Windows 11’de Misafir Hesabı Nasıl Eklenir

Windows’ta bir misafir hesabı oluşturmak, herkesin birkaç tıklamayla yapabileceği oldukça basit bir işlemdi. Artık durum böyle değil, ancak Windows 11 gibi daha yeni Windows sürümlerinde konuk hesabı oluşturabilirsiniz. Bu makalede, Ayarlar, Komut İstemi ve PowerShell kullanılarak Windows 11 konuk hesabının nasıl oluşturulacağını açıkladık. O halde lafı fazla uzatmadan konuya girelim.

Windows 11’de (2022) Konuk Hesabı Oluşturun

Windows 11 Ayarlar Uygulamasını kullanarak Konuk Hesabı Ekle

1. Windows 11 klavye kısayolu ‘Win+I’ kullanarak Ayarlar uygulamasını açın ve sol kenar çubuğundan “Hesaplar” bölümüne geçin. Misafir hesabı oluşturmak için buradan “Diğer kullanıcılar”a tıklayın. Windows 11’in daha eski bir derlemesindeyseniz, bu seçeneği bunun yerine “Aile ve diğer kullanıcılar” olarak bulacaksınız.

2. Sırada, yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak için “Hesap ekle”ye tıklayın.

3. Microsoft’un hesap oluşturma ekranı göründüğünde, “Bu kişinin oturum açma bilgilerine sahip değilim” seçeneğini seçin.

4. Bir Microsoft hesabı bağlamadan misafir hesabı oluşturmak için sonraki sayfada “Microsoft hesabı olmayan bir kullanıcı ekle”ye tıklayın.

5. Şimdi konuk hesabı için kullanıcı adını, şifreyi ve üç güvenlik sorusunu ayarlamalısınız. İşletim sisteminde rezerve edildiğinden kullanıcı adı olarak “Misafir” kullanamayacağınızı unutmayın. “İleri” ye tıklayın ve artık Windows 11’de ikinci bir hesabınız var.

Konuk Kullanıcı Grubuna Yeni Hesap Ekle

1. Artık bir hesap oluşturduğunuza göre, hesabın bilgisayarınıza tam erişimi olmaması için onu konuk kullanıcı grubuna eklemelisiniz. Bunu yapmak için Windows Arama’yı açın ve yönetici olarak “Bilgisayar Yönetimi”ni açın.

  Windows 10'un Gizli Yüzer Performans Panelleri Nasıl Gösterilir

2. Bilgisayar Yönetimi göründüğünde, hesabı kullanıcı grubuna eklemek için Sistem Araçları -> Yerel Kullanıcılar ve Gruplar -> Kullanıcılar’a gidin. Özellikle, Windows 11’in Home sürümündeyseniz “Yerel Kullanıcılar ve Gruplar” seçeneğini bulamazsınız. Geçici bir çözüm olarak GitHub’dan Yerel Kullanıcı ve Grup Yönetimi aracını yükleyebilir ve kullanabilirsiniz. Başlamak için, az önce oluşturduğunuz kullanıcıya çift tıklayın.

2. “Grup üyeliği” sekmesine geçin ve misafir kullanıcı grubunu seçmek için “Üyelik ekle”yi seçin.

3. Grup listesinden “Misafirler”i seçin ve seçimi onaylamak için “Seç”e tıklayın.

4. Konuk kullanıcı grubunu ekledikten sonra “Kullanıcılar”a tıklayın ve “Üyeliği kaldır” butonuna basın. Windows 11’de başarıyla bir misafir hesabı oluşturdunuz.

Konuk Hesabı Oluşturmak için Komut İstemi’ni kullanın

1. Windows Arama’da “Komut İstemi”ni arayın ve yönetici olarak çalıştırın.

2. Yeni bir konuk kullanıcı oluşturmak için aşağıdaki komutu yazın. Komuttaki “Misafir kullanıcı”yı istediğiniz bir adla değiştirebileceğinizi unutmayın.

net user Guestuser /add /active:yes

3. Konuk hesabı için bir parola belirlemek için aşağıdaki komutu kullanın. İşte bu kadar, Windows 11’de Komut İstemi’ni kullanarak bir misafir hesabı oluşturdunuz.

net user Guestuser *

PowerShell Kullanarak Windows 11 Konuk Hesabı Oluşturun

1. Windows 11 misafir hesabı oluşturmanın başka bir yolu da PowerShell kullanmaktır. Windows Arama’da “Powershell” aratın ve yükseltilmiş bir PowerShell penceresi açmak için yönetici olarak çalıştırın.

2. Misafir hesabınız için bir parola ayarlamak için aşağıdaki komutu kullanın.

$GuestPassword = Read-Host -AsSecureString

3. Sırada, misafir hesabının adını ayarlamak için aşağıdaki komutu kullanın.

New-LocalUser "TheGuest" -Password $GuestPassword

4. Son adım olarak, hesabı konuk kullanıcı grubuna eklemek için aşağıdaki komutu kullanın. Artık misafir hesabını kullanarak bilgisayarınızı başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Add-LocalGroupMember -Group "Guests" -Member "TheGuest"

Bilgisayarınızı Paylaşırken Misafir Hesabını Kullanın

Bu nedenle, bunlar Windows 11’de misafir hesabı oluşturmanın üç yoludur. Konuk hesabı oluşturma seçeneği, özellikle sisteminizi sık sık yaşıtlarınız veya tanıdıklarınızla paylaşırken bulursanız işinize yarayacaktır. Bu arada, bunun yerine Microsoft hesabınızla ilişkili olmayan bir çevrimdışı hesap tercih ederseniz, Windows 11’de yerel bir hesap oluşturmak ve Microsoft hesabınızı Windows 11’den kaldırmak için bağlantılı kılavuzlarımıza gidin.

  Windows 10'da Dosya Gezgini'nden 3B Nesneler Nasıl Kaldırılır