Windows 10’da Değiştirilen WASD ve Ok Tuşlarını Düzeltin

WASD olarak da bilinen W, A, S ve D tuşları, bir tarafta fare, diğer tarafta WASD tuşları ile oyun oynamak için uygun ve ideal olduğu için oyuncular arasında favoridir. Çoğu oyun klavyesindeki WASD tuşlarında küçük çıkıntılar ve üzerlerine basılmış farklı renkler bulunur. Günümüzde hemen hemen her oyunda, oklar için varsayılan tuş konfigürasyonu WASD’dir. Ancak, WASD’nin ok tuşlarıyla değiştirilmesi sorunu ortaya çıktığında daha da karmaşıklaşıyor, herhangi bir ok tuşuna basmak, W, A, S veya D ile değiştirilmesine neden olacak ve okların rolünü alfabeler devralacak. Siz de aynı sorunu yaşıyorsanız doğru yerdesiniz. Size WASD ve Ok Tuşları değiştirme sorununu çözmenize yardımcı olacak mükemmel bir kılavuz sunuyoruz.

Windows 10’da Değiştirilen WASD ve Ok Tuşları Nasıl Onarılır

3D arayüzler ve diğer sayısız işlevsellik gibi oyun gelişmelerinden önce, ok tuşları herhangi bir oyunu oynamak için yeterliydi. Yön tuşları tüm işlevler için kullanılamadığından, fare destekli WASD tuşları hızla popüler hale geldi.

  • Klavyedeki WASD tuşları, ok tuşlarıyla aynı işlevi görür: Yukarı için W, aşağı için S, sol için A ve sağ için D.
  • Çoğunlukla oyuncular tarafından kullanılır, ancak tamamen özelleştirilebilir ve WASD yerine başka tuşlar da kullanılabilir.
  • WASD’nin bu kadar popüler olmasının ana nedeni, oyunlarda araçları, envanteri ve oyuna bağlı olarak daha birçok işlevi değiştirmek için kullanılan yatay sayısal tuş takımına yakınlığıdır.
  • Ayrıca, Shift, Tab ve Esc tuşlarına yakın bir yerde bulunur ve bu da birden çok şeyi hızlı bir şekilde yapmayı kolaylaştırır. Şimdi, Windows 10 sorunu olan ok tuşları ile değiştirilen WASD tuşlarının nedenlerini anlayalım.
  Windows 10'da İndirilenler Klasöründen Dosyaları Otomatik Olarak Silme

WASD ve Ok Tuşları Neden Değiştirildi?

Çoğu oyun ve program, ok işlevi için varsayılan seçenek olarak WASD tuşlarına sahip olduğundan, belirli programları kapatmak veya aralarında geçiş yapmak klavye sürücüsü için sorunlara neden olabilir ve sistemi yanlış yönlendirebilir. Uyumsuz bağlantı noktaları, eski bir klavye sürücüsü ve çeşitli klavye ayarları değişikliklerinin tümü, ok tuşları sorunuyla değiştirilen WASD’ye katkıda bulunan faktörler olabilir.

Burada, Windows PC’de WASD ve Ok Tuşları Değiştirildi sorununu çözme yöntemlerini gösterdik.

Yöntem 1: Klavyeyi Yeniden Eklenti

Yukarıda belirtildiği gibi, mevcut USB sürümüyle uyumlu olmayan eski bir klavye kullanıyorsanız sorun USB bağlantı noktasında olabilir. Örneğin, bir USB 2.0 klavye, bir USB 3.0 bağlantı noktasıyla düzgün çalışmayacaktır. Veya sorun, tozdan veya hatalı kablolamadan etkilenmiş olabilecek USB bağlantı noktasının kendisi olabilir. Bu nedenle, WASD’yi ok tuşları sorunuyla değiştirecek ilk şey, bağlantı noktasını değiştirmenizi ve tekrar USB 2.0 bağlantı noktasına veya başka bir bağlantı noktasına bağlamanızı öneririz.

Unsplash’ta Wulan Sari’nin fotoğrafı

Yöntem 2: Alternatif Tuş Ayarlarını Devre Dışı Bırak

Yön tuşları ile değiştirilen WASD tuşları, klavye ayarlarını ve işlevini değiştiren kısayol tuşlarına istemeden basılması nedeniyle de Windows 10 sorunu ortaya çıkabilir. İşlevi normal moda döndürmek için aşağıdaki kısayol tuşlarına basmayı deneyin:

Not: Klavyenizde bu tuşlara aynı anda basın.

  • Fn + Windows tuşları
  • Fn + Esc tuşları
  • Fn + Sol ok tuşları
  • Fn + W tuşları

Yöntem 3: Klavye Sorun Gidericisini Çalıştırın

Sorun giderici, bilinmeyen sorunları belirleyebilir ve sorunu gidermeye yardımcı olabilir. Ok tuşuyla değiştirilen WASD sorunu, Klavye Sorun Giderici kullanılarak da çözülebilir. Sorun gidericiyi çalıştırma adımları şunlardır:

1. Ayarları açmak için Windows + I tuşlarına birlikte basın.

2. Güncelleme ve Güvenlik’e tıklayın.

  Apple iCloud ve iPhone Kişileri Windows 10'a Nasıl Aktarılır

3. Ardından, Sorun Gider’e tıklayın.

4. Aşağı kaydırın ve Klavye’yi seçin, ardından Sorun gidericiyi çalıştır’a tıklayın.

5. Sorun gidericinin sorunları algılamasını bekleyin ve ekrandaki yönergeleri izleyerek düzeltmeyi uygulayın.

Yöntem 4: Klavye Sürücüsünü Güncelleyin

WASD ve Ok Tuşları değiştirme sorunu, eski bir klavye sürücüsü nedeniyle de tetiklenebilir. Sorunu çözmek için sürücüyü güncellemeyi deneyin. Windows 10’da Aygıt Sürücülerinin nasıl güncelleneceğine ilişkin kılavuzumuzu okuyun.

Yöntem 5: Tarayıcı Uzantısını Devre Dışı Bırak

WASD ve Ok Tuşları Değiştirildi sorunu, bir web tarayıcısında çevrimiçi oyun oynarken ortaya çıkabilir. Genellikle çoğu oyun WASD’yi destekler ve yön tuşları olarak işlev görür. Ancak bazen tarayıcı uzantısı varsayılan klavye ayarlarını etkileyebilir. WASD ve Ok Tuşları geçiş sorununu çözmek için bu yöntemde, oyunu gizli veya sistemde hiçbir geçmiş veya verinin kaydedilmediği bir tarayıcı modu olan gizli modda oynamaya ve gereksiz web uzantılarını devre dışı bırakmaya / silmeye çalışacağız. tarayıcının belirli görevleri gerçekleştirmesi için mini uygulama.

Not: WASD ve Ok Tuşları değiştirme sorununu çözmeye yönelik bu yöntem, Windows 10’daki Mozilla Firefox tarayıcısında gerçekleştirilir. Diğer tarayıcılarda adımlar biraz farklı olabilir.

1. Windows tuşuna basın, Firefox yazın ve Aç’a tıklayın.

2. Bir Gizli sekme açmak için Ctrl + Shift + P tuşlarına aynı anda basın.

3. Ardından, test etmek için herhangi bir oyunu başlatın. WASD ok tuşlarıyla değiştirildiyse sorun devam ederse, bir sonraki adım olarak tüm web uzantılarını devre dışı bırakın.

4. Open Application Menu (Uygulama Menüsünü Aç) düğmesine tıklayın ve görüntülenen listede Help (Yardım) seçeneğine tıklayın.

5. Şimdi, Firefox yardım penceresindeki Sorun Giderme Moduna tıklayın.

6. Firefox’u Sorun Giderme Modunda Yeniden Başlat açılır penceresindeki Aç düğmesine tıklayın.

  Windows 10'da Minecraft Çalıştırırken 'OpenGL Bağlamı Yok' Hatası Nasıl Onarılır

7. Ardından, Uygulama Menüsünü Aç düğmesine tıklayın ve listedeki Eklentiler ve temalar seçeneğine tıklayın.

8. Bir sonraki pencerenin sol bölmesindeki Uzantılar sekmesine tıklayın ve penceredeki eklentileri (örn. Google Translate) devre dışı bırakın.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

S. USB 2.0 ve 3.0 arasındaki fark nedir?

Ans. Daha az güç kullanımı ve hız ana farklardır. USB 3.0’ın hızı, USB 2.0’ın on katıdır.

S. Kablosuz klavyede WASD ve Ok tuşlarının yer değiştirmesi sorunu nasıl düzeltilir?

Ans. Yöntemler yukarıda belirtilenlerle aynıdır, tek fark kablosuz klavyenin bir USB kablosu yerine Bluetooth üzerinden bağlanmasıdır.

S. Oyun klavyesi satın almadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Ans. Bu, boyut ve stil, önemli seyahat, fiyat, kablolu veya kablosuz, ek yazılım, bilek desteği, sayısal tuş takımı vb. gibi faktörler dahil olmak üzere ihtiyaçlarınız ve tercihlerinize göre belirlenir.

***

Bu kılavuzun yardımcı olduğunu ve WASD ve Ok Tuşları değiştirme sorununu çözebildiğinizi umuyoruz. Hangi yöntemin sizin için en iyi sonucu verdiğini bize bildirin. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, bunları aşağıdaki yorumlar bölümüne bırakmaktan çekinmeyin.