Windows 8.1 ISO dosyası nasıl indirilir

Windows 8 popüler değildi veya iyi karşılanmadı. Microsoft’un sonunda Başlat menüsünü düzeltmesine rağmen, birkaç kişi buna yükseltildi ve ömrü kısaldı. Windows 8 hala en yeni Windows sürümü iken, işletim sistemini çalıştıran çok sayıda dizüstü ve masaüstü bilgisayar piyasaya sürüldü. Windows 8/8.1 kullanıcılarına ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltme seçeneği verildi.

Windows 8.1 ISO dosyasını indirin

Windows 8.1 Haziran popüler olmadı ama bazıları beğendi. Charms çubuğu, kullanıcı arayüzü açısından benzersizdi ve Windows 10’un neye benzediğinin temelini oluşturdu (eksi tüm hatalar). Windows 10’a yükselttiğiniz bir Windows 8/8.1 sistemine sahipseniz ve orijinal işletim sistemini kurmak istiyorsanız, bir indirme bağlantısı bulmakta zorlanacaksınız.

Windows 8.1 ISO dosyasını indirin – Microsoft

Microsoft, ön sayfasında Windows 8/8.1’in reklamını yapmaz ve yalnızca bunun için destek sağlar. Ancak daha fazla güncelleme almayacak, yine de Microsoft’tan ISO’yu indirebilirsiniz.

Windows 8.1 ISO dosyasını indirmek için;

Bu bağlantıyı ziyaret edin Microsoft web sitesinde.
İndirmek istediğiniz sürümü seçin (8.1, 8.1 K, 8.1 KN, 8.1 N veya 8.1 Tek Dil).
Onayla’yı tıklayın.
İşletim sistemini kullanmak istediğiniz dili seçin.
Hangisini yüklemeniz gerekiyorsa, 32 veya 64 bit için indirme bağlantısını tıklayın.
ISO dosyasını kaydedin.

Kurulum USB’si oluştur

Windows 8.1 için medya oluşturma aracı yoktur. ISO’yu üçüncü taraf bir araçla bir USB sürücüsüne yazmanız gerekecek. İş için Rufus kullanmanızı öneririz.

Devam etmeden önce, sisteminizin Secure boot UEFI’yi destekleyip desteklemediğini kontrol edin. ISO’yu bir USB sürücüsüne nasıl yazacağınızı etkiler.

USB sürücünüzü sisteminize bağlayın (en az 8 GB boyutunda olmalıdır).
İndirmek ve Rufus’u çalıştırın.
Sisteminizde eski BIOS varsa, Bölüm şemasını açın, MBR’yi seçin.
Sisteminizde UEFI/Secure Boot varsa, Partition şemasını açın ve GPT’yi seçin.
USB sürücüsünü ve indirdiğiniz ISO dosyasını seçin.
Başlat’a tıklayın.
İşlemin bitmesini bekleyin.
USB’yi sisteminize bağlayın ve Windows 8.1’i yükleyin.

  Windows 10'da “Başka bir program yükleniyor” Yükleyici Hatası Nasıl Onarılır

Windows 8 ISO’yu edinin

Windows 8.1, Windows 8’in son ve kesin sürümüydü. Microsoft’un web sitesinde Windows 8 ISO’yu bulamayacaksınız. Bunun için bir torrent bulabilirsin ama bunlara dikkat etmelisin. Enfekte olabilirler ve genellikle güvensiz olarak kabul edilmelidirler.

Sisteminizi satın aldığınız zamandan kalma bir yükleme diskiniz varsa, onu Windows 8’i yüklemek için kullanabilirsiniz. Bu en güvenli seçenektir.

Çözüm

Windows 8.1’in bazı iyi özellikleri vardı ancak Windows 7’den Windows 8’e geçiş yapan kullanıcılar yeni Başlat menüsü ile çalışamadı. Denemek istediyseniz, ISO hala orada ama bunun için bir lisans satın alamayacaksınız.