Windows 10’da Başlat Menüsünde Eksik Döşeme Simgeleri Nasıl Onarılır

Başlat menüsündeki kutucuklar onu kullanılabilir kılan şeydir. Bir uygulama listeniz olsaydı, Başlat menüsü temelde olması gerekenden daha fazla yer kaplayan yüceltilmiş bir uygulamalar listesi olurdu. Yine de bazı kullanıcılar için Başlat menüsündeki kutucuk simgeleri kaybolmuş gibi görünüyor. Döşemeler hala orijinal olarak konumlandıkları yere sabitlenir ve imleci üzerlerine getirirseniz uygulama döşemesinin adını okuyabilirsiniz. Simge görünmüyor. Windows 10’da Başlat Menüsü’ndeki eksik kutucuk simgelerini düzeltmenin birkaç yolu.

Döşemeyi Yeniden Boyutlandır

Simgesi eksik olan bir döşemeye sağ tıklayın ve içerik menüsünden yeniden boyutlandırmaya gidin. Simgenin boyutunu şu anda seçili olmayan herhangi bir şeyle değiştirin. Bu, döşemenin tekrar görünmesini sağlamalıdır. Yeniden başlatmanın ardından düzeltmenin çalışıp çalışmadığını görmek için sisteminizi yeniden başlatın.

Başlat Menüsü Klasöründe Uygulama Kısayolu

Döşeme simgeleri eksik olan uygulamalar için EXE dosyalarını bulun ve masaüstünüzde onlar için bir kısayol oluşturun. Ardından, aşağıdaki konuma gidin;

 C:Users[UserName]AppDataRoamingMicrosoftWindowsStart MenuPrograms

Kısayolu kopyalayıp yukarıdaki konuma yapıştırın. Bunu, karo simgesi olmayan tüm uygulamalar için yapın. Başlat Menüsü klasöründe zaten bir kısayol varsa, onu yenisiyle değiştirmelisiniz. Kısayol yoksa, devam edin ve yapıştırın.

Başlangıç ​​Onarım Aracı

Microsoft Başlangıç ​​Onarma aracını indirin ve sorunu çözüp çözemeyeceğini görmek için çalıştırın. Size döşeme veritabanınızın bozuk olduğunu söyleyebilir ve ne yazık ki onu yeniden oluşturmanın kolay bir yolu yoktur. Microsoft bile sorunu çözmek için yeni bir kullanıcı oluşturmayı önerir, ancak yapmadan önce aşağıdaki diğer düzeltmeleri deneyin.

PowerShell Komut Dosyası

Not Defteri’ni açın ve aşağıdakini içine yapıştırın. BAT uzantısıyla kaydedin ve ardından dosyayı yönetici haklarıyla çalıştırın. Görev çubuğunuz bir süreliğine kaybolacak ama merak etmeyin. Bu sadece Explorer.exe yeniden başlatılıyor. Görev çubuğu döndüğünde, sisteminizi yeniden başlatın ve kutucuk simgelerinin geri gelip gelmediğini kontrol edin.

@echo offtaskkill /f /im explorer.exe
taskkill /f /im shellexperiencehost.exe
timeout /t 3 /NOBREAK > nul
del %localappdata%PackagesMicrosoft.Windows.ShellExperienceHost_cw5n1h2txyewyTempState* /q
timeout /t 2 /NOBREAK > nul
start explorer
@echo on

Komut istemi

Yönetici haklarıyla Komut İstemi’ni açın. Bu noktada açtığınız diğer her şeyi kapatmak iyi bir fikirdir. Yürütmek üzere olduğunuz komutlar biraz zaman alacak ve Explorer.exe işlemi sonlandırılarak uygulamalar arasında geçiş yapmayı zorlaştıracak.

  Linux Terminalinden Windows USB Nasıl Yapılır

Aşağıdaki komutları tek tek çalıştırın.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth

Sonraki çalıştırma;

DISM.exe /online /cleanup-image /restorehealth

Sonraki çalıştırma;

sfc /scannow

Bu, bozulmuş olabilecek sistem dosyalarını onarmalıdır. Tamamlanması zaman alacaktır. Tamamlandığında, sisteminizi yeniden başlatın. sfc/scannow aracı size dosyaları tamir edemediğini söylerse, daha büyük bir sorununuz olabilir. Tek alternatifiniz PC’nizi sıfırlamak veya yeni bir kullanıcı oluşturup dosyalarınızı ona taşımak.