Windows’ta Başlatma ve Kapatma Zamanları Nasıl Günlüğe Kaydedilir

Windows’taki Olay Görüntüleyicisi oldukça kullanışlı bir araçtır. PC’nizde olan her şeyi günlüğe kaydeder. Hem sistem hem de kullanıcı etkinliği aslına sadık kalınarak kaydedilir ve zaman damgası vurulur. Sisteminiz çalışıyorsa, olay görüntüleyici sorunu bulmanıza yardımcı olabilir. Yine de olay görüntüleyici bir sorun giderme aracı değildir. Bu bir günlük, bu konuda çok faydalı bir günlük. Windows’ta başlatma ve kapatma sürelerini günlüğe kaydetmek için kullanabilirsiniz. Aslında bunu kendisi yapıyor. Yapmanız gereken tek şey, daha kolay anlaşılması için bilgileri ayıklamaktır.

Etkinlik kimlikleri

Başlatma ve Kapatma Olayları otomatik olarak günlüğe kaydedilir. Windows bu olaylara kendi ayrı kimliklerini atar. Bu kimlikler, ilgili olayları filtrelemek için kullandığımız kimliklerdir.

Başlangıç ​​olay kimliği = 6005

Kapatma olayı kimliği = 6006

Kişiselleştirilmiş görünüm

Windows’ta başlatma ve kapatma günlüğünü tutan olay kimliklerini öğrendikten sonra, bunları özel olarak filtrelemek için özel bir görünüm oluşturabilirsiniz. Olay Görüntüleyici’yi açın. Sağdaki ‘Özel Görünüm Oluştur’u tıklayın.

Özel Görünüm Oluştur penceresinde, ‘Olay Günlüğü’ açılır menüsünü açın. Windows Günlüklerini genişletin ve ‘Sistem’i seçin.

Ardından, yazan alan kutusunun içini tıklayın. 6005 ve 6006’yı virgülle ayırarak girin. Bu size aynı özel görünümde başlatma ve kapatma süreleri verecektir. Bunları ayrı tutmak istiyorsanız, her biri için farklı bir filtre oluşturun.

Tüm kullanıcılar için başlatma ve kapatma sürelerini günlüğe kaydetmek istiyorsanız alanına dokunmayın. Belirli bir kullanıcıyı hedeflemek istiyorsanız, adını girin. Ardından, özel görünümünüze bir ad ve kısa bir açıklama verin. Tek yapman gereken bu. Sisteminiz her başlatıldığında ve kapatıldığında tam bir liste alacaksınız. Olay Kimliği sütunu, bu olayları tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

  Windows 10'da Masaüstüne Önyükleme Yapmadan Komut İstemine Nasıl Erişilir

XML ve CSV’ye Aktar

Olay Görüntüleyici, olayların en samimi görünümünü sunmuyor. Bu günlüğü bir XML veya CSV dosyasına aktarabilirsiniz. İlk olarak, yalnızca temel bilgilere sahip olmanız için biraz temizleyin. Sağdaki ‘Görüntüle’yi tıklayın ve alt menüden ‘Sütun Ekle/Kaldır’ı seçin.

Kaldırmak istediklerinizi seçin veya faydalı olabileceklerini ekleyin, örneğin Kullanıcı sütunu. Dışa aktarmadan önce ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun.

XML’e dışa aktarmak kolaydır. Sağdaki Özel Görünümü Dışa Aktar seçeneğini tıklayın, dosyanızı adlandırın ve günlük bir XML dosyası olarak kaydedilecektir.

CSV’ye dışa aktarma bununla karşılaştırıldığında biraz karmaşıktır. Sağdaki ‘Tüm Etkinlikleri Özel Görünümde Farklı Kaydet’i tıklayın. Açılan kaydetme penceresinde ‘Kaydet türü’ açılır menüsünü aşağı çekin ve CSV’yi seçin. Dosyayı adlandırın ve günlüğü bir CSV dosyası olarak kaydedecektir. CSV dosyasını Google E-Tablolar veya MS Excel’de görüntüleyebilirsiniz.

MS Excel ve google Sheets, verileri sıralamak için harika araçlara sahiptir. İki uygulamadan herhangi biriyle zamanları daha anlamlı hale getirirsiniz, hatta ayrıntılı bir zaman çizelgesi oluşturursunuz.