Windows 10’da Son Dosyalar Nasıl Açılır

Windows’un çok büyük bir kullanıcı tabanı vardır ve birçok büyük şirket sorunsuz çalışması için Windows’a güvenir. Kullanıcılarına sunduğu geniş özellik listesi nedeniyle ön plana çıkmıştır. Dosyaları MS Office ile yönetme, fotoğrafları ve videoları açma ve hatta uygulamalar oluşturma yeteneği, bunların her biri Windows 10’da yapılabilir. Bunun da ötesinde, Windows etkinliğinizi takip eder ve en son açılan dosyaların bir listesini tutar. Bu listeyi kullanarak, en son belgelerin nasıl kurtarılacağını veya son kelime belgelerinin nasıl bulunacağını öğrenebilirsiniz. Windows 7’de en son açılan dosyaların nasıl görüntüleneceği hakkında ipuçları arayan biriyseniz, doğru yerdesiniz. Size Windows 10’da en son dosyaları nasıl açacağınızı öğretecek faydalı bir kılavuz sunuyoruz.

Windows 10’da Son Dosyalar Nasıl Açılır

Yakın zamanda kapattığınız dosyalara hızlı bir şekilde erişmeniz gerektiğinde, son belgelerin nasıl kurtarılacağını anlamak yardımcı olabilir. Windows 7 veya Windows 10’da en son Word belgelerini nasıl bulacağınızı ve en son açılan dosyaları nasıl bulacağınızı öğrenmenin birçok yolu vardır ve işte bunlardan bazıları.

Yöntem 1: Dosya Gezgini aracılığıyla

Bu, Windows 10’da son dosyaların nasıl açılacağını öğrenmenin en kolay yoludur. Windows Dosya Gezgini, en son açılan dosyaların listesini görüntüleyen hızlı erişim seçeneğine sahiptir. Bu adımları takip ederek bu seçeneği kullanabilirsiniz.

1. Dosya Gezgini’ni açmak için Windows + E tuşlarına aynı anda basın.

2. Sol bölmede, Hızlı erişim seçeneğine tıklayın.

Not: Windows 10’da Dosya Gezgini, varsayılan olarak Hızlı erişim penceresini açar.

3. Son açılan dosyalarınızı sağ tarafta Son Dosyalar altında görebilirsiniz.

Artık Windows 10’da son dosyaları nasıl açacağınızı biliyorsunuz. Dosya Gezgini’nde Hızlı erişim seçeneğini görmüyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

  Windows 10'da Eşleştirilmiş Bluetooth Cihazlarını Hızlı Bir Şekilde Bağlama

4. Dosya Gezgini’nde aşağıdaki konum yoluna gidin.

%AppData%MicrosoftWindowsRecent

5. Son öğeler penceresini açacaktır.

6. Son öğeler klasöründeki herhangi bir boş alana sağ tıklayın ve Sırala > Değiştirilme tarihi öğesini seçin.

7. Dosyaları en son ne zaman açıldıklarına göre düzenler. Bu, en son açılan dosyaları görüntülemenizi sağlar.

Yöntem 2: Çalıştır İletişim Kutusundan

Çalıştır İletişim Kutusu, Windows’ta çeşitli komut türlerini çalıştırmak için kullanılır. Bu komutlar, görevleri gerçekleştirmek veya dosya ve dizinleri açmak ve son açılan dosyaların listesini açmak için kullanılabilir. Aynısını yapmak için bu adımları izleyin.

1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına birlikte basın.

2. Son yazın ve Son klasörünü açmak için Enter tuşuna basın.

3. En son açılan dosyaları tercihinize göre sıralamak için Yöntem 1’deki Adım 6’yı izleyin.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

S1. Windows 10 hangi kullanıcı etkinliklerini izleyebilir?

Ans. Windows, Microsoft uygulamaları içinde yapılan tüm etkinlikleri algılayabilir. Yazılımda yapılan değişiklikleri rapor edebilir ve hatta tarayıcı etkinliğinizi ve belirli tuş vuruşlarını takip edebilir ve bunları Microsoft’a gönderebilir. Ancak, Windows 10’da cihazınızın konumunu gizleyebilirsiniz.

S2. Dosya Gezgini uzantılara izin veriyor mu?

Ans. Microsoft, Dosya Gezgini için herhangi bir uzantı sunmaz, ancak mevcut üçüncü taraf uzantıları vardır. Bu uzantılardan bazıları, Dosya Gezgini’ni verimli hale getirebilir ve potansiyelini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

***

Bu kılavuzun yardımcı olduğunu ve Windows 10’da en son dosyaları nasıl açacağınızı öğrenebildiğinizi umuyoruz. Hangi yöntemin sizin için en iyi sonucu verdiğini bize bildirin. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, bunları yorumlar bölümüne bırakmaktan çekinmeyin.