Windows 7 ve 8.1’de Yeni Nesil CPU’da Güncellemeler Nasıl Alınır

Yeni nesil bir CPU’nuz varsa ve Windows 7 veya 8.1 kullanıyorsanız, Microsoft’tan güncelleme alamazsınız. Bu, Microsoft tarafından en iyi donanımı çalıştıran herkesin daha eski bir Windows sürümünü çalıştırmasını engelleyen yeni bir kısıtlamadır. Bu mantık size mantıklı gelmiyorsa, yalnız değilsiniz. Bu kısıtlama, güvenlik güncellemelerinin teslim edilmesini engellemez ancak gereksizdir. Microsoft, harika donanım özelliklerine sahipseniz Windows 10’u çalıştırmanızı istiyor. Buna verilecek tek makul yanıt anarşidir. Windows 7 ve 8.1 güncellemelerini bir sonraki Nesil CPU’ya yüklemenize izin veren bir yama geliştirilmiştir.

Yeni Nesil CPU’da Güncellemeler Alın

Yama, Github kullanıcısı zeffy tarafından geliştirilmiştir. Yamayı uygulamak için indirip çalıştırabileceğiniz basit bir komut dosyasıdır. Komut dosyasını alttaki bağlantıdan indirin ve çalıştırın.

Yamayı çalıştıracak ve uygulayacaktır. Hiçbir şey yapmanız gerekmeyecek. Yama açık kaynaklıdır, bu nedenle ne arayacağınızı biliyorsanız, zeffy’nin güncellemeyi yamalamak için ne yaptığını görebilirsiniz.

Nasıl çalışır

Sınırlamalar, güncellemeler yoluyla Windows 7 ve 8.1’e eklenmiştir. Bunlar özellikle KB4012218, KB4012219, KB4015546, KB4015547, KB4015549 ve KB4015550 güncellemeleridir. İdeal olarak, Windows 7 kullanıyorsanız muhtemelen bunları engelleyebilirsiniz. Windows 8.1 kullanıcıları aynı seçeneğe sahip olmayabilir. Bir sonraki Nesil CPU’da güncelleme almak istiyorlarsa tek seçenekleri yamayı kullanmaktır.

Yama iki işlevi hedefler; IsDeviceServiceable(void) ve IsCPUSupported(void). Güncelleştirme, bu işlevleri çağıran wuaueng.dll adlı bir dosya ekler. CPU’nuzun sürümünü kontrol eder ve uyumlu nesil CPU’lardan biri değilse güncellemeler engellenir. Yama, uyumluluğu belirlemek için bu işlevlerin baktığı kayıt defteri girdilerini hedefler. Değerlerini, bir sonraki Nesil CPU’da güncellemelere izin verecek şekilde değiştirir. Komut dosyası tüm değişikliklerle ilgilenir. Kayıt defterinde el ile değişiklik yapmanız gerekmez.

Güvenlik riskleri

Bu yama ile herhangi bir güvenlik riski yoktur. Ne yaptığından şüpheleniyorsanız, yamanın Github’daki sayfasını ziyaret etmenizi öneririz. Zeffy her şeyi titizlikle belgelemiştir.

  Windows 10'un Yeni Kritik Güvenlik Kusuru Nasıl Onarılır (Mart 2020)

Yamanın iki sınırlaması vardır. Wuaueng.dll dosyası her güncellendiğinde yamayı yeniden çalıştırmanız gerekecek, . B4012218, KB4012219, KB4015546, KB4015547, KB4015549 ve KB4015550 güncellemelerinin yeni bir sürümü yayınlanırsa dosya güncellenecektir. Bu, Get Windows 10 uygulamasından kaçınmaya çalışan herkesin çok aşina olduğu bir şeydir.

Bu yamayı uygulamak, sistem dosyası kontrol aracını, yani sfc aracını çalıştırırsanız hatalar üretecektir.

Yeni Nesil CPU Yamasını İndirin