Windows 10’da Arma 3 Referanslı Bellek Hatasını Düzeltin

Arma 3, tek ve çok oyunculu için ünlü bir askeri atış oyunudur. Bu son derece gerçekçi oyun, 40 çeşit silah ve oyundaki araçlar için yaklaşık 20 seçenek sunuyor. Sadece bu değil, Arma 3 oyunculara oyunun güçlü editörünün yardımıyla senaryolarını ve kampanyalarını oluşturma şansı da veriyor. Ancak, tüm bu şaşırtıcı özelliklerin arasında, birçok oyuncu oyunu oynarken referans hafıza hatasıyla karşılaşıyor. Siz de aynı sorunla uğraşıyorsanız, doğru yere geldiniz. Arma 3 referanslı bellek hatasını düzeltmenize yardımcı olacak mükemmel bir rehber sunuyoruz. O halde daha fazla vakit kaybetmeden, hafızanın okunamadı hatasını ve bunu düzeltebilecek yöntemleri öğrenerek başlayalım.

Windows 10’da Arma 3 Referanslı Bellek Hatası Nasıl Onarılır

Windows PC’nizdeki RAM ile ilgili sorunlar veya teknik sorunlar, genellikle Arma 3 oynarken oyun deneyiminizi mahvedebilir. Başvurulan bellek hatası, farklı Windows PC’lerde çeşitli biçimlerde sıklıkla karşılaşılabilir. Genellikle hata, bilgisayar yapılandırmalarına bağlıdır ve RAM ile ilgili sorunlarla ilgilidir. Hata genellikle yazılım indirirken veya Arma 3 gibi oyunlar çalıştırırken ortaya çıkar. Farklı nedenler bilgisayarınızda referans bellek hatasına neden olabileceğinden, bunları aşağıda kısaca tartışalım:

  • Bozuk bir oyun dosyaları, bilgisayarınızda görünen hatanın arkasındaki ana nedenlerden biridir.
  • Sisteminizde RAM çubukları arızalanıyorsa, bu hata PC’nizde ortaya çıkabilir.
  • PC’nizdeki yetersiz disk belleği dosyaları da başvurulan bellek hatasına neden olabilir.

Artık hatanın arkasındaki nedenleri bildiğimize göre, Arma 3 referanslı bellek hatası sorununu çözmenize yardımcı olabilecek yöntemlerle başlayabiliriz.

Yöntem 1: RAM Frekansını Tanıla

RAM’inizin arızalanması durumunda, Arma 3 referanslı bellek hatasına neden olabilir. Bu nedenle, RAM belleğini kontrol etmek için bir tanı aracı çalıştırmak önemlidir. Ayrıca, PC’nizde gecikme sorunları olduğundan emin olmak ve başarısız olması durumunda daha yüksek bir frekansla güncellemek için RAM frekansının zamanında kontrol edilmesi çok önemlidir. Yöntemin ayrıntılı ve adım adım açıklaması için Windows 10’da RAM Frekansı Nasıl Kontrol Edilir kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

Yöntem 2: Sanal Bellek Dosyasını Büyüt

Arma 3’ü çalıştırmak PC’nize zarar verebilir ve oyun tarafından oluşturulan yığın yığınlarıyla başa çıkmak zor olabilir. Bu sorun, bu yığın dökümlerini Arma 3 tarafından kontrol etmeye yardımcı olan sanal bellek dosyasının büyütülmesiyle çözülebilir.

1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına birlikte basın.

2. Verilen alana sysdm.spl yazın ve Sistem Özellikleri penceresini açmak için Enter tuşuna basın.

3. Gelişmiş sekmesine geçin ve Performans bölümünün altındaki Ayarlar… seçeneğine tıklayın.

4. Gelişmiş sekmesini seçin ve aşağıda gösterildiği gibi Değiştir…’e tıklayın.

5. Tüm sürücüler için disk belleği dosyası boyutlarını otomatik olarak yönet kutusunun işaretini kaldırın.

6. Ardından, istediğiniz Sürücüyü seçin ve Özel boyut radyo düğmesine tıklayın. Aşağıdaki parametreleri aşağıda belirtildiği gibi ayarlayın:

  • Başlangıç ​​boyutu (MB): 3500 MB

  • Maksimum boyut (MB): 7000 MB

7. Ardından, vurgulandığı gibi değişiklikleri kaydetmek için Ayarla’ya tıklayın.

8. Son olarak, bilgisayarı yeniden başlatın ve belleğin okunamadı hatasının çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Yöntem 3: SFC ve DISM Taramasını Çalıştırın

SFC ve DISM taramalarını çalıştırmak, sisteminizin Windows kayıt defterindeki bozuk dosyaları onarır ve bu nedenle Arma 3 referanslı bellek hatasını düzeltmeye yardımcı olur. Bu iki araç hakkında daha fazla bilgi edinmek için Windows 10’da Sistem Dosyalarını Onarma kılavuzumuzu okuyun. Taramalar tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve 0x referanslı bellek sorunundaki talimatların çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Yöntem 4: NVIDIA Denetim Masası Ayarlarını Ayarlayın

NVIDIA grafik kartı kullanıyorsanız, kontrol paneli ayarlarını değiştirerek başvurulan bellek hatasını çözebilirsiniz. NVIDIA ayarlarını değiştirmek için aşağıda belirtilen adımları izleyin:

Not: Bu yöntem yalnızca NVIDIA grafik kartı kullanıcıları içindir.

1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına birlikte basın.

2. Verilen alana kontrol yazın ve Kontrol Paneli ayarları penceresini açmak için Enter tuşuna basın.

3. Ardından NVIDIA Denetim Masası’na tıklayın.

4. 3D ayarlarını yönet’e tıklayın.

5. Program Ayarları sekmesinde, Özelleştirmek için bir program seçin açılır alanından istediğiniz programı seçin.

6. Ardından, Bu program için tercih edilen grafik işlemcisini seçin açılan alanından Tümleşik grafik seçeneğini seçin.

7. Son olarak, değişiklikleri kaydetmek için alttan Uygula’ya tıklayın.

Yöntem 5: Grafik Sürücüsünü Güncelleyin

Eski veya yanlış bir grafik sürücüsü, Arma 3’ü başlatırken bilgisayarınızda 0x referanslı bellek hatasındaki talimatların gösterilmesinin başka bir nedeni olabilir. Bu nedenle, Windows’ta Grafik Sürücüsünü Güncellemenin 4 Yolu hakkındaki kılavuzumuzu kullanarak grafik sürücünüzü güncelleyin. 10.

Yöntem 6: Windows İşletim Sistemini Güncelleyin

İşletim Sisteminizi güncellemek, Arma 3’ü sisteminizde okunamayan bellek olmadan çalıştırmak söz konusu olduğunda da önemlidir. Bozuk dosyalarla ilgili sorunların çözülmesine ve onarılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, Windows’u güncellemek çok önemlidir ve bunu Windows 10 En Son Güncellemeyi İndirme ve Yükleme kılavuzumuzu kullanarak yapabilirsiniz.

Yöntem 7: Temiz Önyükleme Gerçekleştirin

Arka planda çalışan gereksiz uygulamalar veya üçüncü taraf işlemler, başvurulan bellekte sorun nedeni olabilir ve bu da sonunda Arma 3’ün PC’de çalışmasını engeller. Windows’ta temiz önyükleme yapmak, tüm bu işlemlerin veya bu soruna neden olan sorunların kapatılmasına yardımcı olur. Windows 10’da Temiz önyükleme gerçekleştirme kılavuzumuzu kontrol edebilir ve belleğin okunamadı hatasını çözmek için aynısını sisteminiz için uygulayabilirsiniz.

Yöntem 8: Arma 3’ü Yeniden Yükleyin ve Bozuk Dosyaları Kaldırın

Yukarıda tartışıldığı gibi, bozuk kalan dosyalar, 0x referanslı bellek hatasındaki talimatların nedenlerinden biri olabilir. Oyuncular, oynarken Arma 3’ün çökmesiyle karşılaşabilirler. Bu nedenle, sorun için mümkün olan en iyi çözüm, oyunu yeniden yüklemek ve kurulumunu etkileyebilecek verilerle birlikte bulunan bozuk dosyaları kaldırmaktır.

1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına birlikte basın.

2. Verilen alana appwiz.cpl yazın ve Enter tuşuna basın.

3. Programlar ve Özellikler menüsünde, listeden Arma 3 programını bulun ve sağ tıklayın ve içerik menüsünden Kaldır/Değiştir’e tıklayın.

4. Ardından, kaldırma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

5. Şimdi, Dosya Gezgini uygulamasını açmak için Windows + E tuşlarına birlikte basın.

6A. Ardından, aşağıdaki yola gidin:

Users*YOUR USERNAME*DocumentsArma 3

Not: Burada SİZİN KULLANICI Adınız bir örnektir. Gerçek kullanıcı adıyla değiştirebilirsiniz.

6B. Aşağıdakilere gidin yol Oyunu açmak için Steam kullanıyorsanız.

Program files (x86)SteamSteamAppscommonArma 3

7. Şimdi, Arma 3 klasörünü bulun ve sağ tıklayın ve gösterildiği gibi Sil’e tıklayın.

8. Ardından, bilgisayarınızı yeniden başlatmaya devam edin.

9. Arma 3 oyununu PC’nize indirin ve kurulum işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

10. Son olarak, Yönetici modunda yükleyiciyi (Steam) kullanarak oyunu başlatın. Bu yöntemin düzeltilip düzeltilmediğine bakın, bellek sizin için okunamadı hatası.

Yöntem 9: Windows’u Geri Yükle

Bilgisayarınızı Arma 3 referanslı bellek hatası olmadan çalıştırmak istiyorsanız, sisteminizi geri yüklemeyi de seçebilirsiniz. Bilgisayarınızda geri yükleme noktaları oluşturan ve kaydeden sistem koruması sayesinde bu yöntemi verilerinizi kaybetmeden gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için Windows 10’da Sistem Geri Yükleme’nin nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

Yöntem 10: Windows’u Sıfırla

Yukarıda belirtilen tüm yöntemleri denedikten sonra bile belleğin okunamadığını görmeye devam ederseniz, Windows PC’yi sıfırlamak son çaredir. Bu yöntem, önceden yüklenmiş olanlar dışında, varsayılan işletim sistemi sürücünüzde yüklü olan tüm uygulamaları ve sürücüleri siler. Bu nedenle, bu yöntemi uygulamadan önce tüm önemli verilerinizi harici bir sürücüye veya bulut depolama alanına yedekleyin ve ayrıca bir sistem geri yükleme noktası oluşturun. Bilgisayarınızı sıfırlayabilir ve hatta verilerinizi saklayabilirsiniz. Bunun için Windows 10’u Veri Kaybetmeden Sıfırlama kılavuzumuza bakın.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

S1. RAM’imin sağlığını nasıl kontrol edebilirim?

Ans. Sisteminizde bir Windows bellek tanılama aracı çalıştırarak RAM sağlığınızı kontrol edebilirsiniz.

S2. Referans hafızası nedir?

Ans. Referans hafızası, komut verilen bilgilere bir yaklaşıma sahip olmak için hafızaya bir referans oluşturan sisteminizin uzun süreli hafızasıdır.

S3. RAM neden zarar görür?

Ans. Sistem açılırken veya anakartta kalan şarj varken çıkarılırsa ve RAM çıkarılırsa sisteminizin RAM’i zarar görür.

S4. RAM tamir edilebilir mi?

Ans. Evet, RAM, bilgisayarları ve donanımlarını onarma konusunda uzmanlığı olan yetkin bir teknisyen tarafından onarılabilir.

S5. RAM’i nasıl düzeltebilirim?

Ans. Önbelleğini temizleyerek, sisteminizi yeniden başlatarak, yazılımı en son sürümüne güncelleyerek ve kullanılmayan uzantıları silerek RAM’i düzeltebilirsiniz.

***

Rehberimizin, Arma 3 referanslı bellek hatasını düzeltmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Yöntemlerden hangisinin bunu yaparken en yararlı olduğunu bize bildirin. Konuyla ilgili daha fazla sorunuz veya başka bir konuyla ilgili önerileriniz varsa, bunları yorumlar bölümünde aşağıda bırakın.

  Windows'ta Görev Çubuğu gibi Firefox Yer İmleri Çubuğunu Otomatik Gizle