Windows 10’da YouTube Tam Ekranının Çalışmamasını Düzeltme

YouTube, internetteki lider video paylaşım platformudur. Çok çeşitli videolara sahiptir ve her tür kullanıcı içindir. Üstelik, Google tarafından yönetiliyor olmak onu durdurulamaz bir güç haline getiriyor. Görüntülenme ve etkileşim söz konusu olduğunda hiçbir şirket YouTube’a yaklaşamaz. Yıllar içinde YouTube görünüşünü ve özelliklerini birçok kez değiştirdi. Ayrıca, kullanıcıların sıklıkla bildirdiği birçok sorunla karşı karşıya kaldı. Böyle bir sorun, YouTube videolarının tam ekran seçeneğini belirledikten sonra bile tam ekran olarak oynatılmadığı veya yüklenmediği YouTube tam ekran sorunudur. Özellikle film ve belgesel gibi içerikler için bir videoyu detaylı olarak izlemek veya daha büyük ekranda izlemek istediğinizde can sıkıcı olabilir. YouTube tam ekran çalışmıyor, Windows 10 sorunuyla uğraşıyorsanız, doğru yerdesiniz. Size YouTube’un tam ekran çalışmama sorununu nasıl düzelteceğinizi öğretecek faydalı bir kılavuz sunuyoruz.

Windows 10’da YouTube Tam Ekranının Çalışmaması Nasıl Onarılır

YouTube tam ekran sorununun birçok nedeni olabilir ve bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • Flash oynatıcı sorunu
  • Bozuk önbellek dosyaları
  • Google profiliyle ilgili sorun
  • Uzantılardan kaynaklanan parazit
  • Eski Chrome sürümü

YouTube tam ekran çalışmıyor windows 10 sorununun neden oluştuğunu öğrendikten sonra YouTube tam ekran çalışmama sorununu çözecek yöntemlere geçelim. Temel yöntemlerle başlayacağız, sonlara doğru daha karmaşık olanlara geçeceğiz.

Not: Ayarlar ve seçenekler farklı tarayıcılar için farklılık gösterebilir.

Temel Sorun Giderme Adımları

Bunlar, diğer yöntemlerden önce gerçekleştirmeniz gereken bazı temel sorun giderme yöntemleridir. YouTube’un tam ekran çalışmama sorununu çözebilirler.

  Logitech Unifying Alıcının Windows 10'da Çalışmamasını Düzeltme

1. Tarayıcıyı Yeniden Başlatın: Bazen tarayıcıdaki küçük sorunlar YouTube tam ekran seçeneğinin arızalanmasına neden olabilir. Tarayıcınızı kapatıp tekrar açarak bunu düzeltebilirsiniz. Tarayıcıyı yenileyecek ve sorunu çözebilir.

2. Google hesabından çıkış yapın: Bazı durumlarda bu sorun, belirli google profilleri ve onların özel ayarları nedeniyle ortaya çıkabilir. Bunu kontrol etmek için Gmail hesabınızdan çıkış yapın ve YouTube videosunu tarayıcınızda tam ekranda oynatmayı deneyin. Sorunu çözebilir.

3. Bilgisayarı Yeniden Başlatın: Bilgisayarı yeniden başlatmak, sistemle ilgili birçok hatayı ve diğer küçük hataları çözebilir. Bu sorunu çözebilir. Windows PC’yi Yeniden Başlatma veya Yeniden Başlatma konusundaki kılavuzumuzu izleyerek bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

4. Google Chrome’u Güncelleyin: Eski Chrome sürümünü kullanıyorsanız YouTube tam ekran sorunu gibi birçok sorun ortaya çıkabilir. Chrome, sorunları gidermek ve hataları gidermek için düzenli olarak güncellemeler yayınlar. Google Chrome Nasıl Güncellenir kılavuzumuzu takip ederek tarayıcınızı güncellemenizi öneririz.

Yöntem 1: Tarayıcı Önbelleğini Temizle

Birçok kullanıcı, tarayıcı geçmişini temizleyerek bu sorunu çözebildiklerini bildirdi. Bozulmuşlarsa bu soruna neden olabilecek tarayıcı verilerini ve diğer önbellek dosyalarını siler. YouTube tam ekran seçeneğinin çalışmaması sorununu çözebilir ve bunu kılavuzumuzu takip ederek yapabilirsiniz.

Not: Bu sorunun bozuk önbellek dosyalarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını doğrulamak için YouTube’u tarayıcınızın Gizli Modunda çalıştırın ve YouTube videosunu tam ekranda çalıştırmayı deneyin. İşe yararsa, Google Chrome’da Önbellek ve Çerezler Nasıl Temizlenir ile ilgili aşağıdaki kılavuza devam edebilirsiniz.

Yöntem 2: Flash Player ve İçerik Ayarını Değiştirin

Eski bir Chrome sürümüne sahip kullanıcılar, iki flash oynatıcıya sahip olduğundan bu sorunla karşılaşabilir. Bu iki flash player birbirinin performansını etkileyebilir ve YouTube tam ekran seçeneğinin düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bunu bir flash player’ı devre dışı bırakarak düzeltebilir ve bunu aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

  Windows 10'da Windows Anahtarı Nasıl Devre Dışı Bırakılır

1. Windows tuşuna basın, Google Chrome yazın ve Aç’a tıklayın.

2. Adres çubuğuna chrome://plugins yazın ve Enter tuşuna basın.

3. pepflashplayer.dll dosyasını bulun ve yanındaki Devre Dışı Bırak düğmesine tıklayın. Bu flash oynatıcıyı devre dışı bırakacaktır.

Sorunu çözmelidir. Chrome’un daha yeni bir sürümünü kullanıyorsanız, Chrome’un bazı içeriklerin görüntülenmesini engellemesi nedeniyle bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Chrome’un korumalı içeriği oynatmasına izin vererek bu sorunu çözebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin.

1. Adres çubuğuna chrome://settings/content/ yazın ve Enter’a basın. Chrome Ayarları penceresinde Gizlilik ve Güvenlik bölümünü açacaktır.

2. Aşağı kaydırın ve üzerine tıklayarak Gelişmiş içerik ayarları seçeneğini genişletin.

3. Genişletmek için Korumalı içerik kimlikleri seçeneğine tıklayın.

4. Korumalı içerik kimliklerinin içinde, Sitelerin korumalı içeriği oynatabildiğinden ve Sitelerin korumalı içeriği oynatmak için tanımlayıcıları kullanabileceğinden emin olun seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.

Not: Hala sorunla karşılaşıyorsanız, Chrome’da Donanım Hızlandırma seçeneğini devre dışı bırakmayı deneyin. Bunu, chrome://settings/system adresine giderek ve mevcut olduğunda donanım hızlandırma seçeneğini kullan seçeneğini devre dışı bırakarak yapabilirsiniz.

Yöntem 3: Uzantıları Devre Dışı Bırak

Chrome, ona özellikler ekleyebilecek ve daha verimli hale getirebilecek birçok uzantı sunar. Ancak bazen belirli uzantılar, Chrome’un belirli işlevlerine müdahale edebilir ve YouTube videolarının tam ekranda yüklenmemesi gibi sorunlara neden olabilir. Uzantıları devre dışı bırakarak bu sorunu çözebilir ve bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Google Chrome tarayıcısını açın.

2. Adres çubuğuna gidin ve chrome://extensions/ yazın ve Enter tuşuna basın. Chrome’da yüklü tüm uzantıları göreceksiniz.

3. Devre dışı bırakmak için bunları tek tek kapatın. Örneğin, İstek X uzantısı kapatılır ve devre dışı bırakılır.

4. Tüm uzantılar devre dışı bırakıldıktan sonra sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. YouTube videolarını tam ekranda oynatabildiyseniz, uzantıları birer birer etkinleştirmeye başlayın.

  Windows 10'da WDF_VIOLATION Hatası nasıl düzeltilir

5. Sorun, belirli bir uzantıyı etkinleştirdikten sonra ortaya çıkarsa, onu devre dışı bırakabilir ve diğer tüm uzantıları etkin durumda tutabilirsiniz.

Yöntem 4: Google Chrome’u Yeniden Yükleyin

Yöntemlerden hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, bu, YouTube’un tam ekran çalışmama sorununu düzeltmek için son seçenektir. Google Chrome’u yeniden yüklemek, tarayıcınızdaki tüm sorunlardan kurtulacaktır ve mevcut herhangi bir sorun olmadan Chrome’un yeni bir sürümünü edinebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki kılavuzumuzu takip edin.

Not: Chrome’u yeniden yüklemeden önce yer işaretlerinizi, şifrelerinizi ve diğer önemli verilerinizi yedekleyin.

1. Windows tuşuna basın, uygulamaları ve özellikleri yazın ve Aç’a tıklayın.

2. Ara Krom Bu listeyi ara alanında.

3. Ardından, seçin Krom ve vurgulanmış olarak gösterilen Kaldır düğmesine tıklayın.

4. Tekrar, onaylamak için Kaldır’a tıklayın.

5. Şimdi Windows tuşuna basın, %localappdata% yazın ve AppData Local klasörüne gitmek için Aç’a tıklayın.

6. Üzerine çift tıklayarak Google klasörünü açın.

7. Chrome klasörüne sağ tıklayın ve aşağıda gösterildiği gibi Sil seçeneğini seçin.

8. Tekrar Windows tuşuna basın, %appdata% yazın ve AppData Roaming klasörüne gitmek için Aç’a tıklayın.

9. Yine Google klasörüne gidin ve 6 – 7 adımlarında gösterildiği gibi Chrome klasörünü silin.

10. Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

11. Ardından, gösterildiği gibi Google Chrome’un en son sürümünü indirin.

12. Kurulum dosyasını çalıştırın ve Chrome’u yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.

***

Bu kılavuzun yardımcı olduğunu ve YouTube tam ekranının Windows 10’da çalışmamasını düzeltebildiğinizi umuyoruz. Hangi yöntemin sizin için en iyi sonucu verdiğini bize bildirin. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, bunları yorumlar bölümüne bırakmaktan çekinmeyin.