Windows 10’da Fare Hassasiyeti Nasıl Ayarlanır

Bilgisayarınıza eklenmiş birkaç ek bileşen olmadan bir PC kullanmak imkansızdır. Menüleri ve programları görüntülemeden bilgisayarınızdaki hiçbir şeyi kontrol edemeyeceğiniz için bir monitör şarttır. Hoparlörler de önemlidir, özellikle de yeni bilgisayarınızda Netflix izlemeyi planlıyorsanız. Ve bir fare ve klavyeyi unutamayız, çünkü onlar olmadan bilgisayarınızı hiç kullanamazsınız.

Dizüstü bilgisayarların kasalarında bu bileşenler yerleşik olabilir, ancak bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, aygıtınızı çalıştırmadan önce bunlar mutlak gerekliliklerdir. Dizüstü bilgisayar kullanıyor olsanız bile, harici bir fare elinizde olması kötü bir şey değildir. Dokunmatik yüzeyden farklı olarak, fare çok daha hassastır ve dokunmatik yüzey istemeyeceğiniz görevleri gerçekleştirmenize olanak tanır. Oyun oynamaktan Photoshop’ta çalışmaya kadar, bir fare bilgisayar deneyimini geliştirmeye çalışan herkes için çok önemli bir araçtır.

Tabii sadece fareyi satın almak yeterli değil. Fareler hassas araçlardır ve doğru çalışması için PC’nizdeki ayarları yapmanız gerekir. Bilgisayarınız fare duyarlılığı nedeniyle yavaşlıyorsa, fare ayarlarınızı yapmak Windows 10’u eskisinden daha hızlı ve daha hızlı hale getirmenin harika bir yoludur. Windows 10 kullanarak fare hassasiyetinizi nasıl ayarlayacağınıza bakalım.

Yöntem 1 – Kontrol Panelini kullanarak Fare Hassasiyetini Ayarlayın

Kullanabileceğiniz özelliklerin çoğu Denetim Masası’nda bulunur ve fare ayarları da öyle. İşaretçinizin hızını, çift tıklama hızını ayarlamak ve hatta farenizdeki birincil düğmeleri değiştirmek için yerel Windows özelliğini kullanabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

 • Çalıştır kutusunu açmak için Win + R tuşlarına birlikte basın. Kontrol Paneli açılır penceresini gördüğünüzde “Kontrol” yazın ve Enter tuşuna basın. Kontrol paneline Başlat menüsünden de erişebilirsiniz.
 • Denetim Masası açıldığında, Donanım ve Ses’i seçin. Ardından, Aygıtlar ve Yazıcılar altında Fare’yi seçin.
 • Fare Özellikleri penceresi açılacaktır. Düğmeler sekmesi, farenizdeki birincil düğmeleri değiştirmenize ve çift tıklama hızını ayarlamanıza olanak tanır.
 • Fare duyarlılığı ayarlarına erişmek için İşaretçi Seçenekleri sekmesine tıklayın. Hareket kaydırıcısı, işaretçinizin hızını istediğiniz gibi değiştirmenize olanak tanır. İstediğiniz hassasiyeti elde edene kadar kaydırıcıyı sola veya sağa hareket ettirin. İşaretçinizin doğruluğunu artırmak için İşaretçi hassasiyetini iyileştir yazan kutuyu da işaretleyebilirsiniz.
 • Kaydırırken atladığınız satır sayısını artırarak veya azaltarak fare tekerleğinizi de özelleştirebilirsiniz. Tekerlek bölümünü açın ve Dikey Kaydırma kutusuna bir seferde kaç satır atlamak istediğinizi girin.
 •   Windows 10'da C Sürücüsünde Nasıl Yer Açılır

  Fare duyarlılığındaki artıştan hala memnun değilseniz, aşağıdaki yöntemi kullanmayı deneyebilirsiniz.

  Yöntem 2 – Kayıt Defteri Düzenleyicisini kullanarak Fare Hassasiyetini Ayarlayın

  Kayıt Defteri Düzenleyicisi ayrıca fare hassasiyetinizi artırmanıza yardımcı olabilir, ancak bu biraz daha teknik ve karmaşıktır. Ayrıca değişiklik yaparken çok dikkatli olmalısınız çünkü yanlış kayıt dosyalarını değiştirirseniz sistem dosyalarınıza zarar verebilirsiniz.

  Fare hızı ayarlarını yapan dosyayı bulmanız ve hassasiyeti olabildiğince artırmanız gerekir. Değeri önerilen seviyenin üzerine çıkarırsanız, fareniz aslında eskisinden daha yavaş olabilir.

  İşte yapmanız gerekenler:

 • Çalıştır kutusuna erişmek için Win + R tuşlarına birlikte basın. “regedit” yazın ve Enter’a basın. Kullanıcı Hesabı Denetimi istemi açıldığında, Evet’e tıklayın, Kayıt Defteri Düzenleyicisi açılacaktır.
 • Pencerenin sol üst köşesinde Dosya’yı seçin ve bir şeyler karışırsa kayıt defterinizin yedeğini almak için Dışa Aktar’ı seçin. Bu şekilde, kayıt defterini her zaman bu noktaya geri yükleyebilir ve yapabileceğiniz olası hataları geri alabilirsiniz.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin sol penceresinde şu satırı bulun: Bilgisayar > HKEY_CURRENT_USER > Denetim Masası > Fare.
 • Kayıt dosyasına ulaştığınızda, imlecinizi sağ tarafa getirin ve MouseSpeed’i seçin. Pencere açıldığında, Değer verisi yazan yere 2 sayısını yazın ve değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a tıklayın.
 • Ardından, MouseThreshold1’i bulun ve seçin, Değer verisini 0 olarak değiştirin ve Tamam’a tıklayın.
 • Yapmanız gereken son şey MouseThreshold2’yi tekrar seçmek, Değer verisini 0’a ayarlamak ve ardından Tamam’ı tıklamaktır.
 • Her adımı tamamladıysanız, farenizin hassasiyeti maksimum değere ayarlanmalıdır. Değişikliklerin etkili olması için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Yöntem 3 – Fare DPI Düğmesini kullanarak Fare Hassasiyetini Ayarlayın

  Teknik olarak, bu yöntem en kolayıdır, ancak farenizde bir DPI düğmesi yoksa bu mümkün değildir. Bu özellik oyun farelerinde bulunur, ancak çoğu ofis faresinde bir DPI düğmesi yoktur.

    Windows 11 Başlat menüsü yanıt vermiyor sorunu nasıl düzeltilir

  Farenize bağlı olarak, DPI düğmesinin 3 ila 7 farklı modu vardır. Farenin hassasiyeti, farenizdeki lazerin inç başına kaç nokta (DPI) oluşturduğuna bağlıdır. Oyun fareleri 700-800 DPI ile başlar ve 3000-4500 DPI’a kadar çıkabilir. İşaretçiyi hareket ettirirken istediğiniz hıza ulaşana kadar DPI düğmesine basın.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Fare işaretçisi boyutunu nasıl değiştirirsiniz?

  Bilgisayarınızdaki fare işaretçisi boyutunu değiştirmenin birkaç yolu vardır, hadi başlayalım.

  1. Başlat menüsünü açın ve menüyü açmak için Ayarlar’a tıklayın.

  2. Ardından, Erişim Kolaylığı’na tıklayın.

  3. Şimdi, sol taraftaki menüde Fare işaretçisine tıklayın.

  4. Buradan, İşaretçi boyutunu değiştir kaydırıcısını kullanarak fare işaretçisini istediğiniz boyuta ayarlayın.

  Hazır, Sabit, GİT!

  Artık Windows 10’da farenizin hassasiyetini değiştirmenin üç farklı yolunu bildiğinize göre, navigasyon ve nişan alma becerilerinizi göstermeye hazırsınız. İkinci yöntemi kullanırken, yanlışlıkla kayıt dosyalarını karıştırırsanız, bilgisayarınızın kayıt defteri için bir geri yükleme noktası oluşturduğunuzdan emin olun.

  Farenizin hassasiyetini değiştirmek için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.