hangi Çözünürlükler ve Kare Hızları Desteklenir?

Xbox Series X, 60 veya 120 Hz’de 4K (2160p), 1440p, 1080p ve 720p çıkışı destekler. Xbox Series S, 60 veya 120 Hz’de 1440p, 1080p ve 720p’yi destekler. Ancak, uyumlu bir ekrana bağlıysa Series S panosunu 4K’da çalıştırabilirsiniz.

X veya S Serisi’nizde 120 Hz’yi etkinleştirmek için, 120 Hz’de yenilenen bir panele sahip bir TV’ye ihtiyacınız olacak. 4K çözünürlükte Xbox Series X 120Hz elde etmek için en az bir HDMI 2.1 bağlantı noktasına sahip bir TV’ye de ihtiyacınız olacak.

4K/120 fps’nin tamamından gerçekten yararlanacak oyunların sayısı henüz belli değil.

FreeSync ve Değişken Yenileme Hızları Nedir?

Bazı TV’ler ve monitörler “değişken” yenileme hızlarına sahiptir; bu, X ve S Serisi söz konusu olduğunda yenileme hızlarını konsolun kare hızına uyacak şekilde düşürdükleri anlamına gelir. Bu, hoş olmayan ekran yırtılmalarını önler ve kare hızı düştüğünde bile oyunun akıcı olmasını sağlar.

Her iki Xbox Serisi konsol da HDMI VRR ve AMD FreeSync’i destekler, böylece hangi değişken yenileme hızı teknolojisini kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz. HDMI VRR, TV’nizin desteklemesi koşuluyla, HDMI 2.0 üzerinden maksimum 60 Hz’e kadar çalışacaktır.

FreeSync, halihazırda HDMI VRR’yi destekleyen TV’lerde büyük ölçüde gereksizdir, ancak bir monitör kullanıyorsanız bu iyi bir alternatiftir.

Hızlı Özgeçmiş Nedir?

Hızlı Sürdürme, her iki konsolda bulunan ve oyunu bıraktıktan sonra bile tam olarak kaldığınız yerden devam ettirmenizi sağlayan bir özelliktir. Bunu yapmak için, RAM’de ne varsa SSD’ye atarak bir kaydetme durumu oluşturur.

Bu, herhangi bir noktada bir oyunu askıya alabileceğiniz ve daha sonra bir seviyenin yarısında olsanız bile tam olarak bulunduğunuz yere geri dönebileceğiniz anlamına gelir.

Quick Resume’un aynı anda kaç oyun kaydedebileceği, oynadığınız oyunlara bağlıdır. Xbox 360 ve orijinal Xbox’tan birkaç eski oyun eklediğinizde, beş veya altı sınır gibi görünüyor.

Microsoft ayrıca, uyumluluk sorunları ortaya çıktığında bazı oyunlarda bu özelliği devre dışı bırakma alışkanlığına sahiptir, bu nedenle biraz tutarsız olabilir. Umarım, Hızlı Devam, Seri X ve S olgunlaştıkça daha kararlı hale gelir.

Daha Fazla Depolama Alanı Satın Alabilir misiniz?

Xbox Series X’inizi kurduktan sonra, bir kısmı sistem tarafından Hızlı Devam gibi özellikler için kullanıldığından, yaklaşık 800 GB kullanılabilir alanınız olacaktır. Xbox Series X’te, ilk kurulumdan sonra kullanılabilir alanınız 360 GB civarındadır.

Neyse ki, daha fazla depolama alanı satın alabilirsiniz! Resmi Seagate Xbox Series X|S genişletme kartı (219 $) başka bir terabayt depolama alanı ekler. Bu kart, Xbox Series X ve S yerel oyunlarından orijinal Xbox oyunlarına kadar her şeyi yükleyecek ve çalıştıracaktır.

Katı hal veya mekanik sabit sürücüler de dahil olmak üzere harici bir USB 3.0 veya üstü sürücü de kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bunların hiçbiri yerel bir Xbox Series X veya S başlığı çalıştırmayacak; Microsoft’un SSD’sinin ham hızına ihtiyaçları var. Yine de, eski başlıkları arşivlemek veya oynatmak için bunları kullanabilirsiniz.

  Google Pay Nedir ve Bununla Ne Yapabilirsiniz?

Eski Kontrol Cihazlarınızı Kullanabilir misiniz?

Kinect ve bazı eski kulaklıklar hariç, X ve S Serisindeki tüm Xbox One aksesuarlarını kullanabilirsiniz. Eski Xbox One veya Elite kontrol cihazınızla yeni Series X ve S sürümlerini bile oynayabilirsiniz. Resmi lisanslı Xbox One uçuş kontrolörleri, sürüş tekerlekleri ve pedallar ve dövüş çubukları da çalışır.

Bazı eski Xbox One kulaklıkları, Xbox Series X veya S’de bulunmayan bir optik bağlantı kullanır, bu nedenle bunlar çalışmayabilir. Bunlardan birine sahipseniz, uyumluluğu hakkında bir güncelleme için üreticiye danışın.

4K veya HDR TV’ye mi ihtiyacınız var?

Series X veya S’yi kullanmak için 4K TV’ye ihtiyacınız yoktur. Her ikisi de 1440p ve 1080p ek çözünürlüklerini destekler. Daha sonra 4K TV’ye yükseltmeyi düşünüyorsanız, Series X’i HD olarak bile kullanabilirsiniz.

HDR, X ve S Serisi tarafından yoğun olarak kullanılır, ancak hiçbir şekilde gerekli değildir. Ayarlar menüsünden tüm HDR özelliklerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Şu anda, Series X ve S HDR10 kullanıyor, ancak oyun için Dolby Vision 2021’de bir noktada gelecek. Dolby Vision’a ihtiyacınız olmasa da, yine de yeni bir TV alıyorsanız, öncelik vermek isteyebilirsiniz. diğer HDR formatları.

Kutuda HDMI 2.1 Kablosu Var mı?

Xbox Series X, kutuda HDMI 2.1 uyumlu bir kabloyla birlikte gelir, böylece yerel, 10 bit renkte 120 fps’de 4K’ya kadar keyfini çıkarabilirsiniz. S Serisi, ek bant genişliğine ihtiyaç duymadığından normal bir HDMI 2.0 kablosuyla birlikte gelir.

X Serisi’niz için yedek bir kablo istiyorsanız, HDMI Lisans Yöneticisi tarafından onaylanmış bir Ultra Yüksek Hızlı HDMI aldığınızdan emin olun.

Uzaktan Oyun Oynayabilir Misiniz?

Xbox konsolu ve bir akıllı telefon arasında internet üzerinden yerel bir ağ bağlantısı üzerinden uzaktan oynatma mümkündür. Ancak, kilometreniz gecikme açısından değişebilir.

Bunu yapmak için uyumlu bir akıllı telefona, Xbox uygulamasına ihtiyacınız olacak. iOS veya Android, ve bir kontrolör. Yerel oyun için mevcut veya son nesil Xbox denetleyicilerini kullanabilirsiniz.

Microsoft’un ayrıca bulutta barındırılan oyunları oynamak için Xbox gerektirmeyen bir bulut akış hizmeti vardır. Bu hizmet (önceden Xcloud olarak biliniyordu) şu anda beta sürümündedir ve bir Game Pass Ultimate abonelik (ayda 14,99 ABD doları).

Kayıtlar Konsollar veya Uzaktan Oynatma Arasında Eşitlenir mi?

Microsoft artık Series X ve S konsollarında oynanan tüm nesil Xbox oyunları için bulut kayıtlarını kullanıyor. Bu, kayıtlarınızın konsollar ve oynamak için kullandığınız diğer cihazlar arasında eşitleneceği anlamına gelir.

Ekran Görüntüsü ve Video Alabilir misiniz?

Series X ve S denetleyici, ekran görüntüsü ve video çekmek için özel bir Paylaş düğmesi içerir. Daha eski bir denetleyici kullanıyorsanız Paylaş düğmesinin çalışma şeklini özelleştirebilir veya başka bir düğmeyle eşleyebilirsiniz.

Varsayılan olarak, düğmeye bir kez basıldığında ekran görüntüsü alınır, basılı tutulduğunda video kaydedilir ve iki kez dokunulduğunda çekim galerisi ortaya çıkar.

  Microsoft Excel'de Metni Tarih Değerlerine Dönüştürme

Bir araba ve sürücü

Ekran görüntünüzü veya videonuzu aldıktan sonra Microsoft, onu buluta yükler. Ardından, iOS veya Android için Xbox uygulaması aracılığıyla alabilir ve sosyal medyada veya arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

Konsolları Dikey veya Yatay Olarak Düzenleyebilir misiniz?

Xbox Series X ve S, hem dikey hem de yatay olarak düzenlenebilir. Ancak X Serisi söz konusu olduğunda, temiz hava alması ve sıcak havayı boşaltması için yeterli alan bıraktığınızdan emin olun. Microsoft, egzoz ucunda yaklaşık 1,5 inç (4 cm) boşluk bırakılmasını önerir.

S Serisi için, her iki yönde de siyah fan ızgarasını kapatmadığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

Oyun Geçişi Nedir?

Game Pass, Microsoft’un yiyebildiğiniz kadar oyun abonelik hizmetidir. Biraz Netflix veya Spotify gibi çalışır, ancak oyunlar için. Tüm birinci taraf Microsoft başlıklarını piyasaya çıktıkları ilk gün içerir. Ayrıca, hizmette girip çıkan çok sayıda üçüncü taraf başlığı vardır.

Game Pass birkaç katmanda mevcuttur ve en iyi değeri Game Pass Ultimate (ayda 14,99 ABD doları) olur. Game Pass kitaplığı, Xbox Live Gold, bulut akış betasına erişim ve (henüz belirsiz bir süre için) EA Play aracılığıyla EA’nın arka kataloğuna erişim içerir.

Yine de nihai istemiyorsanız, Konsollar için Game Pass’i ayda 9,99 ABD doları karşılığında alabilirsiniz. Ancak, çevrimiçi oynamak için yine de bir Xbox Live Gold aboneliğine ihtiyacınız olacak.

X Serisi, Dolby Vision ile Blu-ray Oynayabilir mi?

Xbox Series X, filmler için bir Ultra HD Blu-ray oynatıcıya sahiptir, ancak Series S’nin bir disk sürücüsü yoktur. Ne yazık ki, X Serisi şu anda Dolby Vision disklerini Dolby Vision’da da oynatamaz; varsayılan olarak HDR10’dur.

Konsollar Isınıyor mu, Ses Çıkarıyor mu?

Hem Xbox Series X hem de S biraz ısınacak, ancak Microsoft bununla başa çıkmak için çözümler tasarladı. X Serisi kullanır bir buhar odası ve her şeyi serin tutmak için 130 mm’lik büyük bir fan. Yük altındayken, konsol, egzoz ucundaki dokunuşa kadar sıcak hissediyor, bu da soğutma sisteminin işini yaptığını gösteriyor.

Her iki konsol da yük altında bile neredeyse sessizdir. Ortalama bir oturma odasında, düşük ancak duyulabilir bir ses seviyesinde oyun oynarken muhtemelen herhangi bir ses duymazsınız. Diskten oyun yüklemek, Series X’in şimdiye kadarki en yüksek sesi kadardır.

İki Konsol, İki Fiyat Noktası, Bir Ekosistem

İster X Serisine ister S’ye gidin ya da Windows PC’nizde Game Pass’e kaydolun, Microsoft sizi ekosisteminde istiyor. Oyunların, kayıtların ve aboneliklerin artık platformlar arasında çalışma şekli, nerede olursanız olun ve sahip olduğunuz donanım ne olursa olsun oynamak her zamankinden daha kolay.

PS5 veya Xbox Series X veya S arasında karar vermekte zorlanıyor musunuz? Öyleyse, yeni nesil Microsoft ve Sony konsolları karşılaştırmamıza göz atmayı unutmayın.

body #primary .entry-content ul#nextuplist {list-style-type: none;margin-left:0px;padding-left:0px;}
body #primary .entry-content ul#nextuplist li bir {metin-decoration:none;color:#1d55a9;}