Windows 11 ISO nasıl edinilir

Windows 11’i kurmanın iki yolu vardır; Windows Update aracılığıyla yükleyebilir veya yükleme medyası oluşturabilirsiniz. Her iki yöntem de zor değildir. Windows Update ile Windows 11’in sisteminize yüklenmesini beklemeniz gerekir. Sisteminizde beyaz listeye alınmış bir CPU yoksa, Windows Update bunu yüklemenize izin vermez. Medya Oluşturma aracıyla kurulum medyası oluşturabilirsiniz.

Windows 11 ISO’yu edinin

Windows 11 medya Oluşturma aracı, Windows 11 ISO dosyasını sizin için indirip bir USB’ye yazacaktır. Ne yazık ki, ISO yakıldıktan sonra ISO dosyası sisteminizden kaldırılır. Hiçbir yere kopyalayamaz veya yedekleyemezsiniz. Windows 11 ISO dosyasını almak istiyorsanız, medya oluşturma aracını kullanma şeklinizi değiştirmeniz gerekir. Alternatif olarak, ISO’yu doğrudan Microsoft’tan indirebilirsiniz.

Windows 11 ISO – Medya Oluşturma aracını indirin

Medya Oluşturma aracını kullanarak Windows 11 ISO dosyasını indirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Windows 11 Medya Oluşturma aracını indirin Microsoft web sitesinden.
Medya Oluşturma aracını çalıştırın.
Kullanıcı lisans sözleşmesini kabul edin.
İndirmek istediğiniz Windows sürümünü seçin.
Windows 11’i kullanmak istediğiniz dili seçin.
ISO dosyasını indirme veya bir USB’ye yazma seçeneği sunulduğunda, ISO dosyasını kaydet seçeneğini seçin.
ISO dosyasını nereye kaydetmek istediğinizi seçin.
İleri’ye tıklayın ve indirme başlayacaktır.
İndirme işlemi tamamlandığında, kaydettiğiniz Windows 11 ISO dosyasını bulacaksınız.

Windows 11 ISO’yu İndirin – Doğrudan İndirin

Windows 11 ISO’yu doğrudan Microsoft’tan indirmek için;

ziyaret edin Windows 11 indirme sayfası.
Windows 11 Disk Görüntüsünü İndir (ISO) bölümüne gidin.
Açılır menüden Windows 11’i seçin.
Bir dil seç.
İndir düğmesini tıklayın.

  Sabit Diskimdeki $WINDOWS.~BT Klasörü Nedir?

Windows 11 ISO’yu USB’ye Yazma

ISO dosyasına sahip olduğunuzda, istediğiniz yere kopyalayabilir veya yedekleyebilirsiniz. Yine de Windows 11’i yüklemek için kullandığınızda, önce onu bir USB sürücüsüne yazmanız gerekir. Medya Oluşturma aracı burada hiçbir işe yaramaz. İndirmeye başlamadan önce USB’ye yaz seçeneğini seçmediğiniz sürece, indirdikten sonra ISO’yu yakmaz.

Windows 11 ISO dosyasını bir USB’ye yazmak için üçüncü taraf bir araç kullanmanız gerekir. Windows 11 için kullanmanızı öneririz Rufus. ISO dosyasının boyutu 4.5 GB’dir. En az 8 GB USB sürücünüz olduğundan emin olun. USB sürücüsü NTFS dosya sisteminde olmalı ve Rufus’ta GPT bölüm stilini seçmelisiniz. Yanma işlemi biraz zaman alır, bazen otuz dakikaya kadar çıkabilir, bu yüzden sabırlı olun.

Çözüm

Windows 11 ISO, işletim sistemini kurmanıza izin verir, ancak yine de bir lisans anahtarı girmeniz istenir. Sisteminiz Windows 10 yüklü olarak geldiyse ve Windows 11’e yükseltiyorsanız, yeni işletim sistemi ana kartınızdan lisans anahtarını okuyacaktır. Ayrıca Windows 10 lisansınızı bir Microsoft Hesabına bağlamalısınız. Orijinal bir Windows kopyasına sahip olduğunuzu çok daha kolay doğrulamanıza olanak tanır.