Windows 10’da Edge’de Webp Desteği Nasıl Etkinleştirilir

Windows 7’de varsayılan olarak gelen Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi ile karşılaştırırsanız, Windows 10’daki Fotoğraflar uygulaması yetersiz kalır. Ayrıca, diğer masaüstü işletim sistemlerinde bulunan varsayılan fotoğraf görüntüleyicilere kıyasla sönük kalır. Birincisi, kutunun dışında tüm veya çoğu görüntü dosyası formatı için evrensel destek sunmaz. HEIC ve HEVC biçimleri gibi yaygın fotoğraf dosyası biçimleri için bir uzantı yüklemeniz gerekir. Google, diğer tarayıcıların çoğunun desteklemediği kendi resim biçimi Webp’ye sahiptir. Bununla birlikte, Microsoft’tan bir uzantı ile Edge’de Webp desteğini etkinleştirebilirsiniz.

Edge’de Webp Desteği

Webp Resim Uzantıları uygulamasını yükleyin Microsoft Store’dan. Yüklemeyi bitirdiğinde, Webp Images Microsoft Edge’i görüntüleyebileceksiniz. Bu uzantının çalışması için Windows 10 1803 çalıştırıyor olmanız gerekir.

Kurulduktan sonra, Microsoft Mağazasında Başlat düğmesine tıklayın. Bu, Filmler ve TV uygulamasını açacaktır. Bundan sonra, Edge Webp görüntülerini yükleyebilmelidir, ancak bu tür dosyalar için bir dosya görüntüleyici görevi görmeyecektir. Bir web sayfasında karşılaşıldığında bu tür bir görüntüyü gösterebilecektir, bu nedenle Chrome’unuz olmadığı sürece Windows 10’da bir Webp dosyasını açmanın bir yolu yoktur.

Uzantı, Webp görüntülerini Windows 10’da açabileceğinizi iddia ediyor. Uzantının işlevselliğini Edge ile sınırlamaz, ancak şimdiye kadar sınırlıdır. Olmasaydı, Fotoğraflar’da açamadığımız bir Webp resmi açabilirdik.

Uzantı hemen çalışmazsa, Fotoğraflar uygulamasının güncel olduğundan emin olun ve iyi bir önlem almak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Uzantının doğru yüklenip yüklenmediğini test etmek için örnek bir Webp görüntüsüne ihtiyacınız varsa, Google Play Store’daki herhangi bir uygulamanın uygulama sayfasını ziyaret edin ve bir uygulama simgesi indirin. Örneğin, VLC uygulama simgesinin PNG dosyası yerine Webp dosyası olarak kaydedilmesi gerekir.

MacOS ile karşılaştırıldığında, Windows 10, ezici dosya desteği ile çok geride kalıyor. MacOS’ta açamayacağınız biraz popüler olan bir dosya biçimini bulmakta zorlanacaksınız, oysa Windows 10’da birçok yaygın dosya türü için kodekler ve uzantılar yüklemeniz gerekiyor. Filmler ve TV uygulaması bile yalnızca bazı MKV dosyalarını açabilir. Onları hiç desteklemeyen Windows Media Player’dan bir adım ötede, ancak hala oynatamadığı bazı MKV dosyaları var.

  Windows 10'da SmartScreen'deki Uygulamaları Beyaz Listeye Nasıl Eklersiniz?