Windows 10’da Hata Yazdırmayı Düzeltin

Bir ofis ortamında veya bir eğitim kurumundaysanız, yazıcıların ne kadar önemli olduğunu bilmelisiniz! Bu yerlerde yazıcılar, gerektiğinde belge ve dosyaların basılı kopyalarını almanıza yardımcı olur. Bu baskı işlemi sandığınız kadar kolay değildir. Sorunsuz bir yazdırma işlemi için yazdırma ve biriktirme hizmetinin Windows 10 PC’nizde çalışması gerekir. Yazdırma biriktirme hizmeti, kağıdı yazdırma kuyruğuna ekleyecektir. Ve bağlı yazıcı görevi üstlenecek ve içeriği kağıda yazdırarak işlemi tamamlayacaktır. Bu veriler bir USB kablosu, Ethernet veya Wi-Fi bağlantısı ile baskıya aktarılır. Yazıcınız kağıt yazdırmadığında, Windows 10 mesajını yazdırırken bir hatayla karşılaşırsınız. Windows 10 PC’nizde bu yazdırma hatası mesajına nasıl devam edeceğiniz konusunda mücadele ediyorsanız, bu kılavuz konuya biraz ışık tutacaktır. Öyleyse okumaya devam edin!

Windows 10’da Hata Yazdırma Nasıl Onarılır

Hata Yazdırma mesajına genellikle gevşek bir bağlantı veya güncel olmayan yazıcı sürücüleri neden olur. Bu diyalog kutusu ekranınızda göründüğünde, referans için bir hata kodu ile birlikte olabilir veya kod olmayabilir. Bu sorunu Eksik veya Hasarlı mürekkep kartuşu hatalarıyla karıştırmadığınızdan emin olun. Bunlar, Hata Yazdırma mesajı hatalarını çözmek için Windows 10 bilgisayarınızda kullanabileceğiniz farklı adımlardır.

Hata Mesajı Yazdırma Nedenleri Nelerdir?

PC’nizde söz konusu hata mesajına neden olabilecek olası nedenleri listeledik.

 • Windows 10 ağ yazıcısı hatası
 • Windows yazıcıya bağlanamıyor
 • Durum hatası yazdırma
 • Yazıcı hata durumunda
 • Kablosuz yazıcı yazdırılırken hata oluştu
 • Windows 10’da 0x00000709 yazıcı hatası
 • HP/Brother/Canon/Epson yazdırma hatası
 • Windows 10/11/7 yazdırılırken hata oluştu
 • Windows 10 güncellemesiyle ilgili yazdırma sorunları
 • PDF Windows 10 yazdırılırken hata oluştu
 • Windows 10’u yeniden başlatırken yazdırma hatası

Windows 10’da Yazıcı Durumu Hatasının Yazdırılmasına Neden Olan Nedir?

İşte Windows 10 PC’nizde hata yazdırma mesajına neden olan bazı vazgeçilmez nedenler. Hangisinin sizi rahatsız ettiğini bulmak için dikkatlice okuyun.

 • Yazıcı açık değil
 • Yazıcı bilgisayarınıza bağlı değil
 • Wi-Fi veya USB bağlantısı düzgün ayarlanmamış
 • Gevşek bir bağlantı veya güncel olmayan USB sürücüleri de soruna neden olur
 • PC’nizde birkaç temel hizmet çalışmıyor

Hatalı yazdırma mesajını düzeltmenize yardımcı olacak bazı harika tüyolar burada. Ancak, aşağıda belirtilen yöntemleri izlemeden önce, cihazla ilgili geçici sorunları gidermek için Windows 10 PC’nizi yeniden başlatın. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra sorun için herhangi bir düzeltme almadıysanız, aşağıda belirtilen yöntemleri izleyin.

Yöntem 1: Donanım Sorunlarını Giderme

Kağıt ve mürekkep, baskı sürecindeki iki temel bileşendir. Kağıdı tepsiye yerleştirmeniz gerekir ve bu, cihazdan dışarı çekilecektir. Kağıt yazdırıldıktan sonra tekrar cihazdan çıkarılacaktır. Bu faktörlerden herhangi biri karşılanmazsa, tartışılan problemle karşı karşıya kalırsınız.

 • Kağıt tepsisinde herhangi bir hasar varsa, aygıt kağıdı çekemez ve Windows 10 mesajını yazdırırken hata verir. Kağıt tepsisinin boş ve kırık olup olmadığını kontrol edin. Kırılmışsa kağıt tepsisini değiştirin.
 • Tepsinin yerinden fırladığını fark ederseniz, kağıt tepsisini uygun konuma yerleştirerek bunu kolayca düzeltebilirsiniz. Öte yandan, tepsi kırılırsa, onu onarmak için profesyonel yardım alın.
  Windows 10'da Güvenli Modda Nasıl Önyüklenir

Yöntem 2: Yazıcı Bağlantısında Sorun Giderme

Yazıcı durum hatası yazdırma hatası ile karşılaştığınızda, cihaz kullanıcılara yazıcı ile sistem arasında USB kablosu veya ağ bağlantısı üzerinden kurulan iletişimde bir sorun olduğunu söylemek ister. Yazıcı durumu hatasını çözmek için Windows 10 sorunu, aşağıdaki adımların yerine getirilip getirilmediğinden emin olun.

1. Yazıcınızı yeniden başlatmak için yazıcının güç kaynağını kapatın ve ardından tekrar AÇIN.

2. Şimdi tekrar yazıcınızın bağlantısını kontrol edin.

3. Yazıcınızı bir USB kablosu kullanarak bağladıysanız, kablonuzun düzgün çalıştığından ve bağlantı noktalarına olan bağlantıların sıkı olduğundan emin olun. Bunun sorunu çözüp çözmediğini görmek için USB bağlantı noktasını da değiştirebilirsiniz.

4. Yazıcınızı kablolu ağlar üzerinden bağladıysanız, kablonuzun bağlantısının doğru yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Ayrıca yazıcınıza gelen sinyalin yanıp sönmediğini de kontrol edebilirsiniz.

5. Sisteminizin yazıcıyla bağlantısı kablosuz bir ağ üzerinden yapılıyorsa, yazıcınızın bilgisayar ağınıza bağlı olduğundan emin olun; kablosuz simgesi, bağlı olduğunuzu göstermek için yanacaktır.

Yöntem 3: Yazıcı Sorun Gidericisini Çalıştırın

Bir aygıt veya özellikle ilgili herhangi bir sorunu çözmenin en kolay ve en hızlı yolu, onunla ilişkili sorun gidericiyi çalıştırmaktır. Windows 10, çok çeşitli sorunlar için bir sorun giderici aracı içerir ve yazıcı sorunları da bunlardan biridir. Yazıcı sorun gidericisi, yazdırma biriktirici hizmetini yeniden başlatmak, bozuk biriktirici dosyalarını temizlemek, mevcut yazıcı sürücülerinin eski veya bozuk olup olmadığını kontrol etmek gibi çeşitli eylemleri otomatik olarak gerçekleştirir. Yazıcı Sorun Gidericisini çalıştırmak için makalemizde belirtilen adımlara bakın.

Not: Başla ve çalıştır menüsü altında Yazıcı’yı seçin ve yazıcı sorun gidericisini çalıştırmak için ekrandaki talimatları izleyin.

Windows 10 sorununu yazdırırken hata düzeltip düzeltmediğinizi kontrol edin.

Yöntem 4: Yazıcı Bağlantı Noktası Ayarlarını Doğrulayın

Çok az kullanıcı, Windows 10 yazıcı durum hatasının, aşağıda belirtildiği gibi bazı yazıcı bağlantı noktası ayarlarını değiştirerek çözülebileceğini öne sürdü.

1. Windows tuşuna basın ve Denetim masası yazın. Ardından, Aç’a tıklayın.

2. Görünüm > Kategori’yi ayarlayın, ardından Aygıtları ve yazıcıları görüntüle seçeneğine tıklayın.

3. Şimdi yazıcınıza sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

4. Bağlantı Noktaları sekmesine geçin ve cihazınızın bağlı olduğu bağlantı noktasını bulun.

5. Ardından, yazıcının USB pinini barındıran onay kutusuna tıklayın.

6. Uygula ve Tamam’ı tıklatarak değişiklikleri kaydedin.

Not: Yazıcınızın gayet iyi çalışıyor olması da oldukça olasıdır, ancak yazdırma isteğini yanlış yazıcıya gönderiyorsunuz. Bilgisayarınızda yüklü birden fazla yazıcı varsa bu durum söz konusu olabilir. Sorunu çözmek için kullanmaya çalıştığınız yazıcıyı varsayılan yazıcı olarak ayarlayın. Bu nedenle, yazıcınıza sağ tıklayın ve Varsayılan yazıcı olarak ayarla’yı seçin.

Yöntem 5: Yazdırma Biriktiricisi Hizmetini Devre Dışı Bırak

Yazdırma biriktiricisi, bilgisayarınız ve yazıcı arasında koordinasyon sağlayan bir aracı dosya/araçtır. Biriktirici, yazıcıya gönderdiğiniz tüm yazdırma işlerini yönetir ve halen işlenmekte olan bir yazdırma işini silmenize olanak tanır. Yazdırma Biriktiricisi hizmeti bozulursa veya biriktiricinin geçici dosyaları bozulursa sorunlarla karşılaşılabilir. Hizmeti yeniden başlatmak ve bu geçici dosyaları silmek, bilgisayarınızdaki Windows 10 sorunlarını yazdırırken oluşan hataları düzeltmenize yardımcı olacaktır.

1. Yazdırma biriktirici dosyalarını silmeden önce arka planda sürekli çalışan Yazdırma Biriktiricisi hizmetini durdurmamız gerekecek. Bunu yapmak için Windows tuşuna basın ve Hizmetler yazın. Ardından, Aç’a tıklayın.

2. Yazdırma Biriktiricisi hizmetini bulmak için Yerel Hizmetler listesini tarayın. Bulunduğunda, Yazdırma Biriktiricisi hizmetine sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler’i seçin (veya Özelliklerine erişmek için bir hizmete çift tıklayın)

  Windows 10'da Ekran Görüntülerini Numaralandırma Nasıl Yeniden Başlatılır

3. Hizmeti durdurmak için Durdur düğmesine tıklayın.

Not: Geçici dosyaları sildikten sonra hizmeti yeniden başlatmamız gerekeceğinden, kapatmak yerine Hizmetler penceresini simge durumuna küçültün.

4. Şimdi Windows + E tuşlarına birlikte basarak Windows Dosya Gezgini’ni açın ve aşağıdaki yola gidin.

C:WINDOWSsystem32spoolprinters

Not: Ayrıca, gerekli hedefe doğrudan ulaşmak için komut kutusunu çalıştırabilir, %WINDIR%system32spoolprinters komutunu yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

5. Yazıcılar klasöründeki tüm dosyaları seçmek için Ctrl + A tuşlarına aynı anda basın ve silmek için klavyenizdeki sil tuşuna basın.

6. Büyütün/Hizmetler uygulama penceresine geri dönün ve Yazdırma Biriktiricisi hizmetini yeniden başlatmak için Başlat düğmesine tıklayın.

Artık yazıcı durumu hatası yazdırma mesajını düzeltebilmeniz ve belgelerinizi sorunsuz bir şekilde yazdırabilmeniz gerekir.

Yöntem 6: Yazdırma Biriktiricisi Hizmeti Kurtarma Seçeneklerini Değiştirin

Yazdırma biriktirici hizmetinin herhangi bir yanlış kurtarma ayarları yapılandırması, aygıtınızla yazıcı durumu hatası yazdırmasına da neden olabilir. Bu nedenle, kurtarma ayarlarının doğru olduğundan emin olmanız gerekir, aksi takdirde Yazıcı biriktiricisi otomatik olarak başlamaz.

1. Önceki yöntemde yaptığınız gibi Hizmetler penceresini açın.

2. Yazdırma Biriktiricisini bulun, ardından sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

3. Kurtarma sekmesine geçin ve üç arıza sekmesinin Hizmeti Yeniden Başlat olarak ayarlandığından emin olun.

4. Ayarları kaydetmek için Uygula’yı ve ardından Tamam’ı tıklayın. Şimdi, Windows 10 yazıcı durumu hatasını düzeltip düzeltemeyeceğinize bakın.

Yöntem 7: Yazıcı Sürücülerini Güncelleyin

Her bilgisayar çevre birimi, bilgisayarınız ve işletim sistemi ile etkili bir şekilde iletişim kurmak için kendisiyle ilişkilendirilmiş bir dizi yazılım dosyasına sahiptir. Bu dosyalar aygıt sürücüleri olarak bilinir. Bu sürücüler, her aygıt ve üretici için benzersizdir. Ayrıca, herhangi bir sorunla karşılaşmadan harici bir aygıtı kullanmak için doğru sürücü setinin kurulu olması önemlidir. Sürücüler, yeni Windows sürümleriyle uyumlu kalmak için sürekli olarak güncellenir. Sürücüleriniz en son sürümlerine güncellenmemişse, Windows 10’da Aygıt Sürücüleri Nasıl Güncellenir kılavuzumuzu izleyerek bunları güncelleyin.

Yöntem 8: Yazıcı Sürücüsü Güncelleştirmelerini Geri Al

Bazen yazıcı sürücülerinin güncel sürümü çakışmalara neden olabilir ve bu durumda yüklü sürücülerin önceki sürümlerini geri yüklemeniz gerekir. Bu işleme sürücülerin geri alınması denir ve Windows 10’da Sürücüler Nasıl Geri Alınır kılavuzumuzu izleyerek bilgisayar sürücülerinizi kolayca önceki durumlarına geri alabilirsiniz.

Windows 10 PC’nize sürücülerin önceki sürümleri yüklenene kadar bekleyin. Bittiğinde, Windows 10 sorununu yazdırırken hata düzeltip düzeltmediğinizi kontrol edin.

Yöntem 9: Yazıcı Sürücülerini Yeniden Yükleyin

Hata mesajı yazdırma sorunlarını çözmek için uyumsuz sürücülerin yeniden yüklenmesi gerekir. Aygıt sürücülerini yalnızca güncelleyerek herhangi bir düzeltme elde edemezseniz yeniden yüklemeniz önerilir. Sürücüleri yeniden yükleme adımları çok kolaydır ve bunu üçüncü taraf bir uygulama kullanarak veya adımları Windows 10’da Sürücüleri Kaldırma ve Yeniden Yükleme kılavuzumuzda belirtildiği şekilde manuel olarak uygulayarak yapabilirsiniz.

Yazıcı sürücülerini yeniden yükledikten sonra Logitech hoparlörlerinden ses duyup duymadığınızı kontrol edin.

Yöntem 10: Yazıcı Sürücülerini Uyumluluk modunda yeniden yükleyin

Çok az kullanıcı, yazıcı sürücülerini uyumluluk modunda yeniden yüklemenin, yazıcı durumu hatası yazdırma sorununu çözmelerine yardımcı olduğunu öne sürdü. İşte bununla ilgili birkaç talimat.

1. Windows tuşuna tıklayın ve Aygıt yöneticisi yazın. Ardından, Aç’a tıklayın.

2. Yazdırma kuyruklarını genişletin, ardından Yazıcı aygıtınıza sağ tıklayın ve Kaldır’ı seçin.

3. Onaylamanız istenirse, Kaldır düğmesine tekrar tıklayın.

4. Şimdi yazıcı sürücüsü indirme web sayfasına gidin (örn. HP) ve yazıcınız için en son sürücüleri indirin.

5. Kurulum dosyasına sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

Not: Sürücüler bir zip dosyasındaysa, tüm dosyaları çıkardığınızdan emin olun ve ardından .exe dosyasına sağ tıklayın.

  Windows 10'da Klasik Mayın Tarlası ve Solitaire Oyunları Nasıl Gidilir?

6. Uyumluluk Sekmesine geçin ve Bu programı Uyumluluk modunda çalıştır’a tıklayın.

7. Açılır menüden Windows 7 veya 8’i seçin ve ardından Bu programı yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.

8. Son olarak kurulum dosyasına çift tıklayın ve sürücülerin cihazınıza yüklenmesini bekleyin.

9. Bitirdikten sonra, bilgisayarı yeniden başlatın ve Windows 10 sorununu yazıcı durumu hatasını düzeltip düzeltemeyeceğinize bakın.

Yöntem 11: Windows’u Güncelleyin

Ayrıca, bilgisayarınızda herhangi bir hata varsa, bunlar ancak bir Windows güncellemesinden sonra düzeltilebilir. Microsoft, tüm bu hataları gidermek için düzenli güncellemeler yayınlayarak Windows 10 sorununu yazdırırken oluşan hataları düzeltir. Bu nedenle, Windows İşletim Sisteminizi güncelleyip güncellemediğinizden ve bekleyen güncellemeler olup olmadığından emin olun, kılavuzumuzu kullanın Windows 10 En Son Güncelleme Nasıl İndirilir ve Yüklenir

Windows İşletim Sisteminizi güncelledikten sonra, yazıcı durumu hatasının Windows 10 sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Yöntem 12: Yazıcıyı Yeniden Bağlayın

Tüm bu adımlar Windows 10 yazıcı durumu hatasını düzeltmek için işe yaramazsa, mevcut sürücüleri ve yazıcıyı tamamen kaldırmanız ve ardından yeniden yüklemeniz gerekebilir. Aynısını yapma süreci basit ama oldukça uzun ama bu, Windows PC’nizde hata yazdırma mesajını düzeltiyor gibi görünüyor. Her neyse, aşağıda yazıcınızı kaldırma ve geri ekleme adımları verilmiştir.

1. Windows + I tuşlarına birlikte basarak Ayarlar uygulamasını açın ve Cihazlar ayarını seçin.

2. Sol bölmedeki Yazıcılar ve tarayıcılar ayarlarına gidin.

3. Sağ taraftaki panelde sorunlu yazıcıyı bulun ve seçeneklerine erişmek için üzerine bir kez tıklayın. Cihazı Kaldır’ı seçin, işlemin tamamlanmasına izin verin ve ardından Ayarlar’ı kapatın.

4. Windows + S tuşlarına birlikte basarak Windows arama çubuğuna Yazdırma Yönetimi yazın ve uygulamayı açmak için Enter’a basın.

5. Tüm Yazıcılar’a çift tıklayın (sol panelde veya sağ panelde her ikisi de uygundur) ve bağlı tüm yazıcıları seçmek için Ctrl + A tuşlarına basın.

6. Herhangi bir yazıcının üzerine sağ tıklayın ve Sil’i seçin.

7. Şimdi, yazıcıyı geri ekleme zamanı geldi, ancak önce yazıcı kablosunu bilgisayarınızdan çıkarın ve yeniden başlatın. Bilgisayar yeniden başlatıldığında, yazıcıyı düzgün şekilde yeniden bağlayın.

8. Yazıcı ve Tarayıcı ayarlarını açmak için yukarıdaki 1. ve 2. adımları izleyin.

9. Pencerenin üst kısmındaki Yazıcı ve tarayıcı ekle düğmesine tıklayın.

10. Windows şimdi otomatik olarak bağlı yazıcıları aramaya başlayacaktır. Windows bağlı yazıcıyı başarılı bir şekilde algılarsa, arama listesindeki girişine tıklayın ve tekrar eklemek için Cihaz ekle’yi seçin, aksi halde İstediğim yazıcı listelenmiyor köprüsüne tıklayın.

11. Aşağıdaki pencerede, radyo düğmesine tıklayarak uygun seçeneği seçin (Örneğin, Yazıcım biraz daha eski’yi seçin. Yazıcınız bağlantı için USB kullanmıyorsa bulmama yardım edin veya Bluetooth, kablosuz ekle’yi seçin. veya kablosuz bir yazıcı eklemek için ağda bulunabilir yazıcı) ve İleri’ye tıklayın.

12. Yazıcınızı yeniden yüklemek için ekrandaki yönergeleri izleyin.

Yazıcınızı başarıyla yeniden yüklediğinize göre, her şeyin yoluna girdiğinden emin olmak için bir test sayfası yazdırmayı deneyin.

1. Windows Ayarları’nı açın ve Cihazlar’a tıklayın.

2. Yazıcılar ve Tarayıcılar sayfasında, yeni eklediğiniz ve test etmek istediğiniz yazıcıya tıklayın, ardından Yönet düğmesine tıklayın.

3. Son olarak, Bir test sayfası yazdır seçeneğine tıklayın. Kulaklarınızı tıkayın ve yazıcınızın bir sayfa yazdırırken çıkardığı sesi dikkatle dinleyin ve sevinin.

***

Bu kılavuzun yardımcı olduğunu ve Windows 10’da yazdırma hatasını düzeltebileceğinizi umuyoruz. Hangi yöntemin sizin için en iyi sonucu verdiğini bize bildirin. Ayrıca, bu makaleyle ilgili herhangi bir sorunuz / öneriniz varsa, bunları yorumlar bölümüne bırakmaktan çekinmeyin.