Windows 10’da Bir Görüntüden Renk Nasıl Seçilir

Renk seçici, bir görüntüde tam olarak kullanılan rengi bulmak için kullanabileceğiniz bir araçtır. Masaüstünüzde veya bir web sitesinde gördüğünüz renklerin tümü, bunlara atıfta bulunmak için kullanabileceğiniz belirli bir numaraya sahiptir. Tabii ki, FFFFFF olan beyaz veya 000000 olan siyah dışında hiç kimse bir rengin renk kodunu gerçekten hatırlayamaz. Bir görüntüdeki rengi beğendiyseniz ve onu vurgu rengi olarak kullanmak veya grafikler için kullanmak istiyorsanız Microsoft Word’de oluşturuyorsanız, bunun için tam kodu bulmanız gerekir. Bir görüntüden renk seçmenize izin veren pek çok ücretsiz uygulama var, ancak Windows 10 kutudan çıktığı gibi renk seçebilen bir uygulamayla birlikte geliyor.

Paint’in bir renk seçici aracı vardır. Uygulamayı çok fazla kullanmayabilirsiniz, ancak yine de çok yeteneklidir ve sisteminize zaten yüklenmiştir, bu da onu zor durumda olduğunuz zamanlar için mükemmel bir çözüm haline getirir.

Bir Görüntüden Bir Renk Seçin

Resmi Paint’te açın. Şeritteki Giriş sekmesindeki küçük damlalık aracını arayın. Silgi aracının yanındadır. Seçin ve görüntünün rengini seçmek istediğiniz bölümünü tıklayın. Renk 1 renk örneği için renk seçilecektir.

Renk seçildikten sonra kodunu bulmanız gerekir. Paint 3D ile Düzenle düğmesinin yanındaki Renkleri Düzenle düğmesini tıklayın. Bu, Renk 1’deki renk zaten seçili olarak Renkleri Düzenle penceresini açacaktır.

Bu penceredeki rengi yanlışlıkla değiştirmemeye dikkat edin. Kırmızı, Yeşil ve Mavi alanlardaki değerleri not edin. Bu üç değer size rengin RGB değerini verir.

Renk kodları ya HEX değerlerinde ya da RGB değerlerindedir. Birini diğerine dönüştürebilirsiniz. Rengi farklı bir uygulamada girmeyi düşünüyorsanız, HEX değerleri mi yoksa RGB değerleri mi aldığını kontrol edin.

Kodları RGB’den HEX’e dönüştürmek için Google’ı kullanabilirsiniz. Google aramada RGB’yi HEX’e girin ve Google arama sonuçları sayfasında küçük bir uygulama açılacaktır. RGB değerlerini Paint uygulamasındaki değerlerle eşleşecek şekilde düzenleyin ve HEX değeri gerçek zamanlı olarak güncellenecektir.

  Windows 10'da Önyükleme menüsünden bir işletim sistemi nasıl kaldırılır

Ardından HEX değerini kopyalayıp bir uygulamaya yapıştırabilir veya birisiyle paylaşabilirsiniz. RGB ve HEX değerleri arasında dönüşüm yapabilen birçok uygulama vardır ve hiçbir uygulama onu dönüştürmede diğerinden daha iyi değildir.