Windows 10’u Yapılandırmaya Hazırlanırken Sıkışmış Onar

Windows’u yapılandırmaya hazırlanmak, bir Windows güncellemesi çalıştırdığınızda görünen yaygın bir mesajdır. PC’nizi kapatmayın. Sabırlı olmak çok önemlidir çünkü prosedür amaçlanandan daha uzun sürebilir. Yeni güncellemeler yüklendiğinde veya bir kullanıcı Windows’u yeniden yüklerken veya temiz bir Windows yüklemesi gerçekleştirirken, Windows’u yapılandırmaya hazırlanırken takılıp kalıyor veya aşırı bir süre görüntüleniyor. Sorun genellikle bozuk güncelleme dosyalarından veya verilerin bütünlüğünün tehlikeye girmesinden kaynaklanır. Ancak bu sorunu kendi başınıza çözebilirsiniz. Aşağıda listelenen yöntemler, takılan pencereleri yapılandırmaya hazırlanma sorununu çözmenize yardımcı olabilir.

Windows 10’u Yapılandırmaya Hazırlanırken Stuck Nasıl Onarılır

Temel nedenlerin, Windows’ta takılma sorununu yapılandırmaya hazırlanmanın nedenleri olduğu keşfedildi:

  • Eksik Dosyalar: Bazı durumlarda, güncellemedeki bazı dosyalar eksik olabilir veya yükleme işlemi sırasında hasar görmüş olabilir, bu da hataya neden olabilir. Windows’un yüklenmesi sırasında kurulumun belirli dosyaları atlaması veya elektrik kesintisi nedeniyle tüm verilerin doğru şekilde yüklenmesini engellemesi nedeniyle kurulumun durdurulması da mümkündür.

  • Disk Hatası: Bazı disk hatalarının, kurulumun Windows’u düzgün bir şekilde kurmasını ve kurulumun tamamlanmasını engellediği de düşünülebilir. Disk kaynakları eksikliği veya hatalı günlük dosyalarının varlığı nedeniyle disk hataları oluşabilir. Bu Disk Hataları, tüm Disk Kaynağını etkileyerek yükleme sorunlarına neden olabilir.

  • Aksaklık: Windows kurulumu sırasında, kurulum kısmı arızalanarak belirli bir noktada takılmasına neden olabilir. Bu sorun birkaç şeyden kaynaklanabilir ve kolayca düzeltilebilir.

Ön Adımlar

  • Her şeyden önce, aşağıdaki yöntemleri izlemeyi denemeden önce en az 30 dakika beklemelisiniz. Windows’ta hayati hizmetlerin ayarlanması ve önemli özelliklerin yüklenmesi uzun zaman alabilir.
  • Çalışmazsa, Yapılandırmaya Hazırlanma sayfası sırasında kapatmak için bilgisayarınızdaki Güç düğmesini basılı tutabilirsiniz. Veya Ctrl + Alt + Del tuşlarına basıp Güç > Yeniden Başlat seçeneğine tıklayarak acil durum ayarlarına girebilirsiniz.
  • Ardından bilgisayarı yeniden başlatmak için Güç düğmesine bir kez daha basın. Windows’u Normal Olarak Başlat’ı seçin ve ardından Windows’un doğru şekilde başlatılmasını sağlamak için oturum açma prosedürünü izleyin.
  • Yapılandırmaya hazırlanma sayfası geri dönebilir, ancak sonunda kaybolacaktır ve Windows’un başarıyla ve hatasız yüklendiğini doğrulamak için belirli eylemler gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Yöntem 1: SFC Taramasını Çalıştırın

SFC taramaları, sürücüler, imzalar ve diğer kritik bilgisayar dosyalarıyla ilgili sorunları kontrol edebilir ve keşfedebilir. Ve bu sorunları düzeltmek, nihayetinde Windows sorununu yapılandırmaya hazırlanırken istenen takılmayı düzeltebilir. Windows 10’da Sistem Dosyalarının Nasıl Onarılacağı konusundaki kılavuzumuzu okuyun ve izleyin ve tartışılan sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Yöntem 2: ChkDisk Taramasını Çalıştırın

Makinenizde Disk Hataları varsa, hayati yazılımların bilgisayarınıza yüklenmesi nadir durumlarda engellenebilir. Herhangi bir disk sorununu keşfetmek ve ortadan kaldırmak için bir chkdisk taraması yapmanız gerekecektir. Bunu yapmak için chkdsk Kullanarak Diskte Hataları Kontrol Etme konusundaki kılavuzumuzu okuyun ve bilgisayarınızda istediğiniz sorunu düzeltin.

Yöntem 3: Windows’u Güvenli modda güncelleyin

Yukarıda listelenen yöntem, Windows’u yapılandırma hazırlığınızı çözmenize yardımcı olmadıysa, aşağıda belirtilen adımları izleyin.

1. Öncelikle Windows 10’da Temiz Önyükleme Nasıl Gerçekleştirilir kılavuzumuz yardımıyla Windows’unuzda temiz önyükleme gerçekleştirin.

2. İkinci olarak, antivirüsü geçici olarak devre dışı bırakın. Bunu yapmak için Windows 10’da Antivirüs Geçici Olarak Nasıl Devre Dışı Bırakılır hakkındaki kılavuzumuzu okuyabilir ve Windows’unuzu güncellemek için bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

3. Son olarak, Windows 10 En Son Güncelleme Nasıl İndirilir ve Yüklenir kılavuzumuzu takip ederek pencerelerinizi güncelleyin.

Yöntem 4: Ağ Sürücülerini Güncelleyin

Bazen Windows’u yapılandırmaya hazırlanma gibi sorunları çözmek için bilgisayardaki ağ sürücülerinin güncellenmesi gerekir. Hatalı ve bozuk sürücüler, bilgisayarınızda karşılaştığınız söz konusu soruna yol açacaktır. Bu nedenle, bekleyen ve güncel bir ağ sürücüsü güncellemesi olmadığından emin olun. İşlemi tamamen öğrenmek ve sorunu çözmek için Windows 10’da Ağ Bağdaştırıcısı Sürücülerini Güncelleme kılavuzumuzu okuyun.

Yöntem 5: Sert Yeniden Başlatma Gerçekleştirin

Windows sisteminizi kapatmaya çalıştığınızda, bilgisayarınız Windows 10’u yapılandırmaya hazırlanıyor ekranında takılı kalıyor. Bu durumda, tek seçenek donanımdan yeniden başlatma yapmaktır. Donanımdan yeniden başlatma gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Bilgisayar kapanana kadar Güç düğmesini basılı tutarak bilgisayarınızı kapatın.

2. Harici güç kaynaklarının bağlantısını kesin veya pili dizüstü bilgisayarınızdan çıkarın.

3. Güç düğmesini yaklaşık 15 saniye basılı tutun.

4. Dizüstü bilgisayarın pilini veya güç kaynağını PC’nize bağlamadan önce birkaç dakika bekleyin.

5. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak için Güç düğmesine bir kez daha basın.

6. Bilgisayarın beklenmedik bir şekilde kapandığına dair bir bildirim alırsanız, Normal olarak yeniden başlat seçeneğini belirleyin.

Yöntem 6: Sistem Geri Yükleme Gerçekleştirin

Bu can sıkıcı sorunu, Windows sisteminizi önceki bir duruma geri yükleyerek çözebilirsiniz. Sistem Geri Yükleme, verilerinize zarar vermeden sisteminizde yaptığınız değişiklikleri geri almanıza olanak tanıyan bir Windows işlevidir. Windows’ta oturum açarken zorluk yaşıyorsanız, bir Sistem Geri Yükleme bu süreçte size yardımcı olabilir. Bunun için Windows 10’da Sistem Geri Yükleme’nin nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuzu okuyun ve tartışılan sorunun bilgisayarınızda çözülüp çözülmediğine bakın.

***

Bu bilgileri yararlı bulduğunuzu ve Windows’un takılıp kalması sorununu yapılandırmaya hazırlanmayı çözebildiğinizi umarız. Hangi yöntemin sizin için en faydalı olduğunu bize bildirin. Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanın.

  Windows PC'nizde Netflix'i 4K Olarak Nasıl İzlersiniz?