Windows 11’e yükseltme yaparken 0x80070070 hata kodu nasıl düzeltilir

Windows 11 ISO dosyasının boyutu 4.5 GB’dir. Bu, bir masaüstü işletim sistemi için çok büyük değildir, ancak kurulum sırasında veya Windows 10’dan Windows 11’e yükseltme yapıyorsanız, ISO’daki dosyalar genişler ve genişlediklerinde, 4,5 GB’den çok daha fazla yer kaplarlar. Herhangi bir işletim sistemi kurduğunuzda boş disk alanı çok önemlidir ve Windows 11 istisna değildir.

Windows 11’e yükseltme 0x80070070 hata kodu

Windows 10’dan Windows 11’e yükseltme yapıyorsanız ve yükseltme işlemi 0x80070070 hata koduyla kesintiye uğradıysa, bu bir depolama alanı sorununuz olduğu anlamına gelir. Özellikle, Windows sürücünüzdeki disk alanınız az. Önce sürücüde yer açmanız ve ardından işletim sistemini yükseltmeniz gerekir.

İdeal olarak, yükseltme sırasında sorunları önlemek için Windows sürücüsünde 20 GB boş alanınız olmalıdır.

Windows 11’i yüklemek için alan nasıl boşaltılır

Windows 11’e yükseltebilmek için Windows 10’da yer açmak istiyorsanız, bunu yapmanın birkaç kolay yolu vardır.

1. Boş İndirmeler ve Geri Dönüşüm Kutusu

Geri Dönüşüm Kutusu, dosyaları süresiz olarak saklar. Belirli bir süre sonra bunları otomatik olarak kaldırmaz. Dosyalar Geri Dönüşüm Kutusu’nda olduğu sürece sürücünüzde yer kaplamaya devam edecektir. Siz onları Geri Dönüşüm Kutusu’ndan çıkarana kadar sisteminizden ayrılmazlar.

Geri Dönüşüm Kutusu’na sağ tıklayın.
Bağlam menüsünden Boş Geri Dönüşüm Kutusu’nu seçin.
Dosyaların silinmesini bekleyin.

İndirilenler klasörünü de denetlemelisiniz. Bunu manuel olarak yapmanız gerekecek. Artık ihtiyacınız olmayan her şeyi silin. İhtiyacınız olan öğeleri farklı bir sürücüye taşıyın.

  FPS'im Neden Bu Kadar Düşük? Windows 10 Düşük FPS Sorunları Nasıl Onarılır

2. Geçici dosyaları kaldırın

Geçici dosyalar sürücünüzde birkaç GB yer kaplayabilir. Bu dosyalar genellikle önceki güncellemeler yüklendikten sonra kalan artık dosyalardır.

Win+I klavye kısayoluyla Ayarlar uygulamasını açın.
Sistem’e gidin.
Depolama’yı seçin.
Geçici dosyalar’ı tıklayın.
Dosyaları Kaldır’ı tıklayın.

3. Kullanılmayan uygulamaları kaldırın

Sisteminizde kullanmadığınız uygulamalar yüklüyse bunları kaldırın. Az yer kaplayan küçük uygulamalar gibi görünebilirler, ancak çok sayıda varsa, çok fazla alan boşa harcayabilirsiniz.

Win+I klavye kısayoluyla Ayarlar uygulamasını açın.
Uygulamalar’a gidin.
Uygulamalar ve Özellikler sekmesini seçin.
Uygulamaları boyuta göre sıralayın.
Hangi uygulamaları kullanmadığınızı görmek için listeyi gözden geçirin.
Bir uygulama seçin.
Kaldır’ı tıklayın.
Kullanmadığınız tüm uygulamalar için tekrarlayın.

4. Belgeler ve Resimler kitaplığını temizleyin

Hala yer sıkıntısı çekiyorsanız, Belgeler ve Resimler kitaplığındaki dosyaları harici bir sürücüye veya farklı bir dahili sürücüye taşımayı düşünün. Büyük bir müzik koleksiyonunuz varsa ve bu koleksiyon Windows sürücünüzde depolanıyorsa, onu farklı bir sürücüye de taşıyın. Windows 11’e başarıyla güncelledikten sonra geri taşıyabilirsiniz.

Çözüm

Microsoft, Windows 10 için önemli bir özellik güncellemesi yüklemeden önce sürücünüzde ne kadar boş alana sahip olmanız gerektiğini veya Windows 11’e yükseltmeye çalışmadan önce ne kadar boş disk alanınız olması gerektiğini söylemez. güvenli bir değer. Her zaman daha fazla boş alana sahip olabilirsiniz ve bu size zarar vermez ama en azından bu kadar boş alana sahip olmaya çalışın. Bu notta, birkaç GB’lik alan boşaltmayı başardıysanız ancak 20 GB’a tam olarak ulaşamıyorsanız, yükseltmeyi tekrar deneyebilir ve işe yarayabilir.