Windows 10’da Bir Uygulama Nasıl Sessize Alınır

Tüm ses cihazlarınız ve yüklediğiniz birçok uygulama Windows 10’da mükemmel ses kontrolüne sahiptir. Windows 10’da uygulamaların sesini nasıl kapatacağınızı mı merak ediyorsunuz? O zaman, bu makale size yardımcı olacaktır. Kulaklığınız için ayrı bir seviye seçebilirsiniz ve Windows 10, onları bağladığınızda bunu otomatik olarak değiştirecektir. Benzer şekilde, belirli uygulamaların ses yüksekliğini ayarlamak için ses mikserini kullanabilirsiniz.

Windows 10’da Bir Uygulama Nasıl Sessize Alınır

PC’nizde veya dizüstü bilgisayarınızda aynı anda çalışan birçok uygulamanın sesini düzenlemek için basit bir teknik vardır. Ses düzeyi karıştırıcı, her uygulama için seçtiğiniz ses düzeyini takip edecektir. Windows 10’da, bir programı kalıcı olarak susturmak için kullanabilirsiniz. Bir uygulamanın sesini nasıl kapatacağınızı öğrenmek için kullanabileceğiniz tüm yöntemlerin bir özetini burada bulabilirsiniz.

Yöntem 1: Sistem Tepsisinden

Windows 10’da bir uygulamanın sesini nasıl kapatacağınıza ilişkin aşağıdaki adımları izleyin.

1. Windows tuşuna basın, sesini kapatmak istediğiniz uygulama adını (örn. Spotify) yazın ve açmak için Enter tuşuna basın.

2. Şimdi, Görev Çubuğundaki hoparlör simgesine sağ tıklayın.

3. Açık Hacim karıştırıcı seçeneğini seçin.

Not: Program ses çalabiliyorsa, kendiniz çalıştırırsanız ses mikserinde görünecektir. Uygulama görünmezse, ses çıkarabilmesi için içinde bir şey çalmayı deneyin.

4. Kalıcı olarak susturmak istediğiniz uygulamanın kaydırıcısının altındaki hoparlör simgesine tıklayın.

Bu seçenek Windows 10 tarafından hatırlanacaktır. Aynı uygulamayı yeniden başlattığınızda, ses mikserinde sesin hala kapalı olduğunu fark edeceksiniz. Ses çalmak için ihtiyacınız olduğunda uygulamanın sesini kapatmayı hatırlamanız gerekir.

  Windows 11'i yüklemeden önce virüsten koruma yazılımını devre dışı bırakmam gerekir mi?

Yöntem 2: Ses Ayarlarından

Bir sonraki yöntem, Windows 10’da uygulamaların sesini nasıl kapatacağınızdır, bunları Ses Ayarları aracılığıyla değiştirmektir. Aşağıdaki adımları izleyin.

1. Ayarlar’ı açmak için Windows + I tuşlarına aynı anda basın.

2. Sistem’e tıklayın.

3. Sol bölmedeki Ses’e tıklayın.

4. Aşağı kaydırın ve Uygulama hacmi ve cihaz tercihleri’ne tıklayın.

5. Belirli bir uygulamanın sesini kapatmak için çubuğu 0’a kaydırın.

Not: Uygulama görünmezse, ses çıkarabilmesi için içinde bir şey çalmayı deneyin.

Yöntem 3: Farklı Ses Kaynağının Sesini Kapatın

Bu seçenekler ses aygıtına özeldir. Hoparlörlerinizi kullanırken, belirli bir uygulamanın sesini kapatabilirsiniz, ancak farklı bir ses kaynağı bağladığınızda sesini kapatmak istiyorsanız, bunu ayrı ayrı yapmanız gerekir.

1. Diğer ses aygıtını Windows 10 bilgisayarınıza bağlayın.

2. Sesini kapatmak istediğiniz programı açın.

3. Volume Mixer’ı başlatın ve Yöntem 1’de olduğu gibi uygulama sesini kapatın.

Bunları, kullandığınız her ses cihazı için tekrarlayın.

Yöntem 4: Tarayıcı Sekmelerini Kapatın

Bazen, belirli bir sekme için sesi devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz, ancak tarayıcı için değil. Chrome’da belirli sekmelerin sesini kapatmak için aşağıdaki adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz.

1. Windows tuşuna basın, Chrome yazın ve Aç’a tıklayın.

2. Sesini kapatmak istediğiniz siteyi veya sekmeyi açın.

3. Ekranın üst kısmındaki sekmeye sağ tıklayın.

4. Siteyi sessize al seçeneğini seçin.

Yöntem 5: Üçüncü Taraf Yazılımını Kullanın

Cihazınızdaki varsayılan ayarların yanı sıra, Windows 10’da uygulamaları ayarlamak veya sessize almak için üçüncü taraf yazılımları da yükleyebilirsiniz. Bunlardan birkaçı:

1. Microsoft Kulak Trompet

Microsoft EarTrumpet, Microsoft tarafından desteklenmektedir ve cihazınızdaki varsayılan ayarlara en iyi alternatiflerden biridir.

2. Nirsoft SoundVolumeView

Nirsoft SoundVolumeView, PC’nizde kısayollar oluşturmanıza ve ses seviyesini ayarlamanıza veya uygulamaların sesini kapatmanıza yardımcı olan başka bir minimalist araçtır.

  Windows 11'de varsayılan tarayıcı nasıl değiştirilir

3. Çoklu Zamanlayıcı

MultiTimer uygulaması, belirli bir süre boyunca Windows 10’u (belirli bir uygulamayı değil) sessize almanıza izin verdiği için başka bir özel uygulamadır. Başka bir deyişle, belirtilen süre boyunca herhangi bir bildirim veya otomatik oynatma sesi almayacaksınız.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

S1. Mikrofonumun çalışmamasıyla ilgili sorun nedir?

Cevap: Aramanızın veya medyanızın sessiz mi yoksa sessiz mi olduğunu öğrenmek için cihazınızdaki ses ayarlarını kontrol edin. Bu durumda, akıllı telefon aramalarınızı ve medya ses düzeyinizi artırın. Kir parçacıkları hızlı bir şekilde birikebilir ve akıllı telefonunuzdaki mikrofonu gizleyebilir.

***

Bu bilgileri yararlı bulduğunuzu ve Windows 10’da bir uygulamanın sesini nasıl kapatacağınızı çözebildiğinizi umuyoruz. Lütfen hangi tekniğin sizin için en yararlı olduğunu bize bildirin. Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa lütfen aşağıdaki formu kullanın. Ayrıca, daha sonra ne öğrenmek istediğinizi bize bildirin.