Windows 10’da Steam Remote Play’in Çalışmamasını Düzeltme

Sisteminiz ve diğer cihazlarınız Steam’e bağlıysa Steam Remote Play Together seçeneği ile Steam oyunlarını her iki cihazda da oynayabilirsiniz. Bu özelliğin yardımıyla, arkadaşlarınızı, oyunu cihazlarına yüklemeden veya başlatmadan en sevdiğiniz oyunu oynamaya çevrimiçi olarak davet edebilirsiniz. Steam Link uygulaması ile mümkün hale getirilebilir. Yine de Steam Remote Play’in çalışmama sorunu ile karşılaşabilirsiniz ve bu sorun oyunun ortasındayken sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle, bu makale size Steam Remote Play’in birlikte çalışmama sorununu çözme yöntemlerinin bir listesini vereceği için okumaya devam edin.

Windows 10’da Steam Remote Play Çalışmıyor Nasıl Onarılır

Steam Remote Play Together’ın çalışmamasının birkaç nedeni vardır ve bazıları okuyup anlamanız için aşağıda belirtilmiştir.

  • Eski Steam İstemcisi/Beta sürümü
  • Yetersiz güç kaynağı
  • Yanlış ağ (IPv6) ayarı
  • Güncel olmayan sürücüler, Windows/oyunlar

Bu durumlarda bir hata mesajıyla karşılaşırsınız: Uzak bilgisayara bağlanılamadı. Çok az kullanıcı Remote Play’in birlikte misafirler için değil ev sahibi için çalıştığını bildirdi. Ve nadir durumlarda, ana bilgisayar, özelliği kullanırken siyah/dilimlenmiş bir ekran alır.

Öte yandan, bağlantı kurulduğunda fare, klavye veya denetleyiciler çalışmıyor veya bazen sorunla karşılaştığınızda otomatik olarak yanlış karakterleri seçebiliyorsunuz.

Hem Steam hem de Steam kullanıcısı olmayan kullanıcılar söz konusu sorunla karşı karşıyadır ve Windows, Linux, Mac vb. tüm İşletim Sistemlerinde bu sorunla karşılaşılmaktadır. Büyük sorunlara yönelmeden önce sorunu çözmek için aşağıda açıklanan temel sorun giderme adımlarını izleyin.

Yöntem 1: Temel Sorun Giderme Adımları

Bir düzeltme elde edemezseniz, daha karmaşık adımlara geçmeden önce bu basit adımlarla başlayın.

1. Bilgisayarı Yeniden Başlatın: Öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatmanız önerilir. Çoğu durumda, basit bir yeniden başlatma, herhangi bir zorlu düzen olmadan sorunu çözecektir. Bittiğinde, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

2. Yalnızca bir ağa bağlanın: Birden fazla ağ bağlantısı kullanıyorsanız, komplikasyonları azaltmak için yalnızca bir ağda kalın.

3. Uzak Masaüstü Bağlantısını Kes: Chrome Uzak Masaüstü, Uzaktan Kumanda vb. gibi diğer uzak masaüstü oturumlarından çıkın.

4. Steam’i Yönetici Ayrıcalıklarıyla Çalıştırın: Steam’i yönetici olarak çalıştırırsanız bu Steam Remote Play’in çalışmama sorununu da düzeltebilirsiniz.

5. Speedtest’i çalıştırın: Yavaş veya kararsız internet bağlantısı, Steam’de uzaktan oynatmanın çalışmamasına neden olur. İlk olarak, bir Speedtest çalıştırarak internet kararlılığınızı ve hızınızı kontrol edin. Ağ bağlantınızı çok yavaş ve kararsız bulursanız, sorunu gidermeniz gerekir. İnternet hızınız ve kararlılığınız optimum seviyeye gelene kadar Steam Remote Play çalışmama sorunları ile karşılaşacaksınız.

6. Uzaktan Oynatma Uyumluluğu: Son olarak, oyununuzun Uzaktan Oynatma özelliğini destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Özellik olmadan, yöntemleri uygulamak zaman kaybı olacaktır. Oyununuzun Remote Play’i destekleyip desteklemediğini kontrol etmek için aşağıda belirtilen adımları izleyin.

1. Steam’i başlatın ve MAĞAZA’ya gidin.

2. Şimdi, aşağıda gösterildiği gibi arama menüsünde oyununuzu arayın. Burada ARK: Survival Evolved örnek olarak alınmıştır.

3. Şimdi, sağ menüyü aşağı kaydırın ve özelliklerin Remote Play seçeneğini destekleyip desteklemediğini kontrol edin. resme bakın.

Oyununuzun Uzaktan Oynatma özelliğini desteklediğinden emin olduğunuzda, aşağıda açıklanan yöntemleri izleyin.

Şimdi, Steam uzaktan oynatmanın sizin için çalışmama sorununu çözebilecek daha karmaşık yöntemlere geçelim. Her yöntemi ve adımları dikkatlice okuyun ve uygulayın.

  Windows 10'da Bekleme Belleği Nasıl Boşaltılır ve Oyun Kekemeliği Nasıl Onarılır

Not: Varsa, hem ana hem de konuk sistemlerinde sorun giderme yöntemlerini uygulamanız önerilir.

Yöntem 2: Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrulayın

Oyununuzun en son sürümde çalıştığından ve tüm programların güncel olduğundan emin olmak için oyunların ve oyun önbelleğinin bütünlüğünü doğrulamanız önemlidir. Ayrıca, oyunların normal işleyişini sağlamak için gerekirse bozuk dosyalar ve bozuk veriler güncellenmelidir. Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulamak için aşağıda belirtilen adımları izleyin.

1. Steam’i başlatın ve KÜTÜPHANE’ye gidin.

2. Şimdi, HOME’a tıklayın ve kütüphanede sorunla karşılaştığınız oyunu arayın.

3. Ardından oyuna sağ tıklayın ve Özellikler… seçeneğini seçin.

4. Şimdi, YEREL DOSYALAR sekmesine geçin ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrula… seçeneğine tıklayın.

5. Steam’in doğrulama işlemini tamamlamasını bekleyin ve tamamlandıktan sonra, yüklemek için gerekli dosyaları indirin.

Ancak yine de Steam oyunundaki sorunları çözemiyorsanız aşağıda belirtilen yöntemleri takip edin.

Yöntem 3: Steam Beta İstemcisinden Çıkma

Birkaç rapor, Steam’in Beta sürümünü kullanıyorsanız, Steam uzaktan oynatma sorununun çalışmama olasılığının daha yüksek olduğunu doğrulamaktadır. Ancak, etkilenen birkaç kullanıcı Beta sürümünden çıkmanın sorunu çözebileceğini açıkladı ve bunun sorunu nasıl çözdüğü konusunda hiçbir fikirleri yok. Bu nedenle, Steam Beta’dan çıkın. İşte nasıl yapılacağı.

1. Steam’i başlatın ve yukarıdaki yöntemlerde gösterildiği gibi Ayarlar’a gidin.

2. Şimdi Hesap sekmesine geçin ve Beta katılımı altında DEĞİŞTİR… seçeneğini seçin. resme bakın.

3. Şimdi, açılır menüyü tıklayın ve HİÇBİRİ- Tüm beta programlarından çıkma seçeneğini seçin.

4. Değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a tıklayın.

5. Bu adımda, şunu gösteren bir uyarı alacaksınız: Bu ayar, siz Steam’i yeniden başlatana kadar geçerli olmayacaktır. İstemi onaylamak için BUHARI YENİDEN BAŞLAT’a tıklayın.

6. Steam uygulamasını yeniden başlatın.

Yöntem 4: Uzaktan Oynatmayı Yeniden Etkinleştir

Remote Play ayarlarında herhangi bir aksaklık varsa, Steam Remote Play’in birlikte çalışmama sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, birincil sorun giderme adımı, ayarlarını değiştirmek ve sisteminizi yeniden başlatmaktır. İşte bunu nasıl yapacağınız.

1. İstemci sisteminde oturum açma kimlik bilgilerinizle Steam’i başlatın.

2. Şimdi, gösterildiği gibi ekranın sol üst köşesindeki Steam sekmesine tıklayın.

3. Şimdi, açılır menüden Ayarlar seçeneğini seçin.

4. Burada, Ayarlar penceresinde, sol bölmedeki Uzaktan Oynatma sekmesine tıklayın ve özelliği devre dışı bırakmak için Uzaktan Oynatmayı Etkinleştir seçeneğinin işaretini kaldırın.

5. Şimdi konuk sistemde Remote Play’i devre dışı bırakmak için adımları tekrarlayın ve tamamlandıktan sonra geri yükleyin.

6. Yine Steam’i her iki sistemde de başlatın ve Ayarlar penceresinde Uzaktan Oynatmayı Etkinleştir seçeneğini işaretleyin.

Sorunu çözüp çözmediğinizi kontrol edin. Özelliği devre dışı bırakmak ve tekrar etkinleştirmek, varsa Ayarlar’daki tüm aksaklıkları çözecektir.

Yöntem 5: Donanım Kod Çözmeyi Devre Dışı Bırak

Steam’deki donanım kod çözme özelliği, grafik videoyu işlemek için CPU’nun yükünü GPU’ya aktaracaktır. Böylece sisteminiz daha sorunsuz çalışacak ve GPU, CPU’dan daha iyi bir iş çıkaracaktır. Ancak GPU’nuz eskiyse veya oyunla uyumlu değilse, oynarken birkaç çakışmayla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, ana sistemdeki özelliği devre dışı bırakmanız ve yine de sorun yaşıyorsanız konuk sistemdeki adımları uygulamanız veya bunun tersi önerilir.

1. Steam’i başlatın ve yukarıdaki yöntemlerde anlatıldığı gibi Ayarlar’a gidin.

2. Şimdi, Ayarlar sekmesinde, aşağıda gösterildiği gibi, Uzaktan Oynatma sekmesine ve ardından GELİŞMİŞ SUNUCU SEÇENEKLERİ’ne geçin.

3. Şimdi, Donanım kodlamasını etkinleştir seçeneğinin işaretini kaldırın ve aşağıda gösterildiği gibi Tamam’a tıklayın.

Yöntem 6: IPV6’yı Devre Dışı Bırak

IPv6’nın IPv4’e göre avantajlar sağlamasına rağmen, içinde birkaç sınırlama vardır. Ancak, sisteminiz IPv6 protokolünü uyarlamadığında, Steam Remote Play’in birlikte çalışmama sorunuyla karşı karşıya kalacaksınız. Bu nedenle, aşağıda belirtildiği gibi IPv6’yı devre dışı bırakmanız önerilir.

  Windows Update Bekleyen Yükleme Nasıl Onarılır (ÇÖZÜLDÜ)

Not: Burada, bir Wi-Fi bağlantısı için adımlar gösterilmektedir. Ethernet bağlantısı kullanıyorsanız, ayarları buna göre seçin.

1. Ekranın en sağ köşesinde görüntülenen Wi-Fi simgesine sağ tıklayın ve Ağ ve İnternet ayarlarını aç seçeneğine tıklayın.

2. Şimdi, ekranda Ayarlar penceresi açılacaktır. Wi-Fi’ye tıklayın.

3. Sağ menüyü aşağı kaydırdığınızda, İlgili ayarlar altında Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne çift tıklayın.

4. Bağlantılar’a tekrar çift tıklayın.

5. Şimdi, Özellikler’e tıklayın.

6. Şimdi, Wi-Fi Özellikleri penceresi açılacaktır. Şimdi, aşağıda gösterildiği gibi İnternet Protokolü Sürüm 6(TCP/IPv6) seçeneğinin işaretini kaldırın.

7. Son olarak, değişiklikleri kaydetmek ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için Tamam’a tıklayın.

Ek Düzeltme: Birden çok ağ bağlantısı kullanıyorsanız, Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne gidin ve ardından Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir’i seçin. Şimdi adaptöre sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin. Aynı şekilde, kullandığınız bağlantı dışındaki tüm ek bağlantıları devre dışı bırakın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Yöntem 7: IP’leri Serbest Bırakın veya Yenileyin

Bir DHCP sunucusu ve bir IP yenileme kullanıyorsanız, ev sahibi Steam uzaktan oynatmanın çalışmamasına neden olan konuk sistemini bulamıyor. Bu nedenle, her iki bilgisayarın IP’lerini serbest bırakmak ve yenilemek için aşağıda belirtilen adımları uygulayın.

1. Öncelikle ağın bağlantısını kesin (LAN veya Wi-Fi) ve Steam’de internet olmadığı için başarısız olan Remote Play seçeneğini kullanmayı deneyin.

2. Ardından Steam’den çıkın, ağa tekrar bağlanın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

3. Yine de, sorunla karşılaşırsanız, Windows tuşuna basın, Komut İstemi yazın ve Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.

3. Aşağıdaki komutu girin ve Enter tuşuna basın.

ipconfig /release
ipconfig /renew

Not: Yukarıda belirtilen komutları tek tek girmeniz ve her komutu yazdıktan sonra enter tuşuna basmanız önerilir.

4. Ardından, değişiklikleri her iki sistemde de kaydetmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

5. Çalıştır iletişim kutusunu açın ve steam://open/console yazın ve ardından Enter tuşuna basın.

6. Buraya Steam konsoluna aşağıdakini yazın. Lütfen komutun vurgulanan kısmına ana sistemin IP adresini girin.

connect_remote <IP address of the host system>:27036

Yine de, sorunla karşılaşırsanız, aşağıda tartışıldığı gibi bir Statik IP adresi kullanın.

Yöntem 8: Statik IP adresini kullan

Birçok cihaz, zamanla değişen dinamik bir IP adresi kullanır. Bu, değiştiremeyeceğiniz statik IP adresinin aksinedir. Çok az uzaktan erişim hizmeti, işlevleri için statik IP’lere güvenir ve bu nedenle sorunu çözmek için aşağıda tartışıldığı gibi cihazınıza statik bir IP adresi atayın. Bu yöntemi hem konuk hem de ana bilgisayar sistemlerinde uyguladığınızdan emin olun.

1. Yönetici ayrıcalıklarıyla Komut İstemi’ni başlatın.

2. Aşağıdaki komutları tek tek yazın ve her komuttan sonra Enter tuşuna basın.

ipconfig /release
ipconfig /renew

3. IPv4 Adresini, Alt Ağ Maskesini ve Varsayılan Ağ Geçidi adresini yukarıda gösterildiği gibi not edin.

4. Şimdi Çalıştır iletişim kutusunu başlatın ve ncpa.cpl yazın ve Enter tuşuna basın.

5. Burada ağınıza sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin.

6. Burada, İnternet Protokolü Sürüm 4’ü (TCP/IPv4) seçin ve gösterildiği gibi Özellikler’e tıklayın.

7. Şimdi, Adım 2’de not ettiğiniz IPv4 Adresi, Alt Ağ Maskesi ve Varsayılan Ağ Geçidi adresini yazın.

8. Son olarak, değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a tıklayın.

Yöntem 9: Steam İstemcisini ve Oyunu Güncelleyin

Eski bir Steam uygulaması kullanıyorsanız, Remote Play’e erişemezsiniz. Bu nedenle, davet talebinde bulunmadan önce daima Steam’in ve oyunun güncellenmiş bir sürümünü kullandığınızdan emin olun.

Seçenek I: Steam İstemcisini Güncelleyin

Sisteminizde Steam İstemcisini güncellemek için sonraki adımları izleyin.

1. Steam’i başlatın ve menü çubuğuna gidin.

2. Şimdi, aşağıda vurgulandığı gibi Steam’i ve ardından Steam İstemci Güncellemelerini Kontrol Et’i tıklayın.

  Videolar Oluşturun ve Düzenleyin, Resim, Metin ve Özel Ses Ekleyin [Windows Phone]

3. İndirilecek yeni güncellemeleriniz varsa, bunları yükleyin ve Steam istemcinizin güncel olduğundan emin olun.

4. Şimdi Steam’i yeniden başlatın.

Seçenek II: Oyunları Güncelle

Herhangi bir çakışmayı önlemek için oyununuzun en son sürümünde çalışması her zaman önemlidir. Oyununuz güncellenene kadar sunuculara başarıyla giriş yapamazsınız. Oyundaki herhangi bir hatayı düzeltmek için güncellemeler yayınlandı. Böylece oyununuzu geliştirebilirsiniz ve tüm teknik sorunlar çözülecektir.

1. Steam’i başlatın ve KÜTÜPHANE’ye gidin.

2. Şimdi HOME’a tıklayın ve oyununuzu arayın.

3. Ardından oyuna sağ tıklayın ve Özellikler… seçeneğini seçin.

4. Şimdi GÜNCELLEMELER sekmesine geçin ve varsa oyunu güncellemek için butona tıklayın.

Yöntem 10: Grafik Kartı Sürücülerini Güncelleyin

Sisteminizdeki mevcut sürücüler Steam dosyalarıyla uyumlu değilse/güncel değilse, Steam uzaktan oynatma çalışmıyor sorunuyla karşılaşacaksınız. Bu nedenle, söz konusu sorunu önlemek için cihazınızı ve sürücülerinizi güncellemeniz önerilir.

1. Windows tuşuna basın, Aygıt Yöneticisi yazın ve Aç’a tıklayın.

2. Ana panelde Ekran bağdaştırıcılarını göreceksiniz; genişletmek için üzerine çift tıklayın.

3. Şimdi, ekran kartı sürücünüze sağ tıklayın (Intel(R) HD Graphics Family deyin) ve Sürücüyü güncelle’ye tıklayın. Yukarıdaki resme bakın.

4. Şimdi, bir sürücüyü otomatik olarak bulup yüklemek için Sürücüleri otomatik olarak ara seçeneklerine tıklayın.

5A. Şimdi, güncellenmedikleri takdirde sürücüler en son sürüme güncellenecektir.

5B. Halihazırda güncellenmiş bir aşamadalarsa, ekranda şu mesaj görüntülenir: Cihazınız için en iyi sürücüler zaten yüklenmiştir.

6. Pencereden çıkmak için Kapat’a tıklayın.

PC’yi yeniden başlatın ve sisteminizde çalışmayan sabit bir Steam uzaktan oynatma olup olmadığını kontrol edin.

Yöntem 11: Windows’u Güncelleyin

Yukarıdaki yöntemlerle herhangi bir düzeltme almadıysanız, sisteminizde hata olma ihtimaliniz çok azdır. Yeni güncellemeler yüklemek, sisteminizdeki hataları düzeltmenize yardımcı olacaktır. Aksi takdirde, sistemdeki dosyalar Steam uzaktan oynatmanın çalışmama sorununa yol açan Steam dosyalarıyla uyumlu olmayacaktır. Sisteminizi güncellemek ve Steam Remote Play’in birlikte çalışmama sorununu düzeltmek için Windows 10 En Son Güncellemeyi İndirme ve Yükleme hakkındaki kılavuzumuzu okuyun.

Yöntem 12: Antivirüsü Geçici Olarak Devre Dışı Bırak (Varsa)

Bazen bir virüsten koruma programı, herhangi bir uzaktan erişim özelliğine erişmenizi ve Steam Remote Play’in birlikte çalışmama sorununu çözmenizi engelleyebilir. Bu nedenle, geçici olarak devre dışı bırakın veya belirli bir web sitesine istisnalar ekleyin. Söz konusu sorunu çözmek için Windows 10’da Antivirüs Geçici Olarak Nasıl Devre Dışı Bırakılır kılavuzumuzu okuyun.

Yöntem 13: Windows Defender Güvenlik Duvarını Devre Dışı Bırak (Önerilmez)

Bazı kullanıcılar, Windows Defender Güvenlik Duvarı kapatıldığında Steam uzaktan oynatmanın çalışmama sorununun ortadan kalktığını bildirdi. Devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

Not: Güvenlik duvarını devre dışı bırakmak, sisteminizi kötü amaçlı yazılım veya virüs saldırılarına karşı daha savunmasız hale getirir. Bu nedenle, bunu yapmayı seçerseniz, sorunu çözmeyi bitirdikten hemen sonra etkinleştirdiğinizden emin olun.

1. Windows tuşuna basın, kontrol paneli yazın ve Aç’a tıklayın.

2. Burada Görüntüleme ölçütü: öğesini Kategori olarak ayarlayın, ardından Sistem ve Güvenlik öğesini seçin.

3. Şimdi, burada gösterildiği gibi Windows Defender Güvenlik Duvarı’na tıklayın.

4. Sol menüden Windows Defender Güvenlik Duvarını aç veya kapat seçeneğini seçin. Aşağıdaki resme bakın.

5. Şimdi, bu ekranda varsa Windows Defender Güvenlik Duvarını Kapat (önerilmez) seçeneğinin yanındaki kutuları işaretleyin. Verilen resme bakın.

6. Son olarak, bilgisayarı yeniden başlatın ve Steam atölyesinin indirilmemesi sorununun şimdi çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

***

Bu kılavuzun yardımcı olduğunu ve Windows 10’da Steam uzaktan oynatmanın çalışmama sorununu çözebildiğinizi umuyoruz. Hangi yöntemin sizin için en iyi sonucu verdiğini bize bildirin. Ayrıca, bu makaleyle ilgili herhangi bir sorunuz / öneriniz varsa, bunları yorumlar bölümüne bırakmaktan çekinmeyin.