Windows Sistem Tepsisinden 30’dan Fazla Popüler DNS Sunucusu Arasında Geçiş Yapın

“İnternet nasıl çalışır?” Bu soruyu, zamanlarının yarısını Facebook veya YouTube’da geçiren geek olmayan arkadaşlarınızdan sık sık alırsınız. Nasıl çalıştığını her yönüyle anlamak o kadar basit olmasa da, dünya çapındaki ağımıza güç sağlayan ve her internet kullanıcısının bilmesi gereken belirli teknolojiler vardır. Bunlardan biri Alan Adı Sistemi veya DNS’dir. Basitçe söylemek gerekirse, tarayıcınızın adres çubuğuna Google.com gibi bir URL yazdığınızda, bu, ISS’nizin DNS hizmeti tarafından, ağa bağlı bilgisayarlar ve cihazlar tarafından anlaşılabilen ve verilerin A noktasından noktaya nasıl taşındığını belirleyen bir İnternet protokolüne dönüştürülür. B. Çoğu kişi, ISS’leri tarafından sağlanan varsayılan DNS’yi kullanır, ancak bununla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, o zaman bir çözüm, ChrisPC DNS Switch gibi bir araç kullanarak onu başka bir DNS ile değiştirmektir. Bu, geçiş yapabileceğiniz popüler DNS sunucularından çok sayıda ön ayar listesi taşıyan ve uzman kullanıcıların özel DNS sunucuları belirlemesine olanak tanıyan bir Windows aracıdır.

DNS’yi değiştirmek, internetinizle ilgili birden fazla sorunu gidermenize yardımcı olabilir. Örneğin, sağlayıcınız tarafından engellenen web sitelerine erişmenize yardımcı olabilir. Ve bazen, DNS’yi OpenDNS veya Google DNS gibi daha güvenilir bir şekilde değiştirmek, daha iyi tarama hızı ve gelişmiş güvenlik sunar.

Kurulduktan sonra, ChrisPC DNS Anahtarı hızlı erişim için sistem tepsisine oturur. Uygulamanın sistem tepsisine sağ tıklayarak ve ‘Tüm DNS Ön Ayarları’ alt menüsündeki birçok seçenek arasından seçim yaparak DNS sunucularını anında değiştirebilirsiniz.

Uygulamanın ana arayüzüne erişmek için ‘DNS Anahtarını Göster’ seçeneğini tıklayın veya bildirim simgesine çift tıklayın. Buradan, hem birincil hem de ikincil DNS sunucularını manuel olarak belirleyebilir veya açılır menüdeki çeşitli seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Bu yazı itibariyle ChrisPC, cephaneliğinde OpenDNS, Google, Commodo, Norton ve Yandex dahil olmak üzere 30’dan fazla farklı DNS sunucusu taşıyor.

  Chrome Dosyaları İndirirken Windows'un Uykuya Geçmesini Önleyin

DNS sunucusunu belirledikten sonra, yeni ayarları uygulamak için onay iletişim kutusunda ‘DNS’yi Değiştir’i ve ardından ‘Evet’i tıklamanız yeterlidir. Değişiklikleri geri almanız gerektiğinde, ‘DNS’yi Geri Yükle’ düğmesine basabilirsiniz.

Daha önce belirtildiği gibi, kendi DNS ön ayarlarınızı ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için soldan ‘DNS Veritabanı’nı ve ardından ‘DNS Ön Ayarı Ekle’yi seçin ve istediğiniz parametreleri belirtin. Uygulamanın bu bölümünde ayrıca mevcut ön ayarları düzenleyebilir veya silebilirsiniz ve ‘Kategori’ sütunu (Aile Güvenli, Normal, Güvenli) altında bulunan açıklamadan bir DNS sunucusunun internet deneyiminizi nasıl etkileyeceği hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. .

Özetle, ChrisPC DNS Switch, birden çok DNS sunucusu arasında geçiş yapmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Tüm yeni Windows işletim sistemlerini destekler.

ChrisPC DNS Anahtarını İndirin