Windows 10’da Bash’ten Linux Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır [Guide]

Ubuntu, Windows 10’a geliyor. Windows 10 Önizleme yapısı 14316, denemenizi sağlar. Ubuntu ve Bash’in Windows 10’a gelmesi geliştiriciler için çok önemli çünkü geliştirmenin çok daha kolay olacağı anlamına geliyor. Bu özellik yalnızca önizleme yapılarında kullanılabilir ve ne yapabileceğini görmek için suları test ediyoruz. Ortaya çıkan tek soru, artık Bash ve Ubuntu’ya sahip olduğu için Windows 10’da bir Linux uygulaması çalıştırabilir misiniz? Cevap evet ve işte tam da bunun nasıl yapılacağına dair eksiksiz bir rehber.

Adım 1: Bash’i Windows 10’da çalıştırın. Windows 10 Preview build 14316 çalıştırıyorsanız ancak üzerinde Bash’i hiç çalıştırmadıysanız, muhtemelen etkinleştirmemişsinizdir. İşte Bash’in Windows 10’da nasıl çalıştırılacağına dair bir kılavuz.

Adım 2: Windows 10’da bir Linux uygulamasını çalıştırmak için önce üzerinde bir X Sunucusu çalıştırmanız gerekir. Sizin için bir sürü seçenek mevcut; Xming, Cygwin/X veya VcXsrv Windows X Sunucusu. Çekim veya kurulumda çok az veya hiç sorun yaşamamak istiyorsanız VcXsrv Windows X Server’ı kullandık ve öneriyoruz. VcXsrv Windows X Sunucusu hemen çalıştırılabilir, diğer iki seçenek ise biraz kurulum gerektirir. Diğer ikisinden biri hakkında bilginiz varsa, bunları kullanmaktan çekinmeyin.

Adım 3: VcXsrv Windows X Server’ı indirin ve çalıştırın. Çalıştığını ve tek ihtiyacınız olanın bu olduğunu göstermek için sistem tepsisine bir X simgesi ekleyecektir.

Adım 4: Windows Search aracılığıyla arayarak Bash’i açın veya Cortana’dan açmasını isteyin.

Adım 5: Çalıştırmak istediğiniz uygulamayı indirin. Çalışan uygulamalar hatalı ve çökmeye meyilli olduğu için size birkaç seçenek sunacağız. İşte bir liste;

Firefox

apt-get install firefox

Ubuntu X11 uygulamaları

apt-get install x11-apps

Gnome Kontrol Merkezi

apt-get install gnome-control-center

Bu uygulamaları tek tek çalıştırın. Uygulamaların indirilmesinden önce bir noktada, indirmeyi ve yüklemeyi onaylamanız istenecektir. Göründüğü şey bu. Buraya Y yazın ve devam etmek için enter tuşuna basın.

  Bu Uygulamayı Düzeltin Windows 10'da Bilgisayarınızda Çalışamıyor Hatası

Adım 6: VcXsrv Windows X Server’ın çalıştığından (X simgesi için sistem tepsisini kontrol edin) ve verilen komutlar aracılığıyla en az bir uygulamayı başarıyla indirdiğinizden emin olun.

Adım 7: Şimdi ekranı yerel sisteminize aktarmanız gerekiyor. Bash’e geçin ve aşağıdaki komutu çalıştırın. Sözdiziminin bir parçası olduğu için ‘Ekran’ kelimesini büyük harfle yazdığınızdan emin olun.

EKRANI dışa aktar=:0

Adım 8: İndirdiğiniz uygulamayı çalıştırın. Adım 5’te indirilen uygulamaların her birini çalıştırma komutları burada verilmiştir.

Firefox

firefox

X11-Uygulamalar

Bu paketin içinde üç uygulama vardır, bu nedenle aşağıdakini birer birer çalıştırın.

xeyes

xcalc
xclock

Gnome Kontrol Merkezi

gnome control center

Bu uygulamaların performansı optimal olmaktan uzaktır. Firefox çok fazla çöküyor ve bir kez çalıştırmak için birkaç kez denemeniz gerekebilir. Yukarıdaki ekran görüntüsünde, Firefox’u açmamıza rağmen hala bir korumalı alan hatası aldığımızı görebilirsiniz. Bazen, komutu verdikten sonra bir uygulamanın ekranınızda görünmesi bir dakika kadar sürebilir. Sonuç olarak, bu uygulamaları çalıştırabilirken, bunları kullanmak henüz mümkün olmayacak. Şu anda çalıştırabileceğiniz uygulamalarla son derece sınırlı olduğunuzu göreceksiniz.

Bundan daha fazla faydalanabilmeniz için büyük olasılıkla daha sonraki sürümleri veya Windows 10 Yıldönümü güncellemesinin kararlı sürümünün gelmesini beklemeniz gerekecek.

VcXsrv Windows X Sunucusunu İndirin