Windows 10’da Olay Görüntüleyicisi’nde özel görünümler nasıl oluşturulur

Windows 10, Windows’un önceki tüm sürümlerinde olduğu gibi Event Viewer adlı bir uygulamaya sahiptir. Bu uygulama, sisteminizde sorun gidermeniz gerektiğinde idealdir. Size sisteminizde olan her şey hakkında bilgi verir, ancak Olay Görüntüleyici üzerinden geçilmesi gereken çok şey olabilir. Bu nedenle Event Viewer’da özel görünümler oluşturabilirsiniz. Temel olarak, olayları diğer şeylerin yanı sıra Olay Kimliklerine göre filtreleyebilirsiniz. İşte nasıl.

Olay Görüntüleyicide özel görünümler

Olay Görüntüleyici’yi açın. Olay Görüntüleyici, günlükleri iki geniş kategoriye ayırır; Windows günlükleri ve Uygulama ve Hizmetler günlükleri. Uygulama ve Hizmetler altında, iç içe klasörler bulacaksınız ve bu klasörlerin altındaki günlükler için özel bir görünüm oluşturmak için altındaki günlüğü bulmanız gerekiyor. Bir günlüğün simgesi, bir klasörün simgesinden farklıdır.

Özel görünümü oluşturmaya başlamak için sağdaki ‘Özel görünüm oluştur’ seçeneğini tıklayın. Bu, Özel Görünüm Oluştur penceresini açacaktır. Özel görünüm, temel olarak, Olay Görüntüleyici’nin kaydettiği olayları filtrelemenin bir yoludur, bu nedenle, yukarıdan başlayarak, ‘Günlüğe Kaydedildi’ açılır menüsünü açmak ve olayların filtrelenmesi gereken bir tarih veya tarih aralığı seçmek istersiniz.

Ardından, Etkinlik Seviyesini seçmek istiyorsunuz. Beş seviye vardır; Kritik, Uyarı, Ayrıntılı, Hata ve Bilgi. Belirli bir seviye olayı arıyorsanız, onu seçmelisiniz. Hangi seviye olayı olduğundan emin değilseniz, bu seçenekleri işaretlemeden bırakabilirsiniz.

Ardından, olayların nasıl filtreleneceğini seçebilirsiniz; günlük veya Kaynak tarafından.

‘Günlüğe göre’ ile giderseniz, aralarından seçim yapabileceğiniz iki varsayılan günlük seçeneğine sahip olursunuz; Windows günlükleri ve Uygulama ve Hizmetler günlükleri. Kaynağa Göre ile giderseniz, bir veya birkaç uygulama ve hizmet seçebilir ve bunlar tarafından oluşturulan tüm etkinlikleri görüntüleyebilirsiniz.

Filtrelemek istediğiniz belirli bir Olay Kimliğiniz varsa, ‘Günlüğe göre’ seçeneğini belirlemeli, her iki günlük türünü veya alt günlüklerden birini seçmeli ve ardından Olay Kimliklerini < Tüm Etkinlik Kimlikleri> alanı.

  Cortana'ya Windows 10'da Hangi Uygulamayı Aradığınızı Bilmeyi Öğretin

Son olarak, olaylar için anahtar sözcükler de belirtebilirsiniz, örneğin, yazıcıyla ilgili olayları bulmaya çalışıyorsanız ‘Yazdır’ yazabilirsiniz. Yönetici olarak Olay Görüntüleyici’yi çalıştırıyorsanız, belirli bir kullanıcıyı seçebilir ve onlar için olay günlüklerini görüntüleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, Tamam’ı tıklayın ve özel görünüme bir ad ve açıklama verin.

Özel günlükleriniz, Olay Görüntüleyici’de soldaki sütundaki Özel Günlükler bölümünde görünecektir. Günlüğü seçebilir ve altında filtrelenen tüm olayları istediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz.