Windows 10’da bir SD kart nasıl flaş edilir

Windows 10 veya Ubuntu gibi bir masaüstü işletim sistemi, bir USB aygıtından bilgisayara kurulabilir. Bu işletim sistemleri büyük olduğundan ve yüklendiklerinde dosyalar daha fazla yer kaplayacak şekilde genişlediğinden bir USB aygıtı gereklidir.

Tüm işletim sistemleri bir masaüstü sistemine yüklenmediğinden, tüm işletim sistemleri büyük değildir. İşletim sistemi çalıştıran ve her zaman bir USB bağlantı noktasına sahip olmayan daha küçük cihazlar vardır.

USB bağlantı noktası olmayan cihazlar için bir SD kart kullanılır. Yine de bir SD kart kullanmak için, işletim sistemini veya kullanmak istediğiniz herhangi bir uygulamayı/yazılımı ona yüklemeniz gerekir.

Bir SD kartı flaşlayın

İşletim sistemi görüntüsü olan bir SD kartı flaşlamak için flaş yapacağınız dosyaya ve bir SD karta ihtiyacınız vardır. Bir SD kart her zaman küçük değildir, aslında onları çok büyük depolama yapılandırmalarında bulabilirsiniz.

Sahip olduğunuz SD kartın olması gerektiği kadar büyük olduğundan emin olun.

İndirmek ve Etcher adlı ücretsiz bir araç yükleyin.
Yazmanız gereken görüntüyü/işletim sistemini/dosyayı indirin.
SD kartı sisteminize takın.
Etcher’ı açın.
Dosya Aç’ı tıklayın.
Yazmak/flaşlamak istediğiniz dosyayı seçin.

‘Hedef seç’ düğmesini tıklayın ve SD kartınızı seçin.
Flash’ı tıklayın.
İşlemin bitmesini bekleyin. Dosya boyutuna bağlı olarak zaman alacaktır.

Yanıp sönme ve önyükleme

Her türlü görüntüyü bir SD karta aktarabileceğinizi bilmelisiniz, ancak bu mutlaka ondan önyükleme yapabileceğiniz anlamına gelmez. SD karta yazdırdığınız görüntünün önyüklenebilir olduğundan emin olmak size kalmış.

SD kartların büyük depolama konfigürasyonlarında geldiğinden bahsetmiştik, yani Windows 10’u yazacak kadar büyük bir tane bulabilirsiniz. Bunu yapmak için Ether’i kullanabileceksiniz, ancak Windows 10 bir SD karttan önyükleme yapabilen bir sistem DEĞİLDİR.

  Windows 10'da Explorer.exe nasıl yeniden başlatılır

Windows 10’u başlatmak veya yüklemek istiyorsanız bir USB sürücüye ihtiyacınız olacak.

Çözüm

SD kartlar daha büyük depolama boyutlarına sahiptir, ancak işletim sistemleri ve aygıtlar, bunları önyüklenebilir aygıtlar olarak desteklemek için acele etmezler. Boyutu nedeniyle bir SD kart, en iyi Raspberry Pi gibi cihazlarda kullanılır. USB bağlantı noktasına sahip cihazlarda, SD karttan daha hızlı olacağı için onu kullanmak daha iyidir.