Windows 10’da Windows Defender Gerçek Zamanlı Koruma Nasıl Değiştirilir

Windows, Windows Defender adlı yerleşik bir virüsten koruma programıyla birlikte gelir. Her zaman açıktır ve kapatırsanız, Windows tekrar açmanız için sizi rahatsız eder. Alternatif bir virüsten koruma uygulamasının yokluğunda, Windows Defender’ı devre dışı bırakmamanız gerektiği konusunda hemfikiriz. Ara sıra sorunlara neden olabilir veya sizi yavaşlatabilir, ancak bu, virüslü bir bilgisayara sahip olmaktan daha iyidir. Windows Defender genellikle sorunsuz çalışır, ancak bazen belirli dosyaları indirmenizi veya belirli uygulamaları çalıştırmanızı veya yüklemenizi engelleyebilir. Böyle bir durumda, Windows Defender’ı geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Belirli bir programı çalıştırmak için sık sık Windows Defender’ı devre dışı bırakmanız gerekiyorsa, Windows Defender Gerçek Zamanlı korumasını değiştirmek için basit bir anahtarınız olsaydı daha kolay olabilirdi.

Uyarı kelimesi

Bir şeyi her işaretlediğinde Windows Defender’ı devre dışı bırakmanızı önermiyoruz. Yalnızca devre dışı bırakmalı ve güvenli olduğundan eminseniz bir dosyanın indirilmesine veya sisteminizde çalışmasına izin vermelisiniz. Windows Defender’ı devre dışı bırakmak, sisteminize potansiyel olarak tehlikeli uygulamalar yüklemek için bir çözüm değildir. Virüslü bir sistem istiyor.

PowerShell Komut Dosyası

Geçiş anahtarının hilesi, basit bir küçük PowerShell betiğidir. Bir kez çalıştırın ve Windows Defender’ı devre dışı bırakacak, ikinci kez çalıştıracak ve Windows Defender’ı tekrar etkinleştirecektir. Sıradan kullanıcılar Windows Defender’ı devre dışı bırakamayacağından, komut dosyasını Yönetici haklarıyla çalıştırmanız gerekir.

Not Defteri’ni açın ve aşağıdakini içine yapıştırın. PS1 dosya uzantısıyla kaydedin.

$preferences = Get-MpPreference
Set-MpPreference -DisableRealtimeMonitoring (!$preferences.DisableRealtimeMonitoring)

PowerShell’i yönetici haklarıyla açabilir, bu komut dosyasına yönlendirebilir ve çalıştırabilirsiniz. Elbette, özellikle PowerShell komut dosyalarını otomatik olarak çalıştıramayacağınız için bunu yapmanın daha kolay bir yolunu isteyeceksiniz. Komut dosyasını çalıştırabilecek bir masaüstü kısayolu oluşturabilirsiniz, ancak kısayolu yönetici haklarıyla çalıştırmanız gerekir.

  Eylem Merkezi Not Düğmesini OneNote'ta Bir Bölüme Bağlama [Windows 10]

Masaüstünüzde boş bir alana sağ tıklayın ve Kısayol’u seçin. Aşağıdakini ‘Gözat’ kutusuna yapıştırın, ancak ‘Komut dosyası yolu’nu oluşturduğunuz komut dosyasının gerçek yolu ile değiştirin.

%SystemRoot%system32WindowsPowerShellv1.0powershell.exe -ExecutionPolicy Bypass -File "Path to script"

Kısayolu oluşturduktan sonra, sağ tıklayın ve ‘Yönetici olarak çalıştır’ seçeneğini seçin. Komut dosyasını çalıştırdığınızda ve Windows Defender devre dışı bırakıldığında, devre dışı bırakıldığını bildiren bir açılır pencere göreceksiniz.

Tekrar otomatik olarak etkinleştirilmeyecek, bu yüzden tekrar edeceğiz; anti-virüs programı olmayan bir bilgisayarı çalıştırmayın. İhtiyacınız olan uygulamayı çalıştırmayı bitirdikten sonra, bu komut dosyasını tekrar çalıştırın ve Windows Defender etkinleştirilecektir.

Bu çözüm, Superuser kullanıcısı yuji’den gelir.