Windows 11’de DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Son zamanlarda, PC’nizdeki belirli web sitelerini engellemek istiyorsanız, Windows 11’de Hosts dosyasını nasıl düzenleyeceğiniz konusunda bir eğitim yazdık. Ancak, Windows 11’de gizliliğinizi geliştirmek istiyorsanız, DNS ayarlarının değiştirilmesi de bir zorunluluktur. Bir web sitesi veya arka planda sunucusuna bağlanmaya çalışan bir uygulama açarken, bilgisayarınızdaki internet iletişimini güvence altına alacaktır. Bu etki alanında yeniyseniz, bu ayrıntılı kılavuzda Windows 11’de DNS ayarlarını nasıl değiştireceğinizi öğrenin.

Windows 11’de (2022) DNS Ayarlarını Değiştirin

Bu kılavuzda, Windows 11’de DNS ayarlarını değiştirmek için beş yöntem ekledik. Bununla birlikte, DNS’nin ne olduğunu ve PC’nizde DNS ayarlarını neden değiştirmeniz gerektiğini açıkladık. Açıklayıcıyı okumak veya doğrudan istenen yönteme atlamak için aşağıdaki tabloyu genişletin.

Windows 11’de DNS nedir?

DNS veya Alan Adı Sistemi, internetin bir telefon rehberi gibidir. Bir web sitesini açtığınızda, bilgisayarınız web sitesinin IP adresini bulmak için bir DNS sunucusuna bağlanır. Adresi bu şekilde bulur ve sizi web sitesine bağlar. Web sitelerinin karmaşık IP adreslerini hatırlamak zorunda kalmamanız için DNS sunucusu gereklidir.

ISP sunucularından Google, Cloudflare, OpenDNS vb. tarafından sunulan sunuculara kadar birçok DNS sunucusu vardır. Her DNS sunucusu, bilgileri diğerinden daha hızlı alabileceğini iddia eder. Bazıları TLS üzerinden DNS gibi yerleşik güvenlik sunarken, bazıları daha düşük gecikme süresi sunar. Windows 11 PC’nizde hangisini kullanmak istediğinize bağlıdır.

Bununla birlikte, kullanıcılara Windows 11’de varsayılan DNS sunucusunu değiştirmelerini önermemin nedeni, ISS’lerin giderek daha fazla DNS sorgusunu günlüğe kaydetmesidir, bu da gizliliğiniz için iyi değildir. Bu, İnternet sağlayıcınızın DNS günlüğü aracılığıyla hangi web sitesini ziyaret ettiğinizi bilebileceği anlamına gelir. Daha güvenli olmak için, iyi bilinen, sorgularınızı günlüğe kaydetmeyen, güvenilir performans ve kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı güvenlik sunan özel DNS sunucuları kullanın.

Şimdi bunu netleştirdikten sonra devam edelim ve Windows 11 için bazı popüler DNS sunucuları hakkında bilgi edinelim.

  Windows Kompakt Aracıyla Klasörler Nasıl Sıkıştırılır

Windows 11 için Ücretsiz DNS Sunucuları

İşte Windows 11 PC’nizde kullanabileceğiniz bazı ücretsiz ve popüler DNS sunucuları. Popüler servislerin hem tercih edilen (birincil olarak da adlandırılır) hem de alternatif (ikincil olarak da adlandırılır) DNS adreslerini ekledik.

1. Bulut Parlaması

Tercih Edilen DNS: 1.1.1.1
Alternatif DNS: 1.0.0.1

2. Google

Tercih Edilen DNS: 8.8.8.8
Alternatif DNS: 8.8.4.4

3. OpenDNS

Tercih Edilen DNS: 208.67.222.222
Alternatif DNS: 208.67.220.220

4. Comodo Güvenli DNS

Tercih Edilen DNS: 8.26.56.26
Alternatif DNS: 8.20.247.20

5. Dörtlü9 DNS

Tercih Edilen DNS: 9.9.9.9
Alternatif DNS: 149.112.112.112

Windows 11’de Ayarlar Uygulamasını Kullanarak DNS Sunucusunu Değiştirin

Windows 11’de DNS sunucusunu değiştirmenin en kolay yolu Ayarlar’dandır. DNS’yi IPv4 ve IPv6 protokolleri ile tanımlamanıza izin verir. Bu süreçte nasıl hareket edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. Ayarlar uygulamasını açmak için Windows 11 klavye kısayolu “Windows +I”ye basın. Burada, sol kenar çubuğundan “Ağ ve İnternet” ayarları menüsüne gidin ve sağ bölmedeki “Wi-Fi” seçeneğine tıklayın. Kablolu bir Ethernet bağlantınız varsa, “Ethernet”e tıklayın.

2. Ardından aşağı kaydırın ve “Donanım özellikleri”ni arayın. Aç onu.

3. Şimdi, “DNS sunucu ataması”nın yanındaki “Düzenle”ye tıklayın. “Otomatik (DHCP)” olarak ayarlanacaktır; bu, Windows 11’in ISS’niz tarafından seçilen DNS sunucusunu kullandığı anlamına gelir. Değiştirmemiz gereken şey bu.

4. Sonraki sayfada, açılır menüden “Manuel”i seçin ve “IPv4” geçişini etkinleştirin.

5. Ardından “Tercih Edilen” ve “Alternatif” DNS alanlarına kullanmak istediğiniz özel DNS sunucu adresini girin. Bağlantılı makalemizden en iyi DNS sunucularını bulabilirsiniz. Genelde aşağıdaki gibi Google’ın DNS sunucusuyla giderim:

  • Tercih Edilen DNS: 8.8.8.8
  • Alternatif DNS: 8.8.4.4

6. İşiniz bittiğinde, “Kaydet”e tıklayın ve Windows 11’de DNS sunucusunu başarıyla değiştirmiş olursunuz. Ayrıca, tüm DNS sorgularını şifreli yapacak olan Windows 11’de DNS-over-HTTPS’yi nasıl etkinleştireceğinizi öğrenmek istemeniz durumunda. , sonraki adıma geçin.

7. “Tercih edilen” ve “Alternatif” DNS şifrelemesinin altındaki açılır menüyü tıklayın ve şifreleme türünü “Yalnızca şifreli (HTTPS üzerinden DNS)” olarak değiştirin.

8. Şimdi “Kaydet”e tıklayın ve işiniz bitti. Windows 11’deki özel bir DNS sunucusunun yanı sıra, tüm DNS sorgularınız için şifrelemeyi etkinleştirerek, PC’nizdeki ağ iletişimini daha güvenli hale getirdiniz.

Windows 11’de Denetim Masası’ndan DNS Sunucusunu Değiştirin

Benim gibi eski kafalıysanız ve Windows 11’deki DNS sunucusunu Denetim Masası’ndan değiştirmek istiyorsanız, aşağıdaki kılavuzumuzu izleyin.

  Windows 10'da Kendiliğinden Rastgele Kaldırılan Steam Oyununu Düzeltin

1. Çalıştır istemi penceresini açmak için “Windows + R” kısayolunu kullanın. Buraya ncpa.cpl yazın ve Enter’a basın.

2. Bu, doğrudan Kontrol Panelinde Ağ ve İnternet penceresini açacaktır. Ayrıca Windows 11’de Denetim Masası’nı manuel olarak açabilir ve “Ağ ve Paylaşım Merkezi” ne gidebilirsiniz.

3. Buraya geldiğinizde, “Wi-Fi” bağdaştırıcınıza sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin. Kablolu bir Ethernet bağlantısı kullanıyorsanız, “Ethernet”e sağ tıklayın ve “Özellikler”i seçin.

4. Ardından, aşağı kaydırın ve “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” üzerine çift tıklayın.

5. Şimdi, “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan”ı seçmeniz gereken yeni bir açılır pencere açılacaktır. Burası özel DNS sunucumuzu kuracağımız yer.

6. Şimdi Tercih Edilen ve Alternatif DNS sunucularını ilgili alanlara girin. Örneğin, burada Cloudflare’nin aşağıda belirtilen DNS sunucularını kullanıyorum. Kendinizinkini seçmekte özgürsünüz.

  • Tercih Edilen DNS: 1.1.1.1
  • Alternatif DNS: 1.0.0.1

7. Son olarak, “Tamam”a tıklayın, o kadar. Windows 11 PC’nizde özel bir DNS sunucusu kurdunuz.

Komut İstemi’ni (CMD) Kullanarak DNS Ayarlarını Değiştirin

Windows Ayarları ve Denetim Masası dışında, Komut İstemi’ni kullanarak DNS ayarlarını da değiştirebilirsiniz. Sadece birkaç komut kullanmanız gerekiyor ve hazırsınız. İşte izlemeniz gereken adımlar:

1. Windows tuşuna basın ve arama çubuğuna “cmd” yazın. Şimdi, sağ bölmede “Yönetici Olarak Çalıştır” ı tıklayın. Windows 11’de her zaman yönetici ayrıcalığına sahip uygulamaları çalıştırmak istiyorsanız, bağlantılı kılavuzumuzu inceleyin.

2. Ardından, CMD penceresinde aşağıdaki komutu çalıştırın. Tercih edileni sunucunuzun birincil DNS’si ile değiştirdiğinizden emin olun. Örneğin – Cloudflare’nin tercih ettiği DNS sunucusu olan 1.1.1.1’i kullandım. Ayrıca, Ethernet kullanıyorsanız, aşağıdaki komutta Wi-Fi’yi Ethernet ile değiştirin.

netsh interface ipv4 set dnsservers Wi-Fi Static preferred primary

3. Komut İstemi’ni kullanarak alternatif bir DNS sunucusu ayarlamak için aşağıdaki komutu çalıştırın. Burada, Alternatif’i ikincil DNS sunucusuyla değiştirin. Alternatif DNS olarak Cloudflare 1.0.0.1’i ayarladım.

netsh interface ipv4 add dnsservers Wi-Fi Alternative index=2

4. Ve bitirdiniz. Ayarlar uygulamasını açın ve özel DNS sunucularının güncellendiğini göreceksiniz.

6. DNS ayarlarını Otomatik (DHCP) olarak sıfırlamak isterseniz, Windows 11 PC’nizde CMD’de aşağıdaki komutu yürütün.

netsh interface ip set dns "Local Area Connection" dhcp

Windows 11’de PowerShell Kullanarak DNS Ayarlarını Değiştirin

1. Windows tuşuna basın ve “powershell” yazın. Şimdi, “Yönetici Olarak Çalıştır” ı tıklayın.

2. Ardından, Wi-Fi bağdaştırıcınızın veya Ethernet’inizin InterfaceIndex’ini not almak için PowerShell’de aşağıdaki komutu çalıştırın. Örneğin – Bir kablosuz ağa bağlıyım ve InterfaceIndex’im 18.

Get-NetAdapter | Select-Object InterfaceAlias , InterfaceIndex

3. Şimdi aşağıdaki komutu çalıştırın. N’yi PC’nizde görüntülenen InterfaceIndex değeriyle (Wi-Fi veya Ethernet) değiştirdiğinizden emin olun. Bundan sonra, tercih edilen ve alternatifi seçtiğiniz DNS sunucuları ile değiştirin.

set-DnsClientServerAddress -InterfaceIndex N -ServerAddresses ("preferred","alternative")

DNS Jumper ile Windows 11’de DNS Sunucusunu Değiştirin

Windows 11’de DNS ayarlarını değiştirmek için üçüncü taraf bir uygulama arıyorsanız, DNS Jumper oradaki en iyi programlardan biridir. Ücretsizdir ve bir düğmeye tıklayarak uygulayabileceğiniz uzun bir DNS sunucuları listesi sunar. İşte nasıl çalıştığı:

  Windows ve Microsoft Office'teki En İyi Retro Paskalya Yumurtaları

1. Bu bağlantıya gidin ve DNS Jumper ZIP dosyasını indirin. Şimdi dosyayı Windows 11’de açın ve DnsJumper klasörüne gidin. Burada, “DnsJumper.exe“ üzerine çift tıklayın.

2. Şimdi, açılır menüden bir DNS sunucusu seçin ve “DNS Uygula”ya tıklayın. İşte bu ve hazırsınız.

3. Özel bir DNS sunucusu ayarlamak istiyorsanız, onay kutusunu etkinleştirin ve aşağıdaki alanlara birincil ve ikincil sunucu adreslerini girin. Bundan sonra, “DNS Uygula” yı tıklayın.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Windows 11’de DNS Sunucusu nedir?

DNS Sunucusu, Windows 11 PC’nizin web sitelerinin IP adresini bulmasını sağlar. Temelde IP adresinin bulunduğu ve web sitesine bağlı olduğunuz bir telefon rehberidir.

Windows 11 için en iyi DNS sunucusu hangisidir?

Bence hem Cloudflare hem de Google’ın DNS sunucuları Windows 11 için harika.

Hangi DNS Sunucusu Windows 11’de en düşük gecikmeyi sunuyor?

Windows 11’de DNS sunucunuzdan hızlı performans istiyorsanız Cloudflare’ı önereceğim.

Windows 11’de Denetim Masası’ndan DNS Sunucusunu değiştirebilir miyiz?

Evet, Windows 11’de Denetim Masası’ndan DNS sunucusunu yine de değiştirebilirsiniz. Daha fazla ayrıntı için kılavuzumuzu takip edin.

Windows 11’de Özel DNS Sunucusu Kurun

Windows 11’de özel bir DNS sunucusu kurabileceğiniz beş kolay yöntem bunlardır. DNS sunucusunu Windows Ayarları sayfasından değiştirmenizi şiddetle tavsiye edeceğim. Özel DNS ile birlikte, buradan HTTPS üzerinden DNS’yi de etkinleştirebilirsiniz. Her neyse, bizden bu kadar. İnternet sorunları yaşıyorsanız ve Windows 11 PC’nizde Wi-Fi bağlantısı kesilmeye devam ediyorsa, kolay bir düzeltme için bağlantılı kılavuzumuzu izleyin. Ayrıca, Windows 11’deki “Ağ Bulma Kapatıldı” hatasını çözmek için sizin için kullanışlı bir öğreticimiz var. Son olarak, herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.