Windows 10’da Bluetooth Kulaklık Kekemeliğini Düzeltin

Bluetooth kulaklık ile en sevdiğiniz şarkıyı dinlerken bazen sebepsiz yere ses kesilebilir. Şu anda, kendinizi sinirli hissedebilir ve Bluetooth konumlarınızı ve açılarınızı ayarlayabilirsiniz, ancak Bluetooth ses kekemeliği olmaya devam eder. Bluetooth kulaklığınız tam olarak şarj edilmiş olsa bile, Windows 10 bilgisayarınızda herhangi bir dahili sorun varsa veya uyumsuz ses ayarları varsa bunları kullanamazsınız. Merak etme! Windows 10’da kekemelik yapan Bluetooth kulaklıklarla karşılaşan tek kişi siz değilsiniz. Bilgisayarınızı bu dertten kurtaracak bazı etkili harika düzeltmelerimiz var. Öyleyse okumaya devam et.

Windows 10’da Bluetooth Kulaklık Kekemeliği Nasıl Onarılır

İşte Windows 10’da Bluetooth ses kekemelik sorunlarına neden olan bazı yaygın nedenler. Sizin durumunuzdaki kesin nedeni bulmak için bunları derinlemesine analiz edin.

  • Bluetooth pili azalıyor.
  • Bluetooth cihazı sinyal kaynağından uzakta.
  • Sinyal uyuşmazlığı.
  • İnsan vücudu Bluetooth sinyaline müdahale ediyor.
  • Aynı anda bir veya daha fazla Bluetooth cihazı açık.
  • Güncel olmayan ürün yazılımı.
  • Eski İşletim Sistemi ve uyumsuz ses sürücüleri.
  • Yükseltme zamanı; kulaklıklar eskidi!

Bu bölümde, Windows 10 kekemelik Bluetooth kulaklık sorunlarını gidermenize yardımcı olacak yöntemlerin bir listesini derledik. Öncelikle donanım sorunlarını kontrol edip düzeltin ve ardından aşağıda belirtildiği gibi Windows sorun giderme yöntemlerine geçin.

Yöntem 1: Bluetooth Pilini Şarj Etme

Bazen Bluetooth kulaklıkların şarjı düştüğünde analiz edebilirsiniz, ses dalgalı olabilir. Bu durumda, herhangi bir ses sorunu yaşamamak için Bluetooth cihazınızı şarj etmeniz ve her zaman minimum düzeyde güç olduğundan emin olmanız gerekir.

Bazı en yeni Bluetooth cihazlarında pil seviyesi renk koduyla belirlenebilir. Örneğin, OnePlus Kulaklıklarda,

  • Yeşil – Pil seviyesinin kullanım için optimum olduğunu gösterir.

  • Kırmızı – Pil seviyesinin çok düşük olduğunu ve şarj edilmesi gerektiğini gösterir.

Peki ya pil seviyesi yeterliyse, ancak yine de Windows 10’da kekemelik yapan Bluetooth kulaklıklarla karşı karşıyaysa? Aşağıdaki yöntemleri kontrol edin ve deneyin!

Yöntem 2: Bluetooth Sinyal Aralığını Koru

Bluetooth cihazları kısa dalga radyo sinyallerini kullanır ve kapsama alanı dışında olduğunuzda sesi düzgün duyamazsınız ve daha sonra ses bağlantısı kesilir. Bluetooth cihaz üreticiniz, pakette cihazınızın sinyal aralığından bahsetmiş olmalıdır. Kapsama aralığını öğrenmek için kontrol edin veya internette gezinin. Ardından, belirtilen mesafeyi koruyun. Bunun işe yarayıp yaramadığını kontrol edin.

Yöntem 3: Çapraz Vücut Girişiminden Kaçının

Bluetooth cihazlarından birini pantolonunuzda veya avucunuzda, diğerini kulağınızda tutarken bazen Windows 10’da kekemelik yapan Bluetooth kulaklıklarla karşılaşabilirsiniz.

Bunun nedeni vücudunuzdaki %70 + su içeriği olabilir. Bluetooth radyo dalgaları su basan maddeler üzerinde çok kötü yayılır, bu durumdaysanız lütfen Bluetooth cihazlarının konumunu değiştirin.

Yöntem 4: Sorunlu Engelleri Kaldırın

Benzer şekilde, herhangi bir metalik kesinti varsa, Bluetooth dalgaları geri döner ve Windows 10 PC’nizde Bluetooth ses kekemeliği sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Aynı şekilde bilgisayarınız ile Bluetooth aygıtınız arasında herhangi bir betonarme (duvar gibi) bir madde varsa seste takılma sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu engelleri kaldırmanız ve Bluetooth cihazınızın ve bilgisayarınızın yanına oturmanız tavsiye edilir.

Yöntem 5: Yüksek Wi-Fi Menzilli Cihazları Yerleştirmekten Kaçının

Akıllı ampuller, yüksek menzilli yönlendiriciler, kablosuz telefonlar, Wi-Fi yönlendiriciler ve monitörler gibi birçok modern kablosuz cihaz, yüksek Wi-Fi menzilli sinyaller kullanır ve hatta bazıları 2,4 GHz – 2,5 Ghz ile çalışabilir.

  Windows 10'da sürükle seçim rengi nasıl değiştirilir

Ayrıca, bir Bluetooth cihazı kullanıyorsanız, iletim yollarında Wi-Fi parazitlerinden kaçının. Buna ek olarak, bilgisayarınıza bağlı ekstra Bluetooth bağlantılarını kaldırın ve sorunla tekrar karşılaşıp karşılaşmadığınızı kontrol edin.

Yöntem 6: USB Kablosu Kullanın (Bluetooth Dongle Kullanıcıları için)

Bazı durumlarda, ana kartınızın modülü ile Bluetooth cihazınız arasındaki elektriksel parazit, Bluetooth seste takılma sorununa neden olabilir. Bu sorun, Windows 10’da USB dongle ile USB bağlantı noktası arasındaki mesafe artırılarak çözülebilir.

Yöntem 7: Bluetooth’u Yeniden Bağlayın

Şu an itibariyle, Windows 10 sorununun kekemelik yapan Bluetooth kulaklıklarını düzeltmek için donanım sorun giderme yöntemlerini izlediniz. Yine de, herhangi bir düzeltme elde etmediyseniz, sorun donanımınızda değildir. Bluetooth aygıtınız ve bilgisayarınızla ilgili geçici sorunları gidermek için Bluetooth’u kapatın ve aşağıda belirtildiği gibi bir süre sonra yeniden açın.

1. Windows tuşuna basın ve Bluetooth ayarları yazın, ardından Enter tuşuna basın.

2. Şimdi, gösterildiği gibi Bluetooth simgesini kapatın.

3. Bir süre bekleyin ve aynı ayarı tekrar AÇIK konuma getirin.

Windows 10’da Bluetooth ses takılma sorununu çözüp çözmediğinizi kontrol edin.

Yöntem 8: Doğru Ses Çıkışını Seçin

Birden fazla ses çıkış cihazı kullanıyorsanız, Bluetooth cihazının çıkış cihazı olarak kullanılıp kullanılmadığını onaylamanız gerekir. Windows 10 PC’nizdeki ses çıkışını kontrol etmek için aşağıda belirtilen adımları izleyin.

1. Görev çubuğunun sağ köşesindeki Hoparlörler simgesine tıklayın.

2. Şimdi, bilgisayara bağlı ses cihazlarının listesini genişletmek için ok simgesine tıklayın.

3. Ardından, ses cihazını (Bluetooth cihazınız) seçin ve sesin seçilen cihazdan çalındığından emin olun.

Bu yöntem size yardımcı olmazsa, bir sonrakine geçin.

Yöntem 9: Bluetooth Sorun Gidericisini Çalıştırın

Windows 10 bilgisayarınızda, bundan kaynaklanan birçok yaygın sorunu çözmek için yerleşik bir sorun giderici bulunur. Aynı şekilde, aşağıda belirtildiği gibi Bluetooth sorun gidericisini çalıştırarak Windows 10’da kekemelik yapan Bluetooth kulaklık sorununu çözebilirsiniz.

1. Windows tuşuna basın, Sorun giderme ayarları yazın ve Aç’a tıklayın.

2. Diğer sorunları bul ve düzelt bölümüne gidin.

3. Burada Bluetooth’u seçin ve Sorun gidericiyi çalıştır seçeneğine tıklayın.

4. Windows, sorunları algılamaya başlayacaktır. Algılanan herhangi bir sorun varsa, düzeltmeyi uygulamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Yöntem 10: Wi-Fi Bantlarını Değiştir

Daha önce tartışıldığı gibi, Bluetooth ses kekemeliği, aynı frekansı kullanan iki farklı kablosuz cihaz arasındaki parazit nedeniyle oluşur. Bunu doğrulamak için Wi-Fi yönlendiricinizi kapatmak için basit bir hack yapabilirsiniz. Wi-Fi yönlendiriciniz tamamen kapatıldıktan sonra, Windows 10’da kekemelik yapan Bluetooth kulaklık sorununu çözüp çözemeyeceğinizi kontrol edin. Öyleyse, sorun Wi-Fi ve Bluetooth sinyal parazitlerinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda, aşağıda anlatıldığı gibi Windows 10 bilgisayarınızda 2,4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi bantları arasında geçiş yapmayı deneyebilirsiniz.

1. Windows tuşuna basın, aygıt yöneticisi yazın ve Aç’a tıklayın.

2. Ağ sürücülerini genişletmek için Ağ bağdaştırıcılarına çift tıklayın.

3. Ardından, Wi-Fi bağdaştırıcınıza sağ tıklayın ve Özellikler’e tıklayın.

4. Şimdi, Özellik menüsünde Bant veya Tercih Edilen Bant seçeneğini arayın ve tıklayın.

5. Şimdi, Değer alanının açılır menüsünü genişletin ve değeri, gösterildiği gibi 5GHz bandını Tercih et olarak ayarlayın. Ardından, değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a tıklayın.

Not: Değer zaten 5GHz bandını Tercih et olarak ayarlanmışsa, değeri 2.4GHz Tercih et olarak değiştirin ve Tamam’a tıklayın.

6. Son olarak, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Bluetooth ses kekemeliği sorununu çözüp çözmediğinizi kontrol edin.

Yöntem 11: Bluetooth Ses Kartını Yeniden Etkinleştir

Bluetooth ses kartını aşağıda belirtildiği gibi yeniden başlatarak Windows 10’da kekemelik yapan Bluetooth kulaklık sorununu kolayca çözebilirsiniz.

1. Windows tuşuna basın ve Aygıt Yöneticisi yazın, ardından Aç’a tıklayın.

2. Ardından, Bluetooth bölümünü çift tıklayarak genişletin.

3. Ardından, Bluetooth ses kartınıza sağ tıklayın ve Aygıtı devre dışı bırak seçeneğini seçin.

4. Şimdi, Evet’e tıklayarak istemi onaylayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından, Adım 1-2’yi tekrarlayın.

  Windows'ta Hangi Kullanıcının Bir Uygulamayı Yüklediği veya Kaldırdığı Nasıl Anlaşılır

5. Ardından, Bluetooth ses kartınıza sağ tıklayın ve Aygıtı etkinleştir seçeneğini seçin.

6. Şimdi, Bluetooth cihazında herhangi bir ses çalmayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Yöntem 12: Bozuk Dosyaları Onar

Mükemmel ses kalitesi hizmetleri için PC’nizde birkaç temel dosya ve programın çalışıyor olması gerekir. Ancak bunlar bozuksa veya yanlış yapılandırılmışsa, Bluetooth ses kekemeliği sorunlarıyla karşılaşırsınız. Neyse ki, tüm bu bozuk yanlış yapılandırılmış dosyalar, Windows 10 PC’nizin yerleşik yardımcı programları, yani Sistem Dosyası Denetleyicisi ve Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi kullanılarak onarılabilir. Windows 10’da Sistem Dosyaları Nasıl Onarılır hakkındaki kılavuzumuzu okuyun ve tüm bozuk dosyalarınızı onarmak için belirtilen adımları izleyin.

Komutların yürütülmesini bekleyin ve PC’nizde bluetooth sorununu çözüp çözmediğinizi kontrol edin.

Yöntem 13: Bluetooth Ses Hizmetlerini Yeniden Başlatın

Birkaç temel Windows ses hizmeti, Windows 10 PC’nizde Bluetooth ses kekemelik sorunlarını önlemenize yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda, bu hizmetler kapatılırsa, birkaç çakışmayla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, aşağıdaki adımlarda belirtildiği gibi birkaç temel ses hizmetini yeniden başlatmanız önerilir.

1. Windows tuşuna basın, Hizmetler yazın ve Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.

2. Şimdi aşağı kaydırın ve Bluetooth Destek Hizmetine çift tıklayın.

3. Şimdi, yeni açılır pencerede, gösterildiği gibi Başlangıç ​​türünü Otomatik olarak seçin.

Not: Hizmet durumu Durduruldu ise Başlat düğmesine tıklayın. Hizmet durumu Çalışıyorsa, Durdur’a tıklayın ve yeniden Başlatın.

4. Değişiklikleri kaydetmek için Uygula > Tamam’a tıklayın.

Yöntem 14: Ses Geliştirmelerini Devre Dışı Bırak

Sesinizin diğer multimedya kaynakları için iyi çalıştığını ancak sesin düşük kaliteli veya gürültülü olduğunu düşünüyorsanız, örnekleme hızını değiştirmeniz önerilir. Düşük frekanslı bir örnekleme hızı, Bluetooth ses kekemeliği sorununa neden olur, ancak aşağıda belirtilen adımları izleyerek daha yüksek bir frekans örnek hızı seçebilirsiniz.

1. Ekranın sağ alt köşesindeki Hoparlörler simgesine sağ tıklayın ve Sesler seçeneğini seçin.

2. Ardından, Oynatma sekmesine geçin ve varsayılan Bluetooth ses cihazını ve ardından gösterildiği gibi Özellikler düğmesini seçin.

3. Ardından Gelişmiş sekmesine geçin ve Varsayılan Biçim altındaki açılır menüden en yüksek frekans aralığını (16 bit, 44100 Hz) seçtiğinizden emin olun.

4. Şimdi, Geliştirmeler sekmesine geçin ve gösterildiği gibi Tüm geliştirmeleri devre dışı bırak’a karşılık gelen kutuyu işaretleyin.

5. Değişiklikleri kaydetmek için Uygula’ya ve ardından Tamam’a tıklayın. Bluetooth ses kekemeliği sorunuyla tekrar karşılaşıp karşılaşmadığınızı kontrol edin. Eğer öyleyse, bu adımları tekrarlayarak farklı frekans aralıklarını ayarlayın ve hangi aralığın sorunu çözdüğünü onaylayın.

Yöntem 15: Uzaktan Kumandayı ve Eller Serbest Telefonu Devre Dışı Bırakma

Ahizesiz telefon, Bluetooth cihazınızın telefon aramalarını yanıtlamasını sağlamak için kullanılan bir Windows hizmetidir. Ancak bazen ses sinyalinizin ses kalitesini düşürerek Bluetooth ses kekemeliği sorununa katkıda bulunur. Benzer şekilde, Uzaktan Kontrol özelliği de kendi dezavantajlarına sahiptir. Bu özellikler arasında Bluetooth kekemeliğini nasıl düzelteceğinizi merak ediyorsanız, burada birkaç sorun giderme talimatı verilmiştir.

1. Windows tuşuna basın ve Denetim Masası yazın, ardından Aç’a tıklayın.

2. Şimdi, gösterildiği gibi Aygıtları ve yazıcıları görüntüle bağlantısına tıklayın.

3. Şimdi, Bluetooth cihazınıza sağ tıklayın ve gösterildiği gibi Özellikler’e tıklayın.

4. Bir sonraki pencerede, Hizmetler sekmesine geçin ve gösterildiği gibi Ahizesiz Telefon ve Uzaktan Kontrol kutularının işaretini kaldırın.

5. Son olarak, değişiklikleri kaydetmek için Uygula > Tamam’a tıklayın.

Yöntem 16: Dolaşım Agresiflik Ayarlarını Ayarlayın

Bilgisayarınızdaki Dolaşım Saldırganlığı ayarları, daha iyi bir sinyal bağlantısı sunmak için Wi-Fi ağ bağdaştırıcılarının diğer Erişim Noktası adaylarını taradığı sinyal gücü eşiğini değiştirir. Ancak bu ayar en yüksek ayara getirildiğinde Bluetooth kulaklıklarda takılma sorunu ile karşılaşacaksınız. Ayarı aşağıda belirtildiği gibi kapatmanız önerilir.

1. Windows Arama’dan Aygıt yöneticisini başlatın.

2. Ağ sürücülerini genişletmek için Ağ bağdaştırıcılarına çift tıklayın.

3. Ardından, Wi-Fi bağdaştırıcınıza sağ tıklayın ve Özellikler’e tıklayın.

4. Şimdi, Özellik listesinde Dolaşım Saldırganlığı seçeneğini arayın ve tıklayın.

5. Şimdi Değeri En Düşük olarak ayarlayın ve Tamam’a tıklayın.

Bluetooth ses kekemeliği sorununu çözüp çözmediğinizi kontrol edin.

  Windows 10'da Alt Gölge Nasıl Özelleştirilir

Yöntem 17: Bluetooth İşbirliğini Devre Dışı Bırak (Varsa)

Broadcom Ağ bağdaştırıcısı, Bluetooth cihazınızın internete bağlanmasına yardımcı olan bir yazılımdır. Ancak bu ayar, tartışılan soruna neden olan cihaz ayarlarınızı etkileyebilir. Bu ayarı kapatarak Bluetooth kekemeliğini nasıl düzelteceğinizi öğrenmek istiyorsanız, lütfen aşağıda listelenen talimatları izleyin.

1. Aygıt Yöneticisi’ni açın ve Ağ bağdaştırıcıları’na gidin, ardından ağ sürücünüze sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

2. Şimdi, Gelişmiş sekmesine geçin ve Özellik listesi altındaki Bluetooth İşbirliği’ne tıklayın.

3. Ardından, Değer açılır listesini genişletin ve Devre Dışı’na tıklayın.

4. Son olarak, değişiklikleri kaydetmek ve sorunu çözüp çözmediğinizi kontrol etmek için Tamam’a tıklayın.

Yöntem 18: Bluetooth Sürücülerini Güncelleyin

Eski ve uyumsuz Bluetooth sürücüleri, her zaman Bluetooth kulaklıkların Windows 10 sorununu çözmesine neden olur. Daima sürücülerin güncel bir sürümünü kullandığınızdan emin olun ve bilgisayarınızda en son sürücüler yoksa, bunları Windows 10’da Realtek HD Ses Sürücülerini Güncelleştirme kılavuzumuzda belirtildiği şekilde güncellemeniz önerilir.

Not: Aşağıda gösterildiği gibi Bluetooth Ses sürücüleri için aynı adımları uyguladığınızdan emin olun.

Bluetooth sürücülerinizi en son sürüme güncelledikten sonra.

Yöntem 19: Bluetooth Sürücülerini Yeniden Yükleyin

Sesle ilgili tüm sorunları çözmek için uyumsuz sürücülerin yeniden yüklenmesi gerekir. Aygıt sürücülerini yalnızca güncelleyerek herhangi bir düzeltme elde edemezseniz yeniden yüklemeniz önerilir. Sürücüleri yeniden yükleme adımları çok kolaydır ve bunu bir üçüncü taraf uygulaması kullanarak veya Windows 10’da Sürücüler Nasıl Kaldırılır ve Yeniden Yüklenir kılavuzumuzda belirtildiği gibi adımları manuel olarak uygulayarak yapabilirsiniz. Gösterildiği gibi Bluetooth sürücülerine karşılık gelen adımları izleyin.

Ses sürücülerini yeniden yükledikten sonra, Bluetooth cihazınızda sesi duyup duymadığınızı kontrol edin.

Yöntem 20: Bluetooth Sürücü Güncellemelerini Geri Al

Bazen, ses sürücülerinin mevcut sürümü herhangi bir ses çakışmasına neden olabilir ve bu durumda, yüklü sürücülerin önceki sürümlerini geri yüklemeniz gerekir. Bu işleme sürücülerin geri alınması denir ve Windows 10’da Sürücüler Nasıl Geri Alınır kılavuzumuzu izleyerek bilgisayar sürücülerinizi kolayca önceki durumlarına geri alabilirsiniz.

Windows 10 PC’nize sürücülerin önceki sürümleri yüklenene kadar bekleyin. Bittiğinde, sorunu çözüp çözmediğinizi kontrol edin.

Yöntem 21: Windows’u Güncelleyin

Bilgisayarınıza yüklenmeyi bekleyen yeni Microsoft güncellemeleri varsa, bilgisayarınızda birkaç hata ve sorun çözülemez. Birçok kullanıcının önerdiği gibi, Windows 10 bilgisayarları güncellemek, Bluetooth ses kekemeliği sorununu çözmenize yardımcı olacaktır. Windows 10 bilgisayarınızı güncellemek için Windows 10 En Son Güncelleme Nasıl İndirilir ve Yüklenir kılavuzumuzu izleyin.

Windows İşletim Sisteminizi güncelledikten sonra, Bluetooth cihazındaki sese erişip erişemediğinizi kontrol edin.

Yöntem 22: Bluetooth Aygıtını Sıfırla

Yine de, tüm bu sorun giderme adımlarını denedikten sonra bile Bluetooth kekeme sorununu nasıl çözeceğinizi düşünüyorsanız, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamayı denemelisiniz. Birçok kulaklığın sıfırlama işlemi, belirli bir süre için güç düğmesine basmayı içerir. Cihazınızı sıfırlama adımları, kullandığınız modele bağlıdır ve ayrıntılı talimatlar için aşağıda belirtilen adımları izleyin.

Not: Bluetooth sinyal aralığında olduğunuzdan emin olun. Bilgisayarınıza bağlı tüm diğer kablosuz aygıtları, özellikle Wi-Fi aygıtlarını kaldırın.

1. Bluetooth cihazınızın Windows 10 PC ile bağlantısını kesin.

2. Şimdi, Bluetooth cihazınızın Güç düğmesini yaklaşık 7 ila 10 saniye basılı tutun.

3. Yaklaşık 4 kez bir flaş (muhtemelen mavi ışık) oluşur.

4. Artık tüm ayarlar ve eşleştirme bilgileri cihazınızdan kaldırılacaktır.

5. Cihazınızı tekrar eşleştirin ve Windows 10’da kekemelik yapan Bluetooth kulaklık sorununun şimdi çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Not: Bluetooth sinyal aralığında olduğunuzdan emin olun. Bilgisayarınıza bağlı tüm diğer kablosuz aygıtları, özellikle Wi-Fi aygıtlarını kaldırın.

Yöntem 23: Aygıt Ürün Yazılımını Güncelleyin

Bluetooth cihazlarında bildirilen sorunları ve mücadeleleri çözmek için bellenim güncellemeleri yayınlanır. Donanım yazılımını uygulamalar aracılığıyla güncelleyebilirsiniz ve bu süreçte sizi destekleyecek pek çok çevrimiçi platform vardır. Bluetooth cihazınızı satın aldıysanız, başvurabileceğiniz tek yol bu olduğundan, e-posta yoluyla profesyonel destek alın. Öte yandan, Bluetooth cihazınızı bir perakende mağazasından satın aldıysanız, ayakkabılarınızı alın ve satıcıdan yardım istemek için koşun.

***

Bu kılavuzun yardımcı olduğunu ve Windows 10’da bluetooth kulaklık takılmasını düzeltebileceğinizi umuyoruz. Soru ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bize ulaşmaktan çekinmeyin.