Windows’ta Klasörlere Erişmek İçin Orta Tıklama Bağlam Menüsü Ekleyin

Tarayıcınızdaki orta fare tıklaması iki çok kullanışlı işlevi yerine getirir; bir bağlantıyı yeni bir sekmede açmanıza izin verir ve üzerlerine tıkladığınızda sekmeleri kapatır. Ne yazık ki, orta tıklama düğmesi masaüstünde hiçbir şey yapmıyor. FoldersPopUp, yalnızca orta fare düğmesini mükemmel kullanıma sokmakla kalmayıp aynı zamanda klasörleri açmayı da çok kolaylaştıran küçük bir Windows yardımcı programıdır. Bu yardımcı program, farenizle orta tıkladığınızda bir bağlam menüsü açar. Menüde Masaüstü, Belgeler, Resimler, Bilgisayarım, Ağ Komşuları, Denetim Masası ve Geri Dönüşüm kutusu klasörlerine ve C sürücünüze, Windows klasörünüze ve Program dosyalarına hızlı erişim seçenekleri bulunur. Ön ayarlar yeterli değilse, istediğiniz klasörü ekleyebilirsiniz. Yalnızca bir dokunmatik yüzeye güveniyorsanız, bunun yerine FoldersPopUp’ın özelleştirilebilir kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz.

FoldersPopUp’ı kurun ve kurulum tamamlandıktan sonra sistem tepsisine küçülecektir. Herhangi bir yere orta tıklama; masaüstünüzde veya bir klasörde ve varsayılan olarak eklenen üç klasörün bulunduğu bir menü görünecektir. Bir ‘Özel Klasörler’ seçeneği, Masaüstü, Belgeler klasörleri, Resimler kitaplığı, Bilgisayarım, Ağ Komşuları, Denetim Masası ve Geri Dönüşüm Kutusu’na erişim için bir alt menü açar. Bu alt menü seçenekleri değiştirilemez, ancak ana menüde eklenen klasörleri ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Yardımcı programın sistem tepsisi simgesinden ayarlar penceresini açın. ‘Ekle’yi tıklayın ve eklemek istediğiniz klasöre gidin. Seçin ve ‘Tamam’ı tıklayın. Klasörün adını girin (önceden yaptığınız şey yolu tanımlamaktı ve FoldersPopUp’ın klasöre vermek için bir ada ihtiyacı var). Bir ad girdikten sonra ‘Tamam’ı ve ardından değişikliklerin etkili olması için ana ayarlar penceresinde ‘Kaydet’i tıklayın.

Bir klasörün konumunu kaldırmak için ayarlardaki listeden seçin ve ‘Kaldır’ı tıklayın. İşleri düzenli tutmak için klasörler arasına ayırıcılar ekleyebilirsiniz. Klasör adları ve konumları düzenlenebilir ve yeniden sıralanabilir.

  Fall Creators Güncellemesinden Sonra Windows 10'da Bozuk Görüntü Nasıl Onarılır

Klavye kısayollarını görüntülemek ve düzenlemek için ayarlar penceresindeki ‘Seçenekler’i tıklayın. Üst karakter tuşunu basılı tutarken orta tıklarsanız, FoldersPopUp yeni bir Windows Gezgini penceresi açar, Win+K kısayolu orta tıklama menüsünü açar, Shift+Win+K yeni bir Windows Gezgini penceresi açar ve Shift+Windows+F kısayol, yardımcı programın ayarlarını açacaktır.

Yardımcı program başlangıçta çalışacak şekilde ayarlanabilir, ‘Popup Menu at Fix Position’ seçilerek ve X ve Y ekran koordinatları cinsinden konum tanımlanarak menünün konumu sabitlenebilir. Navigasyon için yalnızca klavyenizi kullanmayı seviyorsanız, Windows + K klavye kısayolunu kullanarak menüyü açabilir ve ‘Sayısal Menü Kısayollarını Görüntüle’ seçeneğini seçerek menüde listelenen klasörleri başlatmak için klavye kısayollarını etkinleştirebilirsiniz. Her klasör girişine, basıldığında ilgili klasörü açacak bir numara eşlik edecektir.

Bu konseptin sadeliği mükemmeldir ve bir tarayıcıda orta tıklama düğmesinin işlevselliğine zaten alışmış biri için FolderPopUp’ın kullanımı çok daha kolaydır. Yine de küçük bir not; yardımcı program gezinmeyi kolaylaştırmak içindir ve menüye bir EXE dosyası ekleyemediğiniz için bir dosya başlatıcısı değildir.

KlasörPopUp’ı İndirin

[via LifeHacker]