Windows 10’da Windows Deneyimi Dizin Puanı Nasıl Alınır

Windows 7, Windows Deneyim Dizini’ni tanıttı. Sisteminizin donanım özelliklerini Microsoft’un kıyaslamalarına göre puanladı. Faydası tartışıldı. Bazı kullanıcılar, Microsoft’un karşılaştırma ölçütlerinin yeterince anlamlı olmadığı ve bunlara ulaşma biçimlerinin kamuoyu tarafından bilinmediği için bunun doğru olmadığı görüşündeydi. Puanlar geneldi ve kullanıcılara donanımlarının yetenekleri hakkında yalnızca belirsiz bir fikir verdi. Microsoft, Windows 8’de bunu kaldırdı ve Windows 10’da orijinal biçiminde geri gelmedi. Bununla birlikte, Windows 10’da Windows Deneyimi Dizin Puanını almaya devam edebilirsiniz. Bunun için herhangi bir üçüncü taraf uygulaması yüklemeniz gerekmez. böyle yap.

Sistem Tanılama Raporu Oluştur

Windows 10’daki Windows Deneyimi Dizin Puanı, Performans İzleyicisi aracıyla hesaplanır. Windows aramasına ‘Performans İzleyicisi’ yazın veya açmak için çalıştırma iletişim kutusuna ‘perfmon’ yazın.

Sol sütunda, Veri Toplama Kümeleri>Sistem>Sistem Tanılama’ya gidin. Sistem Tanılama’ya sağ tıklayın ve içerik menüsünden ‘Başlat’ı seçin. Bu, mevcut donanımınızda yeni bir tanılama çalıştıracaktır. Sistem Tanılama aracı, tanılama çalıştırılırken bir oynat düğmesi gösterecektir. 2 dakikadan fazla sürmez.

Sistem Tanılama araçlarından oynat düğmesi kaybolduğunda, Windows 10’da Windows Deneyim Dizini puanını okumaya hazırsınız demektir.

Windows Deneyimi Dizin Puanı

Performans İzleyicisi aracında Raporlar>Sistem>Sistem Tanılama’ya gidin. En son raporu seçin.

Aşağı kaydırın ve ‘Donanım Yapılandırması’nı genişletin. Donanım Yapılandırması altında, ‘Masaüstü Derecelendirmesi’ni genişletin. Windows 10’da Windows Deneyim Dizini puanınızı görüntülemek için altındaki tüm seçenekleri genişletin.

Araç, hem yerleşik hem de ayrılmış CPU, bellek, disk ve grafiklerinizi puanlayacaktır.

sınırlamalar

Windows Deneyimi Dizini, teknoloji konusunda daha az bilgili kullanıcılar arasında popülerdi. Bir sistemin donanım özelliklerini kontrol etmenin basit bir yoluydu. Puanları karşılaştırmak ve sisteminizin ne kadar iyi performans gösterebileceği konusunda belirsiz bir fikir edinmek kolaydı.

  Windows 10'da Görev Yöneticisinde GPU Performansı Nasıl Görüntülenir

Dizine artık eskisi gibi kolayca erişilemediği için bu konuda daha az kullanışlıdır. Puanları diğer Windows 10 kullanıcılarıyla kolayca karşılaştıramazsınız.

Bu aracın Windows 7’de sunulan orijinal dizinden farklı olmasının bir yolu, tüm sisteminize genel bir puan vermemesidir. Bireysel bileşenleriniz puanlanır, ancak sisteminize dizindeki en düşük puanla aynı puan verilmez.

Uygulamaların sistemde ne kadar iyi performans göstereceği konusunda genel bir fikir edinmek için dizini kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak bu genel bir fikirdir. Diğer istatistikler veya bakılacak iyi istatistikler olmadan, 5 puanın kötü olup olmadığını anlayamazsınız. Bir bileşenin endekste nasıl 9’a kadar çıkabildiği göz önüne alındığında, kullanıcılar muhtemelen 5’in altındaki herhangi bir şeyin kötü olduğunu düşüneceklerdir. Mesele şu ki, bunu hala biraz tuzla almalısın.