Windows 11’de Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir

Windows, indirdiğiniz tüm dosyaları gruplandırır ve bunları bir “İndirilenler” klasöründe saklar. İnternetten herhangi bir dosya indirdiyseniz, İndirilenler klasörüne aşina olmalısınız. Çoğu kişi indirilenler klasörünün varsayılan konumunu değiştirmese de Windows size bunu yapma seçeneği sunar. Bu yazıda, Windows 11’de varsayılan indirme konumunu nasıl değiştirebileceğinizi ayrıntılı olarak anlattık.

Windows 11’de (2022) İndirilenler Klasörünün Konumunu Değiştirin

Windows 11’de Varsayılan İndirilenler Klasörü Konumu nedir?

İnternetten bir dosya indirdiğinizde, Windows bunları bir “İndirilenler” klasöründe saklar. Varsayılan olarak, indirdiğiniz tüm dosyaları aşağıdaki yolda bulacaksınız:

C:Users<username>Downloads

Windows 11’de indirmeler için varsayılan klasörü değiştirmek istiyorsanız, aşağıda ayrıntıları verilen talimatları izleyin:

Windows 11’de İndirilenler için Özel Konum Ayarlayın

1. Windows 11 klavye kısayolu Win+E’yi kullanarak Dosya Gezgini’ni açın, hızlı erişim panelinden İndirilenler klasörüne sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin.

2. “Konum” sekmesine geçin ve tüm yeni indirmelerinizi kaydetmek için bir yol seçmek için “Taşı” düğmesine tıklayın.

3. Dosya seçici arayüzünden, indirmeler için yeni klasöre gidin ve “Klasör Seç”e tıklayın.

4. Sırada, değişiklikleri onaylamak için “Uygula”ya tıklayın. İleride, yeni indirmelerinizi az önce seçtiğiniz klasörde bulacaksınız.

5. Windows şimdi indirilen tüm dosyaları yeni indirilenler klasörüne taşımanızı isteyecektir. Tüm indirmelerinizin tek bir yerde olmasını istiyorsanız, “Evet”e tıklayın. Bunu atlamayı ve yeni klasörde baştan başlamayı da seçebilirsiniz.

6. İndirmeler için eski konumu geri yüklemek için, “Varsayılanı geri yükle” düğmesine tıklayabilir ve Windows 11’de varsayılan indirme konumu olarak “İndirilenler”i kullanabilirsiniz.

  Windows 10'da Parola Son Kullanma Tarihi Nasıl Belirlenir

Microsoft Mağaza Uygulamaları İçin İndirilenlerin Konumunu Değiştirin

Microsoft Store üzerinden indirdiğiniz uygulamaların indirme konumunu değiştirmek isterseniz, bunu da yapabilirsiniz. Aşağıdaki adımları kullanın:

1. Depolamayla ilgili ayarları görüntülemek için Ayarlar uygulamasını açın ve “Sistem” altındaki “Depolama” seçeneğine tıklayın.

2. “Depolama yönetimi” bölümünün altında, “Gelişmiş depolama ayarları”nı genişletin ve “Yeni içeriğin kaydedildiği yer”e tıklayın.

3. Şimdi “Yeni uygulamalar kaydedilecek” yazan bir bölüm göreceksiniz. Uygulamaları depolamak için yeni bir konum seçmek için başlığın altındaki açılır listeye tıklayın.

4. Artık Microsoft Store aracılığıyla indirilen uygulamaları kaydetmek için PC’nizde başka bir sürücü seçebilirsiniz.

Windows 11’de İndirilenler Klasörünü Seçin

Windows 11’de indirmeleri kaydetmek için seçtiğiniz klasörü seçme adımları bunlardır. Ayrıca Windows 11’de ekran görüntüsü klasörünün konumunu da değiştirebilirsiniz. Bu arada, Windows 11’e yakında nelerin geleceğine erken bir bakış istiyorsanız, Yaklaşan Windows 11 özellikleri listemize bir göz atın.