Windows 11’i yüklemeden önce virüsten koruma yazılımını devre dışı bırakmam gerekir mi?

Bir Windows sisteminde bir Anti-virüs gereklidir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı anti-virüs uygulaması var. Diğer uygulamalar gibi masaüstünüzde çalışırlar ancak diğer uygulamalardan çok daha yüksek okuma/yazma ayrıcalıklarına sahiptirler. Temel olarak, sisteminizde neyin çalışıp çalışamayacağının bekçileridir.

Windows 11’i yüklemeden önce virüsten koruma yazılımını devre dışı bırakın

Windows 11 yüklüyorsanız ve virüsten koruma programınızın sorunlara neden olup olmayacağını merak ediyorsanız, bunu öğrenmenin en kolay yolu yükseltmeye başlamaktır. İdeal olarak, anti-virüsün yükseltmeyle ilgili sorunları varsa, başlatmaya çalıştığınızda onu engeller. Yükseltmeden önce işlemi beyaz listeye alabilir veya virüsten koruma yazılımını devre dışı bırakabilirsiniz.

Ancak bazı durumlarda, yükseltme daha sonraki bir adımda başlayabilir ve başarısız olabilir. Yalnızca bir hata koduyla başarısız olabilir ve anti-virüsün onu engellediğine dair net bir işaret olmayabilir. Yükseltme işleminin yarıda kesilip kesilmediğini belirlemek genellikle daha zordur. Bu durumda aşağıdakileri deneyebilirsiniz.

Anti-virüs’ün ürün sayfasını ve forumlarını kontrol edin

Yükseltme işlemine başlamadan önce bunu yapmak her zaman en iyisidir. Kullandığınız anti-virüsün ürün sayfasını ziyaret edin. Windows 11 ile ilgili herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin. İyi bir anti-virüs, işletim sistemini ve dosyalarını beyaz listeye almış olacaktır. Anti-virüs çalışır durumdayken sorunsuz bir şekilde Windows 11’e yükseltmenizi sağlayan bir sorun veya işlem varsa, ürün sayfası veya forumlar size bunu anlatmalıdır.

Bu notta, diğer kullanıcıların anti-virüs çalışırken Windows 11’e yükseltmede sorun yaşayıp yaşamadığını kontrol edin. Varsa, yükseltme devam ederken devre dışı bırakmak en iyisidir.

  Windows 10 için Microsoft'un Tüm PowerToy'ları Açıklandı

Windows Defender’ı Etkinleştir

Anti-virüsü geçici olarak devre dışı bırakabilir ve bunun yerine Windows Defender’ı etkinleştirebilirsiniz. Windows 11 yükseltme işleminin, Windows Defender’ı çalıştırmayan bir sistemin güvensiz olduğunu düşünmesi mümkündür. Windows Defender yükseltmeyi engellemez ve oldukça iyi bir virüsten koruma yazılımıdır. Üçüncü taraf virüsten koruma yazılımınızı Windows Defender lehine devre dışı bırakın. Yükseltme tamamlandığında, tercih ettiğiniz aracı kullanmaya geri dönebilirsiniz.

Temiz kurulum Windows 11

Windows 11’i temiz yüklemeyi planlıyorsanız, mevcut işletim sisteminde sisteminizde yüklü olan anti-virüs, hangi işletim sistemi olursa olsun önemsizdir. Temiz yüklemeyi başlattığınızda virüsten koruma programı çalışmayacaktır ve bu nedenle yükleme işlemini kesintiye uğratamaz.

Anti-virüs vs disk koruması

Anti-virüs ve disk koruması arasında bir fark olduğunu bilmelisiniz. Anti-virüs, Windows 10 gibi bir işletim sisteminde çalışan bir uygulamadır. Çalışması için ortamının, yani Windows 10’un çalışıyor olması gerekir.

Disk koruması, bir diske şifreleme biçiminde uygulanan korumadır. Şifreli veya şifre korumalı bir diske, şifre sağlanmadıkça veya şifresi çözülmedikçe erişilemez. Disk koruması, çalışmak için bir işletim sisteminin bulunmasına bağlı değildir. Disk korumasını bir masaüstü işletim sistemi aracılığıyla uygulamış olabilirsiniz, ancak bunun dışında da çalışacaktır.

Windows 11’e yükseltme yapıyorsanız ve disk bir diske erişemiyor veya diske yazamıyorsa, önce kaldırmanız gereken bir tür koruma uygulamış olabilirsiniz.

Çözüm

Windows 11 yükseltmeleri şimdiye kadar sorunsuz geçti. Artık çok daha kararlı olan Windows 10’a bağlı kalmayı tercih eden birçok kullanıcıyla düşük sayılarda kalıyorlar. Bununla birlikte, anti-virüsünüz hala size sorun çıkarmamalı. Yükleme başarısız olursa, neden başarısız olduğunu söyleyebilecek günlükleri ve hataları kontrol edin.