Windows 10’da Paylaşım Menüsünden Önerilen Uygulamalar Nasıl Kaldırılır

Windows 10, Windows 8 gibi bağlamsal paylaşıma sahiptir. Dosya Gezgini’nde dosyaları seçerseniz, şeritte bir paylaşım sekmesi görünür. Desteklenen uygulamalar aracılığıyla dosya paylaşmanıza olanak tanır. Bağlamsal paylaşımı destekleyen uygulamalar, paylaşım menüsünde görünür. Kullanıcılar, paylaşım menüsünden uygulama ekleyemez veya kaldıramaz. Uygulamalar, onları yüklediğinizde otomatik olarak görünür. Zamanla, Windows 10 hangi uygulamayı paylaşmayı tercih ettiğinizi seçer ve onu listenin en üstüne koyar.

Nisan 2017’de Microsoft, Oluşturucu Güncellemesindeki paylaşım menüsüne önerilen uygulamaları ekliyor. Bu uygulamalar, cihazınıza yüklemediğiniz ancak Microsoft’un muhtemelen yapmanız gerektiğini düşündüğü uygulamalardır. Söylemeye gerek yok, gereksiz dağınıklık. Windows 10’daki paylaşım menüsünden önerilen uygulamaları şu şekilde kaldırabilirsiniz.

Önerilen Uygulamaları Kaldır (Paylaş Menüsü): Kılavuz

Önerilen uygulamalar, Oluşturucu Güncellemesi yayınlandıktan sonra kararlı sürüm kanalındaki kullanıcılar için görünecektir. Şimdilik, bu ‘özellik’ yalnızca içeriden öğrenen derlemelerdeki kullanıcılar tarafından görülebilir.

Windows 10’da Paylaş menüsünden önerilen uygulamaları kaldırmak için Dosya Gezgini’ni açın. Bir dosya seçin ve şeritteki ‘Paylaş’ menüsüne gidin. ‘Paylaş’ sekmesinin solundaki mavi paylaşım simgesini tıklayın.

Göreceğiniz ilk birkaç uygulama, sisteminize yüklediğiniz uygulamalar olacaktır. Önerilen uygulamalar, altında ‘Yükle’ mesajı bulunan uygulamalardır. Bu uygulamaları sisteminize yüklemediniz. Önerilen bir uygulamayı seçerseniz, yani üzerine tıklarsanız, Windows Mağazası uygulaması uygulamanın ürün sayfasını açar.

Önerilen uygulamaları paylaşım menüsünden kaldırmak için uygulamalardan herhangi birine sağ tıklayın. Bağlam menüsünde bir seçenek olacaktır; Uygulama önerilerini göster. Varsayılan olarak etkinleştirilecektir. Seçeneği devre dışı bırakmak için tıklayın. Bu seçeneği devre dışı bırakmak, önerilen uygulamaları paylaşım menüsünden kaldırır.

Microsoft, uygulamaları kullanıcılara sunmaya devam ediyor. Başlat Menüsünde zaten çok fazla önerilen uygulama döşemesi var. Windows 10, Candy Crush gibi gereksiz uygulamalarla birlikte gelir. Paylaş menüsüne yapılan bu yeni ekleme, bir adım aşağı. Windows 10 paylaşım menüsünün kendisi harika bir özellik. Ancak buna dağınıklık eklemek en iyi fikir değil. Önerilen uygulama özelliğinin yürütülmesi kötü; kullanıcı tarafından yüklenen uygulamaları önerilenlerden ayıran herhangi bir görsel ayırıcı yoktur.

  Windows 10'da Geri Bildirim Merkezi nasıl kaldırılır

İyileştirme için yer var ancak önerilen uygulamalar işleri daha iyi hale getirmiyor. Bunun yerine Microsoft, kullanıcılara bu menü üzerinde biraz daha fazla kontrol sağlamayı düşünmelidir. Uygulamanın Paylaş özelliğini desteklemediği sürece kullanıcılar paylaşım menüsüne uygulama ekleyemez. Kullanıcıların, uygulamaların hangi sırada görüneceğini seçmelerine yine de izin verilmelidir.