Windows 11’de Uygulamaları Her Zaman Yönetici Olarak Çalıştırma

Yönetici izni, kullanıcıların Windows 11’i genişletirken veya Windows 11’de önemli gizlilik ayarlarını değiştirirken ihtiyaç duyduğu bir şeydir. Temel olarak, sistem düzeyinde değişiklikler yapmak için komut satırı araçlarında, programlarda, yardımcı programlarda ve diğer yazılımlarda yönetici ayrıcalığına ihtiyacınız vardır. Zamandan ve zahmetten tasarruf etmek için, uygulamaları Windows 11’de her zaman yönetici olarak nasıl çalıştıracağınız konusunda size ayrıntılı bir kılavuz sunuyoruz. Bu, Windows 11’de varsayılan olarak yönetici iznine sahip programları kolayca açmanıza olanak tanır.

Uygulamaları Windows 11’de (2022) Varsayılan Olarak Yönetici Olarak Çalıştırın

Windows 11’de uygulamaları varsayılan olarak yönetici olarak çalıştırmak için dört farklı yöntem ekledik. Aşağıdaki tabloyu genişletebilir ve uygun gördüğünüz herhangi bir yönteme geçebilirsiniz.

Yönetici Ayrıcalıklarıyla Uygulamaları Çalıştırmak için Gelişmiş Özellikleri Değiştirin

Windows 11’de uygulamaları her zaman yönetici olarak çalıştırmak için programın gelişmiş özelliğine erişmeniz ve orada değişiklik yapmanız gerekir. Varsayılan olarak yönetici erişimine sahip olmak istediğiniz her program için bunu yapmanız gerekir. İşte nasıl yapılacağı.

1. Windows tuşuna basın ve her zaman yönetici olarak çalıştırmak istediğiniz program adını yazın. Örneğin, “komut istemi” yazdım. Şimdi, sağ bölmedeki “Dosya konumunu aç” ı tıklayın.

2. Ardından, kısayoluna sağ tıklayın ve “Özellikler” i açın.

3. Şimdi, “Kısayol” sekmesi altındaki “Gelişmiş”e tıklayın.

4. Burada “Yönetici olarak çalıştır” onay kutusunu etkinleştirin ve “Tamam”a tıklayın. Bu, Komut İstemi’nin (veya seçtiğiniz herhangi bir programın) her zaman Yönetici ayrıcalıklarıyla açılmasını sağlayacaktır.

  Windows 10'da Charms Bar nerede?

5. Windows 11’de varsayılan olarak yönetici olarak çalıştırmak istediğiniz tüm uygulamalar için bu işlemi tekrarlayın.

Bir Uygulamayı Klavye Kısayoluyla Yönetici Olarak Çalıştırın

Her programın gelişmiş özelliklerini değiştirmek istemiyorsanız, programları yönetici ayrıcalıklarıyla hızlı bir şekilde açmanıza olanak tanıyan şık bir Windows 11 klavye kısayolu burada.

Klavyede “Ctrl + Shift” tuşlarına basın ve Görev Çubuğundan veya Başlat menüsünden çalıştırmak istediğiniz programa tıklayın. Bu kısayol tuşu, uygulamayı yönetici erişimiyle başlamaya zorlar. Programları Çalıştır penceresinden “Ctrl + Shift + Enter” tuşlarına basarak da açabilirsiniz. Ne kadar serin? Öyleyse devam edin ve uygulamaları her zaman Windows 11’de yönetici olarak çalıştırmak için bu klavye kısayolunu deneyin.

Uyumluluk Modunda Yönetici İznine Sahip Uygulamaları Çalıştırın

Uyumluluk modu, Windows 11 ve 10’da çok daha eski uygulamaları çalıştırmanıza izin verirken, bu modun başka bir yardımcı programı vardır. Programları her zaman yönetici ayrıcalıklarıyla açmanıza izin verir. Bu, kurulum gerektirmeyen ve kısayolu olmayan bağımsız uygulamalar için kullanışlı olabilir. 1. yöntem sizin için işe yaramadıysa, bu kesinlikle yardımcı olacaktır.

1. Programa sağ tıklayın ve “Özellikler”i açın.

2. Ardından, “Uyumluluk” sekmesine geçin. Burada, “Bu programı yönetici olarak çalıştır” onay kutusunu etkinleştirin. Şimdi, Tamam’ı tıklayın ve bitirdiniz. Şu andan itibaren, program her zaman Windows 11’de yönetici olarak çalışacaktır.

PowerShell’i Windows 11’de Her Zaman Yönetici Olarak Açın

PowerShell, insanların Windows 11’de yönetici olarak açtığı sık uygulamalardan biridir. Ayrıca PowerShell, zaman kazanmak için komut satırı aracını her zaman yükseltilmiş izinle açmanıza izin veren yerel bir ayar sunar. Bununla birlikte, uygulama içi ayar, Windows 11’de varsayılan komut satırı aracı olma yolunda olan Windows Terminal Önizleme (sürüm 1.13 veya üstü) altında mevcuttur. PowerShell kullanıyorsanız, onu açmanızı öneririm. Windows Terminal Önizlemesi, çeşitli özelleştirme özelliklerini de destekler. Bununla birlikte, Powershell’i yönetici ayrıcalıklarıyla açmak için önemli ayarın nasıl değiştirileceği aşağıda açıklanmıştır.

  Windows'ta Yazılımın Geleceği: MSIX Dosyası Nedir?

1. Windows tuşuna basın ve “terminal” yazın. Açmak için tıklayın.

2. Ardından, aşağı ok simgesine tıklayın ve “Ayarlar”ı açın.

3. Burada, sol kenar çubuğundan “Windows PowerShell” sekmesine gidin ve sağ bölmede “Bu profili Yönetici olarak çalıştır” geçişini etkinleştirin.

4. Son olarak, “Kaydet”e tıklayın ve işiniz bitti. Artık PowerShell’i Windows Terminal’de her açtığınızda, Windows 11’de yönetici ayrıcalığı ile açılacaktır.

Varsayılan Olarak Windows 11’de Yönetici Ayrıcalığını Yükseltin

Windows 11’de uygulamaları her zaman yönetici olarak çalıştırmanıza izin veren dört yöntem bunlardır. Genelde şık kısayol tuşunu tercih ederim, ancak yönetici erişimi olan bir programı düzenli olarak kullanıyorsanız, devam edin ve o programın gelişmiş özelliklerini değiştirin. Size çok zaman ve güçlük kazandıracak. Her neyse, bizden bu kadar. Windows 11’de disk hatalarını onarmak istiyorsanız kılavuzumuzu takip edin ve uygun bir çözüm bulun. Ve Windows 11’de yüksek RAM kullanımı, bellek sızıntısı ve daha fazlası gibi bellek sorunları yaşıyorsanız, öğreticimiz kesinlikle bu sorunları gidermenize yardımcı olacaktır. Son olarak, herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.