Windows 11’de Mikrofonunuzu Kurma ve Test Etme

Windows 11, herhangi bir sorun oluşması durumunda PC’nizin bakımını yapmanıza, servis vermenize, test etmenize ve düzeltmenize yardımcı olan birkaç yerleşik yardımcı programa sahiptir. Örneğin, bilgisayarınızı zamanda geriye, işlevsel bir duruma taşımak için Windows 11’de sistem geri yüklemeyi kullanabilirsiniz. Windows 11 PC’ler, diğer birçok sorunun yanı sıra Windows 11’deki ses sorunlarını otomatik olarak gideren bir sorun gidericiye de sahiptir. Ancak siz de mikrofonunuzla ilgili sorunlar yaşıyorsanız ve bunu Windows 11’de test etmek istiyorsanız, bunu Ayarlar ve Denetim Masası’ndan kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir üçüncü taraf uygulamasını indirmeden mikrofon sesini de artırabilirsiniz. Bu notta, devam edelim ve mikrofonunuzu Windows 11’de nasıl test edeceğinizi öğrenelim.

Mikrofonunuzu Windows 11’de Test Edin (2022)

Bu kılavuzda, Windows 11’de mikrofonu test etmenin iki yöntemiyle birlikte Windows 11’de hem kablolu hem de kablosuz mikrofonların nasıl kurulacağını açıkladık. Bunun dışında, Windows’ta mikrofon sesini nasıl artıracağınıza dair talimatlar ekledik. 11. Bunu söyledikten sonra, içeri girelim.

Windows 11’de Kablolu Mikrofon Kurma

Kablolu mikrofonu kurmadan önce, mikrofonu hangi porta bağlamanız gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor. Öyleyse devam edelim ve Windows 11’de kablolu bir mikrofonun nasıl kurulacağını öğrenelim.

1. Windows dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, genellikle 3,5 mm ses jakı hem ses çıkışı hem de mikrofon girişi için çalışır. Bu yüzden kablolu mikrofonu dizüstü bilgisayarınızdaki kulaklık jakına bağlamalısınız. Özel olarak oluşturulmuş bir Windows PC kullanıyorsanız, mikrofon bağlantı noktası pembe renkli olacaktır. Ayrıca bağlantı noktalarının etrafındaki “mikrofon” simgesini de aramalısınız.

  Windows 95 25 Yaşına Giriyor: Windows Ana Akışa Geçtiğinde

2. Mikrofonu doğru bağlantı noktasına bağladıktan sonra, “Windows +I” tuşlarına basarak Ayarlar’ı açın ve Sistem -> Ses’e gidin.

3. Burada, “Giriş” bölümünün altında kullanmak istediğiniz kablolu mikrofonu seçin, o kadar. Windows 11’de başarılı bir şekilde kablolu bir mikrofon kurdunuz.

Windows 11’de Kablosuz Mikrofon Kurma

Bluetooth üzerinden çalışan bir kablosuz mikrofon kurmak için Ayarlar’ı açmanız ve mikrofonu Windows 11 bilgisayarınızla eşleştirmeniz yeterlidir. İşte bunun nasıl yapılacağı.

1. Bluetooth mikrofonunuzun eşleştirme modunda olduğundan emin olun. Bundan sonra, Başlat menüsünden veya “Windows + I“ klavye kısayolunu kullanarak Ayarlar uygulamasını açın.

2. Windows 11’deki Ayarlar uygulamasında Sistem -> Ses’e gidin.

3. Aşağı kaydırın ve “Giriş” bölümüne gidin. Burada, “Yeni bir giriş cihazı eşleştir”in yanındaki “Cihaz ekle”ye tıklayın. Bu, PC’nizdeki Bluetooth eşleştirme penceresini açacaktır.

4. Burada, açılır pencerede “Bluetooth”u seçin.

5. Kablosuz mikrofonunuz eşleştirme modundaysa burada görünecektir. Ekranda göründüğünde üzerine tıklayın ve mikrofonu eşleştirmek için ekrandaki talimatları izleyin.

6. Hepsi bu. “Giriş” bölümünün altında, kablosuz mikrofonun varsayılan mikrofonunuz olarak seçildiğinden emin olun.

Mikrofonunuzu Windows 11’de Ayarlardan Test Edin

1. Mikrofonunuzu Windows 11’de test etmek için Windows 11 klavye kısayolu olan “Windows + I”e basın ve Ayarlar’ı açın. Ayarları Başlat menüsünden manuel olarak da açabilirsiniz.

2. “Sistem” menüsü altında, sağ bölmeden “Ses”i açın.

3. Burada aşağı kaydırın ve “Giriş” bölümünün altındaki “Mikrofon” seçeneğine tıklayın.

4. Bundan sonra, “Giriş ayarları” altında, “Mikrofonunuzu test edin”in yanındaki “Testi başlat” düğmesine tıklayın.

5. Konuşmaya başlayın ve sesli yanıtı gösteren bir gösterge görmelisiniz. Bitirdikten sonra, “Testi durdur” u tıklayın.

6. Windows 11, mikrofon test sonucunu hemen aşağıda gösterecektir. Test sonucu %50’nin üzerindeyse mikrofonunuz iyi çalışıyor demektir. Değilse, “Giriş hacmi” kaydırıcısını maksimuma yükseltin. Bu kadar.

  Windows 10'da Internet Explorer'da Eski Web Sayfaları Nasıl Açılır

Şimdi devam edin ve mikrofonu Windows 11 PC’nizde tekrar test edin; sesinizi sorunsuz bir şekilde yakalayabilmelidir.

Mikrofonunuzu Windows 11’de Denetim Masasından Test Edin

1. Mikrofonu Windows 11’de Denetim Masası’ndan da test edebilirsiniz. Çalıştır istemini açmak için “Windows + R” tuşlarına basmanız yeterlidir. Buraya mmsys.cpl yazın ve Enter’a basın. Bu, Ses ayarlarını doğrudan Denetim Masası’nda açacaktır.

2. Ardından, “Kayıt” sekmesine gidin ve mikrofonunuzu seçin. Bundan sonra, sol alt köşedeki “Yapılandır” ı tıklayın.

3. Konuşma Tanıma penceresini açacaktır. Burada, “Mikrofonu kur” seçeneğine tıklayın.

4. Bir sonraki pencerede “Diğer”i seçin ve “İleri”ye tıklayın. Bir kulaklık veya özel bir mikrofon bağladıysanız, uygun seçeneği belirleyin. Yerleşik mikrofonlar için “Diğer” uygun bir seçenektir.

5. Bundan sonra, “İleri” ye tıklayın ve ardından ekranda görüntülenen cümleyi okuyun. Gösterge “yeşil” bölge içindeyse, mikrofonunuzun iyi çalıştığı anlamına gelir. Cümleyi okuduktan sonra “İleri” ye tıklayın.

6. Her şey yolunda giderse, mikrofonunuzun kullanıma hazır olduğunu gösterecektir. Şimdi pencereyi kapatabilirsiniz. Mikrofonun sesi alçak veya yüksek alıyorsa, Windows 11’de mikrofon sesini yükseltmek için bir sonraki yönteme geçin.

Windows 11’de Mikrofon Sesini Artırma

1. Çalıştır istemini açmak için “Windows + R” kısayolunu kullanın. Buraya mmsys.cpl yazın ve Enter’a basın.

2. “Ses” penceresinde “Kayıt” sekmesine geçin, mikrofonunuzu seçin ve “Özellikler”i açın.

3. Burada “Seviyeler” sekmesine gidin ve “Mikrofon Güçlendirme” seviyesini yükseltin. Mikrofon çok fazla ses alıyorsa da azaltabilirsiniz.

Mikrofon Windows 11’de Çalışmıyor mu? Burayı Düzelt!

Ne denerseniz deneyin, Windows 11 PC’nizde mikrofon çalışmıyorsa endişelenmeyin. Windows 10 ve 11’de mikrofon sorunlarının nasıl çözüleceğine ilişkin özel bir makalede birçok adımı açıkladık. Sadece kılavuzumuzu takip edin ve mikrofon herhangi bir sorun olmadan yeniden çalışmaya başlayacaktır. Mikrofon sürücülerini yeniden yüklemeniz veya sistem ayarlarında bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

  Web'de ve Android'de Windows 10 Yapışkan Notları Nasıl Görülür?

Windows 11’de Mikrofon Sesini Test Edin ve Optimize Edin

Windows 11’de mikrofonu kurmanın ve test etmenin iki yerel yolunu açıkladık. Testlerime göre, Microsoft, Windows 11’de Ayarlar uygulamasına mikrofon testi yardımcı programını getirme konusunda harika bir iş çıkardı. Mikrofon sesini test etmek ve yükseltmek için Kontrol Paneli penceresi. Yine de hepsi bu değil. Yaklaşan yeni Windows 11 özelliklerinden biri, mikrofonu gerçek zamanlı olarak hangi yazılımın veya uygulamanın kullandığını görmenizi sağlar. Windows 11’e faydalı bir ekleme olacaktır. Ve Windows 11/10’da evrensel bir sessize alma anahtarı almak istiyorsanız, bağlantılı kılavuzumuzu takip edebilirsiniz. Son olarak, herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.