Windows 10’da Belirtilen Bir Oturum Açma Yok Düzeltme

Bilgisayarınızı bir aygıta veya Ağa Bağlı Aygıta (NAS) bağlamaya çalışırken, belirtilen bir oturum açma yok hatası alabilirsiniz. Genellikle bu hata, daha önceki Windows 10 güncellemelerine sahip kullanıcılar tarafından alınmaktaydı. Ancak, sisteminizde görünen bu hatanın temel nedeni sistem güncellemelerinden kaynaklanıyor olabilir. Bu hatayı alan kullanıcılar, Görev Zamanlayıcı hataları gibi hata mesajları da aldılar ve zamanlanmış görevler, oturum açmadan çalışmaz. Sisteminizde bu sorunu çözmek için deneyebileceğiniz birkaç yöntem vardır.

Windows 10’da Belirli Bir Oturum Açma Yok Nasıl Onarılır

Bilgisayarınızda Görev Zamanlayıcı hatasının görünmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Bu hatanın olası nedenlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • Windows 10 güncellemesinin önceki bir sürümünü kullanma
  • Olası bir yeni hatalı sistem güncellemesi
  • Yetersiz ağ ayarları
  • Sistem grubu hatasının yanlış yapılandırması

Yöntem 1: Windows 10 Oturum Açma Yöntemini Değiştirin

Sisteminizi bir NAS ağına bağlamaya çalışırken belirtilen bir oturum açma yok hatası alırsanız, sisteminizdeki oturum açma yöntemlerini değiştirerek bu hatayı düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için bu basit adımları takip edebilirsiniz.

1. Ayarları açmak için Windows + I tuşlarına birlikte basın.

2. Hesaplar ayarına tıklayın.

3. Sol bölmedeki Oturum açma seçeneklerine tıklayın.

4. Windows Hello PIN’ine tıklayın.

5. Ekle seçeneğine tıklayın.

6. Parola PIN’inizi ayarlayın.

Giriş yönteminizi değiştirdikten sonra bir daha aynı hatayı almamalısınız. Oturum açma hatası olmadan çalışmayan zamanlanmış görevler almaya devam ederseniz, sonraki yöntemi izlemeyi deneyebilirsiniz.

Yöntem 2: Ağ Erişim Ayarlarını Değiştir

Bilgisayarınızda belirli bir oturum açma yok hatasını önlemek için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri, sisteminizin ağ erişim ayarlarını değiştirmektir. Aşağıdaki talimatları izleyerek ağ erişim ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

  Dizüstü Bilgisayarınızın Pili Düşük veya Dolu Olduğunda Uyarı Alın [Windows]

1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına aynı anda basın.

2. Gpedit.msc yazın ve Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açmak için Enter tuşuna basın.

3. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’nde Bilgisayar Yapılandırması’na gidin.

4. Ardından, Windows Ayarları’nı açın.

5. Ardından, Güvenlik Ayarlarına çift tıklayın.

6. Şimdi Yerel İlkeler klasörüne gidin.

7. Son olarak, Güvenlik Seçenekleri klasörünü açın.

8. İlke sekmesinde, Ağ erişimi: ağ kimlik doğrulaması için parolaların ve kimlik bilgilerinin saklanmasına izin verme’yi bulun.

9. Ağ erişimi üzerine sağ tıklayın: ağ kimlik doğrulaması için parolaların ve kimlik bilgilerinin saklanmasına izin vermeyin ve Özellikler’e tıklayın.

10. Devre Dışı’yı seçin ve Tamam’a ve ardından Uygula’ya tıklayın.

Bahsedilen tüm adımları tamamladıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatın ve zamanlanmış görevlerin oturum açma oturumu hatası çözülmeden çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sorun devam ederse, bir sonraki yönteme geçmeyi deneyin.

Yöntem 3: Kimlik Bilgileri Yöneticisini Kullan

Kimlik Bilgisi Yöneticisi, Microsoft tarafından sağlanan bir yardımcı programdır; bu yardımcı program, çeşitli web sitelerinde, bilgisayar uygulamalarında ve bu tür diğer ağlarda oturum açmak için parolalar ve kullanıcı adları gibi kimlik bilgilerini kontrol etmenize ve düzenlemenize olanak tanıyan seçenekler sunar. Bu Görev Zamanlayıcı’dan belirli bir oturum açma yok hatasından kaçınmak için bu yardımcı programı kullanabilir ve aşağıdaki basit adımları izleyerek bu işlevi gerçekleştirebilirsiniz.

1. Windows Arama menüsünü açmak için Windows + S tuşlarına birlikte basın.

2. Arama çubuğuna Kimlik Bilgisi Yöneticisi yazın ve Aç’a tıklayın.

3. Windows Kimlik Bilgileri’ne tıklayın.

4. Sisteminizde hataya neden olabilecek NAS aygıtını bulun.

5. Kimlik bilgilerini kaldırmak için girişi silin.

6. Yeni bir Windows kimlik bilgisi değeri eklemek için Windows kimlik bilgisi ekle’ye tıklayın.

  Windows 10'da Nasıl Yardım Alınır

7. İnternet veya Ağ Adresi bölümünde sunucuadı yazın (Bulut istasyonunuzun IP adresini veya Netbios-adını ekleyin).

8. Kullanıcı adı bölümüne servernameusername (cihazınızı bağladığınız Netbios adının adı) girin.

9. Parola bölümünü boş bırakın ve Tamam’a tıklayın.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

S1. Bilgisayarımda neden oturum açma hatası oluşuyor?

Ans. Eski bir Windows sürümü, bozuk bir Windows güncellemesi, yanlış ağ ayarları veya yanlış yapılandırma ayarları dahil olmak üzere bilgisayarınızda oturum açma hatasının birden çok nedeni olabilir. Windows grup ilkesinin oturum açma yöntemlerini veya bilgisayar yapılandırmasını değiştirerek bu sorunları çözebilirsiniz.

S2. Bilgisayarımda oturum açma bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?

Ans. Windows cihazınızda kayıtlı oturum açma kimlik bilgilerini değiştirmek için Windows Kimlik Bilgileri Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz. Kimlik bilgisi yöneticisi yardımcı programı, kullanıcıların Windows 10 sisteminde kayıtlı kullanıcı adları ve parolalar gibi kimlik bilgilerini kontrol etmelerini ve düzenlemelerini sağlamak için geliştirilmiştir.

S3. Ağ Ayarlarım Giriş sorunlarını etkiler mi?

Ans. Bilgisayarınızda oturum açma hatalarının oluşmasının nedenlerinden biri yanlış ağ ayarlarından kaynaklanmaktadır. Ağ ayarlarınızı düzenlemek için bilgisayarınızdaki Yerel Grup İlkesi Düzenleyici yardımcı programına gidebilirsiniz.

***

Bu kılavuzun yardımcı olduğunu ve belirli bir oturum açma sorununu çözebildiğinizi umarız bilgisayarınızda mevcut değildir. Yorum yapın ve sizin için hangi yöntemin işe yaradığını bize bildirin. Ayrıca, sorularınız, sorularınız veya önerileriniz varsa, bunları bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.