Windows 10’da 5.1 Surround Ses Testi Nasıl Gerçekleştirilir

Bugünlerde ses teknolojilerinde yeni gelişmeler olsa da, bazı uygulamalar yalnızca stereo sağlıyor. Stereo çıkış aldığınızda, bazen Windows 10 5.1 surround sesinizin iyi çalışıp çalışmadığını belirlemede zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu teknoloji, megabit ses akışları ve çok kanallı sağlar ancak Windows 10’daki bazı uyumsuzluklar, 5.1’i değerinden daha fazla sorun hissettirebilir. 5.1 surround ses testinin nasıl yapılandırılacağını ve gerçekleştirileceğini bilmiyorsanız, bu makale size çok yardımcı olacaktır.

Windows 10’da 5.1 Surround Ses Testi Nasıl Gerçekleştirilir

Windows 10 5.1 surround ses yapmak istiyorsanız, burada adım adım prosedürü gösterdik. Ancak, adımlardan geçmeden önce, 5.1 surround ses testi hakkında bilgi edinmek için bir sonraki bölüme geçin.

5.1 Surround Ses Testi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

  • Surround sistemi doğru ayarlarsanız, Windows 10 5.1 surround ses, bir filmin film müziği atmosferine büyük ölçüde katkıda bulunan efekt aralığını geliştirecektir.
  • Oyunda 5.1 çevreli sistemi kullanırsanız, düşmanın yerini kolayca takip edebilecek ve çıkardıkları sese göre hareketlerini de fark edeceksiniz.
  • Windows 10 cihazınızdaki yerleşik hoparlör, önceki sürümlerde olduğu gibi Windows 10 5.1 ses sistemini test etmenize olanak tanır.
  • Windows 10 PC’de 5.1 surround sesin nasıl kurulacağını öğrendiğiniz kısma geçmeden önce surround sistemini doğru ayarladığınızdan emin olmanız gerekiyor.
  • Listelenen tüm kanalları kullanmak için, 5.1 surround ses test sistemini bu makalede listelendiği gibi düzgün bir şekilde yapılandırmanız gerekir ve bu, en iyi kaliteyi almanızı sağlar.
  • Windows 10’da, özellikle atmosferik bir film müziği tercih eden kullanıcılar, harika bir ses dinlemenin ve harika bir medya deneyiminin keyfini çıkarabilirler.
  • Bazı durumlarda, kullanıcılar Windows 10 5.1 surround sesi yapılandırırken sorunlarla karşılaşabilir. Yapılandırma sırasında bazı sorunlarla karşılaşırsanız, Windows 10 5.1 surround ses testinin nasıl yapılacağına ilişkin tam bir kılavuz burada.

Windows 10 PC’de 5.1 Surround Ses Nasıl Kurulur

Donanımı bağladıktan sonra Windows 10’da 5.1 kanalları düzgün bir şekilde yapılandırana kadar dizüstü bilgisayarınızdan veya PC’nizden stereo çıkış alma olasılığınız daha yüksektir. Bugün, tüm yerleşik ses kartları 5.1 çevrelenmiş bir sinyal için yapılandırılmamıştır, ancak daha yeni anakartlara sahip masaüstü bilgisayarlarda da genellikle düşük uçlarda bulunur, ancak dizüstü bilgisayarlar bunları alamaz.

  Windows 10'da Başlat Menüsünde Eksik Döşeme Simgeleri Nasıl Onarılır

Not: Cihazınızda 5.1 çıkış alabilmeniz için ses kartınızın 5.1 surround desteğine sahip olması gerektiğini unutmamalısınız. Buna ek olarak, tüm kabloların cihaza doğru şekilde bağlandığından emin olmanız ve ayrıca ses kartı sürücünüzün Bölüm 1’de belirtildiği gibi en son sürüme sahip olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

1. Adım: Ses Kartı Sürücülerini Güncelleyin

Cihazınızın yüksek ses kalitesinin keyfini çıkaracaksınız. Bu nedenle, ses cihazlarının tüm bileşenlerinin en son sürüme güncellendiğinden ve güncel olduğundan emin olmalısınız. Bu, Aygıt Yöneticisi’ndeki ses kartlarını içerir. Windows 10 cihazınızdaki ses kartlarını güncellemek için aşağıda belirtilen adımları izleyin.

1. Windows tuşuna basın ve aygıt yöneticisi yazın ve Aç’a tıklayın.

2. Genişletmek için Ses, video ve oyun denetleyicilerine çift tıklayın.

3. Ardından, 5.1 surround kurulumunuzun bağlı olduğu ses kartına sağ tıklayın.

4. Bir sonraki adım olarak, Sürücüyü güncelle seçeneğini seçin.

5. Sürücüleri otomatik olarak ara seçeneğine tıklayın.

6. Cihazınıza indirilecek bekleyen güncellemeler varsa, bilgisayarınız bunları otomatik olarak yükleyecektir. Bu işlem tamamlandıktan sonra Aygıt Yöneticisi’nden çıkın.

Ses kartlarınızı güncelledikten sonra, bir sonraki bölümde anlatıldığı gibi Windows 10 5.1 ses kartlarını etkinleştirebilirsiniz.

2. Adım: Windows 10 5.1 Surround Sesi Etkinleştirin

Yerleşik Windows 10 5.1 ses kartının kalitesi standartların altında olacaktır. Ancak gerçekte, yerleşik ses çözümlerinin çoğu gerçek 5.1 ses çıkışı üretmeyecektir. Kaliteyi tercih ediyorsanız, özel bir ses tahtası kullanın.

1. Windows tuşuna basın ve Çalıştır yazın. Ardından Aç’a tıklayın.

2. mmsys.cpl yazın ve Ses penceresini açmak için Enter tuşuna basın.

3. Oynatma’ya gidin ve 5.1 surround ses çıkışı sağlayan oynatma cihazını seçin.

4. Windows 10 5.1 ses kartı destekli kayıttan yürütme aygıtınızı seçtikten sonra, Varsayılan Ayarla’yı ve ardından Yapılandır düğmesini tıklayın.

5. Şimdi, Speaker Setup penceresinde 5.1 Surround’u seçin.

Not: Çok sayıda 5.1 Surround girişi bulursanız, aynı pencerenin sağ tarafında gösterilen hoparlörünüzün konumunu analiz edin ve size uygun olanı seçin.

  Windows 10 Fall Creators Güncellemesinde Önyüklemede Küçük Resim Önbelleğinin Silinmesini Düzeltme

6. Ardından, İleri’yi seçin.

Not: Burada Test düğmesini yok sayın. Ses çıkışını yapılandırdıktan sonra daha sonra kullanabilirsiniz.

7. Hoparlör Kurulumu penceresinde, İsteğe bağlı hoparlörler altındaki tüm kutuları seçin.

8. Ardından, İleri’ye tıklayın.

Not: Kurulumunuz eksikse veya kurulumu bir subwoofer olmadan kullanıyorsanız, ekipmanı devre dışı bırakın. Bu, hayati önem taşıyan herhangi bir ses içeriği bırakmamanızı sağlar.

9. Ardından, Tam aralıklı hoparlörler’e tıklayın.

10. Tam aralık hoparlörler menüsünde Ön sol ve sağ ve Surround hoparlörler kutularını (varsa) seçin ve İleri’ye tıklayın.

Not: Ses görevi birden çok kanala bölündüğünden, 5.1 sistemlerinin çoğunda tam hoparlör aralığı yoktur.

11. Yapılandırma tamamlandıktan sonra Bitir düğmesine tıklayın.

NOT: 5.1 hoparlörünüz varsa ancak Yapılandır düğmesine bastıktan sonra 5.1 Surround’u seçemiyorsanız, bu sorun Microsoft’un kullanıcıları eski teknolojiyi kullanmaya zorlayarak Dolby Atmos ve Sonic Surround’u zorlamaya çalıştığı bir hatadır. Bu sorun, Windows 10’un piyasaya sürülmesinden bu yana yaygın olarak görülüyor, ancak Microsoft bunu düzeltmek için bir adım atmadı. Bunun yerine, 5.1 surround sistem söz konusu olduğunda eskimeyi planlamış görünüyorlar. Birçok kullanıcı, Windows 7,8’den Windows 10’a güncellediklerinde 5.1 çevrelenmiş sistemlerinin çalışmayı durdurduğundan şikayet etti, ancak resmi bir düzeltme yok.

3. Adım: 5.1 Surround Ses Testi gerçekleştirin

5.1 hoparlörlerinizi yapılandırmayı tamamladıysanız, onları test etme zamanı gelmiştir. Windows 10 PC’nizde 5.1 surround ses testi gerçekleştirmek için birkaç talimat.

1. Ekranın sağ alt köşesindeki Hoparlörler simgesine sağ tıklayın ve Sesler’e tıklayın.

2. Ardından, Oynatma sekmesine geçin ve daha önce yapılandırmış olduğunuz 5.1 hoparlörlere sağ tıklayın.

3. Şimdi Test seçeneğini seçin.

4. Alternatif olarak 5.1 surround hoparlörlerinizin her birinden gelen test seslerini duyacaksınız. Her hoparlörü test etmek için bu sesi kullanın.

NOT: Yapılandır düğmesine ve ardından Test düğmesine tıklayabilirsiniz. Bu, konuşmacının o sırada test edildiği sanal temsilini gösterir. Bununla, her bir hoparlörün doğru konuma bağlandığından da emin olabilirsiniz.

5. Hoparlörleri test ettikten sonra, hoparlöre sağ tıklayın ve Testi Durdur seçeneğini seçin.

NOT: Test düğmesini tıklatırken Test tonu çalınamadı hatasını görürseniz, surround ses yapılandırmanızda bazı hatalar olabilir.

Kılavuzumuzda listelenen yöntemler Çalınamadı Test Tonu Hatası, 5.1 surround ses testi yaparken ortaya çıkan hataları sıralamanıza yardımcı olacaktır.

  Windows 10 Ses Çatlamasını Düzeltin

Ek olarak, Windows 10 bilgisayarınızda test tonu çalınamadı hatasını düzeltmek için Windows Media Özellik Paketi yükleyebilirsiniz. N, Avrupa’yı ve KN Kore’yi temsil eder. Windows’un bu sürümleri, İşletim Sisteminin yalnızca temel özelliklerine sahiptir. Windows Media Player ve diğer ilgili teknolojileri içermez. Kore’de ve Avrupa Birliği’nde Windows 10 N veya Windows 10 KN kullanıyorsanız, bu bilgisayar sürümleri standart sürümlerdeki tüm medya paketlerini içermediğinden, ilgili Windows sürümleri için Medya özellik Paketini indirmiş olmanız gerekir. Bu nedenle, Windows’un N ve KN sürümlerini kullanıyorsanız, Windows Media Feature Pack’i yüklemek için aşağıda belirtilen adımları izleyin.

1. Öncelikle Windows’un N veya KN sürümlerini kullanıp kullanmadığınızı öğrenin. Bunu yapmak için Windows + I tuşlarına birlikte basarak Ayarlar’ı açın.

2. Sistem ayarını seçin.

3. Şimdi, sağ bölmeyi aşağı kaydırın ve Windows spesifikasyonları altındaki Windows sürümünü kontrol edin. N veya KN terimleri bulursanız, Windows Media Feature Pack’i yüklemeniz gerekir.

4. Şimdi, bu Windows Media Özellik Paketi sayfasına gidin.

5. Ardından, ana ekranı aşağı kaydırın ve Medya Özellik Paketi güncelleme paketini şimdi indir bağlantısını seçin. Dosyanın indirilmesini bekleyin.

6. Son olarak, Windows PC’nize eklemek için yükleyiciyi çalıştırın. Test tonu çalınamadı sorununu düzeltip düzeltmediğinizi kontrol edin.

Profesyonel İpucu: Ek Ses Testleri

Hoparlörlerinizin kablolarının düzgün şekilde bağlandığını ve doğru şekilde bağlandığını ve sesin gelmesi gereken yerden çalındığını onayladıysanız, bazı derinlemesine testlerden geçelim. Aşağıda, hoparlörünüzün alçak, yüksek, orta ve subwoofer’ının düzgün çalışıp çalışmadığını duymanızı sağlayan bir dizi test göreceksiniz. Bu örneklerin indirilmesine gerek yoktur ve hemen oynatılabilirler. Dolby Atmos Ses Testi ile ilgili bu videoyu izleyerek kapsamlı bir test yapabilirsiniz. Ayrıca, oyun ve yayın deneyiminizi iyileştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Dolby seslerini iyileştirmek için verilen bağlantıları izleyin.

NOT: Yukarıda bahsedilen sesin kalitesi dekodere bağlıdır. YouTube ve çoğu video paylaşım hizmeti, DTS veya Dolby Digital’i desteklemez. Hoparlörünüz Dolby Digital veya DTS çıkışı sağlayabiliyorsa, DVD’ler veya kodlanmış ve bu ses biçimlerini destekleyen diğer ortamlarla test etmelisiniz.

Aşağıda 5.1 çevrili örnek testleri indirebileceğiniz yerlerden bazıları verilmiştir.

***

Bu kılavuzun yardımcı olduğunu ve Windows 10 cihazınızda 5.1 surround ses testi yapabileceğinizi umuyoruz. Soru ve önerileriniz için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşmaktan çekinmeyin.