Windows 10 Ses Çatlamasını Düzeltin

Teknolojik cihazlarımızın beklenmedik bir şekilde tuhaf sesler çıkarmaya başlaması asla iyiye işaret değildir. Potansiyel donanım arızalarını önceden haber verebilir. Son zamanlarda, birçok Windows 10 kullanıcısı, çıkış hoparlörlerinden/kulaklıklarından çıkan bir patlama sesi duyuyor. Bu Windows 10 ses çatırtısı, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Siz de aynı sorunla uğraşıyorsanız doğru yerdesiniz. Size, özellikle çatırdayan Windows 10 ve ses çatırdayan Windows 10 kulaklıklar olmak üzere bilgisayardaki çatırtı sesini düzeltmenize yardımcı olacak mükemmel bir rehber sunuyoruz.

Windows 10 Ses Çatlaması Nasıl Onarılır

Bu can sıkıcı sorunu çözmeye başlamadan önce, neden olduğunu anlayalım. İşte Windows 10 ses çatırtı sorununa yol açan bazı olası nedenler.

  • Yanlış yapılandırılmış ses ayarları
  • Bozulma veya uyumsuzluk gibi ses sürücüleriyle ilgili sorunlar
  • Güç yönetimi sorunları
  • Hatalı bağlantı noktaları
  • Hasarlı donanım

Şimdi, bu sorunun arkasındaki bazı nedenleri anladıktan sonra, Windows 10’da çatırdayan ses sorununu çözmeye başlayalım.

İlk olarak, tüm ses bağlantılarının sıkı ve güvenli olduğundan emin olun. Ses jakı düzgün takılmadıysa, patlama sesleri duyulabilir. Bu yüzden bağlantıları bir kez gözden geçirin, gerekirse başka bir bağlantı noktası kullanın ve cızırtı seslerinin devam edip etmediğini kontrol edin. Ayrıca, çalışıp çalışmadığını kontrol etmek ve ses çıkışını izlemek için ses cihazınızı başka bir sisteme veya hatta bir mobil cihaza takın. Bağlantı kablosunda yırtılma olup olmadığını kontrol edin. Kablosuz ses cihazları söz konusu olduğunda, cihazı her zaman bağlantı aralığı içinde veya sistemin hemen önüne yerleştirin.

Donanım endişeleri ortadan kalktığında, çatırdama/patlama seslerine yol açabilecek çeşitli sistem ayarlarını incelemeye devam edelim. Bir grup ses ayarını, güç ayarlarını ve ardından sürücü dosyalarını yeniden yükleyerek veya güncelleyerek başlıyoruz. Sonunda, hatalı çalışan sürücüleri kontrol etmek için bir DPC gecikme testi gerçekleştireceğiz.

Yöntem 1: Ses Sorunlarını Giderme

Basit bir sorun giderme ile başlamak önemlidir. Sistemde bulunan herhangi bir hatayı düzeltebilen veya tanımlayabilen Ses Sorun Giderici’yi kullanabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

  Windows 10'da Temaları İçe ve Dışa Aktarma

1. Ayarlar’ı açmak için Windows + I tuşlarına birlikte basın. Sistem’e tıklayın.

2. Ses > Sorun Gider’e tıklayın.

3. Talimatları izleyin ve sorun giderme işlemini tamamlayın. Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Yöntem 2: Ses Formatını Değiştir

Windows 10, kullanıcıların daha zengin bir işitsel deneyim sağlamak için ses çıkış biçimleri listesinden seçim yapmasına olanak tanır. Kullanıcılar, çıktı cihazları için tam örnekleme hızını ve bit derinliğini seçebilir. Ancak, örnekleme hızı (ses frekansı) çok yüksek ayarlanmışsa ve ses cihazı seçilen frekansı desteklemiyorsa, çatırtı/patlama sesleri duyulabilir. Ses biçimini değiştirmek için bu adımları izleyin.

1. Yöntem 1’de gösterildiği gibi Windows Ayarları > Sistem’e gidin.

2. Sol bölmeden Ses menüsünü seçin.

3. Sağ panelde aşağı kaydırın ve Ses Kontrol Paneli’ne tıklayın.

4. Bir sonraki pencerede, Oynatma sekmesi altında Hoparlörlerinize sağ tıklayın (aktif çıkış cihazı yeşil bir onay işareti ile işaretlenecektir). Özellikler’i seçin.

5. Hoparlör Özellikleri altında Gelişmiş sekmesini seçin.

6. Varsayılan Format bölümündeki açılır menüyü tıklayın ve 16 bit, 44100 Hz (CD Kalitesi) seçeneğini seçin. Test’e tıklayın ve patlama sesleri duymaya devam edip etmediğinizi kontrol edin. Evet ise, başka bir format seçin ve tekrar test edin. İstenmeyen patlama sesleri ortadan kalkana kadar işlemi tekrarlayın.

7. Yeni ses biçimini kaydetmek için Uygula’ya tıklayın.

Ayrıca, Özel modun etkin olup olmadığını kontrol edin. Evetse, Uygulamaların bu cihazın özel kontrolünü almasına izin ver ve Özel mod uygulamalarına öncelik seçenekleri ver’in yanındaki kutuların işaretini kaldırın. Özel mod, uygulamaların ses kartının tam (özel) kontrolünü almasına izin verir.

Not: Özel modu devre dışı bırakmak, ses patlaması sorununu çözmediyse, tekrar etkinleştirin.

Yöntem 3: Ses Geliştirmelerini Devre Dışı Bırak

Ses çıkış formatlarını seçme lüksünün yanı sıra, kullanıcılar ses kartı üreticisine göre belirli ses efektlerini uygulayarak ses kalitesini daha da artırma seçeneğine sahiptir. Bas güçlendirme, sanal ses, perde kaydırma, ekolayzır, oda düzeltme vb. bu efektlerden bazılarıdır. Bazen bu etkiler ses sorunlarına yol açabilir. Bunları devre dışı bırakmak için bu adımları izleyin.

1. Yöntem 2’de gösterildiği gibi Sistem ayarı > Ses > Ses Kontrol Paneli’ne gidin.

2. Geliştirmeler sekmesini seçin.

3. Her bir geliştirme efektinin yanındaki kutunun işaretini birer birer kaldırın. Bazı bilgisayarlarda, Tüm Geliştirmeleri Devre Dışı Bırak seçeneği bulunur, tüm efektleri bir kerede devre dışı bırakmak için işaretlemeniz yeterlidir.

  Bash'i Windows 10'da Bağlam Menüsünden Yönetici Olarak Çalıştırın

4. Uzamsal ses sekmesine geçin ve Uygulamak istediğiniz Uzamsal ses biçimini seçin seçeneğinin kapalı olduğundan emin olun.

5. Tamam’a tıklayın.

Yöntem 4: ATI HDMI Ses Aygıtını Devre Dışı Bırak

ATI HDMI ses aygıtı, PC’nize bir HDMI kablosu aracılığıyla harici bir aygıt bağlandığında sesin iletilmesinden sorumludur. ATI HDMI ses cihazının neden rasgele çatırdama/patlama sesleri verdiği açık olmasa da, birçok kullanıcı cihazı tamamen devre dışı bırakarak sorunu çözmüştür. Bunu nasıl devre dışı bırakabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Arama çubuğuna Aygıt Yöneticisi yazın ve Aç’ı seçin.

2. Genişletmek için Ses, video ve oyun denetleyicilerine çift tıklayın.

3. ATI HDMI Audio’ya sağ tıklayın ve Aygıtı devre dışı bırak’ı seçin.

Windows 10 ses çatırtı sorununun hala orada olup olmadığını kontrol edin.

Yöntem 5: Sürücüleri Güncelleyin

Hoparlörlerinizden/kulaklıklarınızdan gelen patlama sesleri duymaya devam ederseniz, ses kartı sürücü dosyalarına bakmanızın zamanı gelmiştir. Bu dosyalar, ilgili donanım bileşenlerinin en iyi şekilde çalışması için gereklidir ve çeşitli nedenlerle bozulmaya tabidir. Güncel olmayan sürücüler bu soruna neden olabilir. Yerel cihaz yöneticisi veya aşağıdakiler gibi herhangi bir özel uygulama SürücüKolay tüm sürücüleri korumak için kullanılabilir. İşte ses sürücülerini güncelleme adımları.

1. Aygıt Yöneticisi > Ses, video ve oyun denetleyicileri’ne gidin.

2. Ses kartınıza sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

3. Sürücü sekmesinde, Sürücüyü güncelle’ye tıklayın.

4. Aşağıdaki pencerede, güncellenmiş yazılım için Otomatik Olarak Ara’yı seçin. Alternatif olarak, ses kartı üreticisinin web sitesini ziyaret edebilir, en son sürücü dosyalarını indirebilir ve Sürücüler için bilgisayarıma gözat seçeneğini kullanarak bunları manuel olarak yükleyebilirsiniz.

Windows 10 ses çatırtı sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Yöntem 6: Güç Ayarlarını Değiştirin

Windows 10’daki endişe verici patlama seslerinin arkasında görünen bir ayar, Minimum İşlemci Durumu ayarıdır. İşlemci boştayken veya küçük görevler gerçekleştirirken tahsis edilecek minimum gücü (yüzde olarak) belirtir. Tahsis edilen güç değerinin değiştirilmesi patlama seslerini ortadan kaldırabilir. İşte nasıl yapılacağı.

1. Başlat Menüsünü açın ve Denetim Masası > Aç öğesini arayın.

2. Sağ köşedeki Görüntüle’ye tıklayın ve ardından Büyük simgeler’i seçin.

3. Güç Seçeneklerine tıklayın.

4. Aşağıdaki pencerede, Plan ayarlarını değiştir’e tıklayın.

  Windows Sistem Tepsisinde Ağ Bant Genişliği ve Hız Monitörü Alın

Not: Bazı durumlarda Seçili planınız farklı olabilir, planınızın plan ayarlarını değiştir’i seçin.

5. Gelişmiş güç ayarlarını değiştir’e tıklayın.

6. İşlemci güç yönetimi > Minimum işlemci durumu önündeki + simgesine tıklayın.

7. Pilde ve Takılı değerlerini %100 olarak değiştirin.

8. Uygula > Tamam’a tıklayın.

Bu sorunu gidermek için uygulayabileceğiniz başka bir güç ayarı Hızlı Başlangıç’tır. Bunu yapmak için şu adımları izleyin.

1. Güç Seçenekleri’nde, Güç düğmelerinin ne yapacağını seçin bağlantısını tıklayın.

2. Şu anda kullanılamayan (yönetici erişimi gerektirir) ayarları değiştir’e tıklayın ve Hızlı başlatmayı aç’ın işaretini kaldırın. Değişiklikleri kaydet’e tıklayın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Yöntem 7: Üçüncü Taraf Araçlarını Kullanın

Ertelenmiş Prosedür Çağrısı veya DPC, düşük öncelikli görevlerin diğer yüksek öncelikli görevler lehine yeniden planlanmasına izin veren yerel bir Windows 10 özelliğidir. Bu yüksek öncelikli görevlerden/sürücü dosyalarından biri bir şeyi yapmak için çok fazla zaman alıyorsa, yüksek DPC gecikmesi ve düşmeler, patlamalar vb. gibi ses sorunlarıyla sonuçlanır. Durumun gerçekten böyle olup olmadığını kontrol etmek için şunları yapabilirsiniz: aşağıda gösterildiği gibi bir üçüncü taraf DPC gecikme kontrol programı indirin.

1. Ziyaret DPC Gecikme Denetleyicisi 1.4.0’ı İndirin (Alternatif – GecikmeMon) tercih ettiğiniz web tarayıcısında ve Şimdi İndir düğmesine tıklayın.

2. Yükleme sihirbazını açmak için indirilen dpclat.exe dosyasına tıklayın ve uygulamayı yüklemek için ekrandaki tüm talimatları izleyin.

3. Kurulduktan sonra DPC Latency Checker’ı açın. Sisteminizin DPC gecikmesini otomatik olarak analiz etmeye başlayacaktır.

4. Yeşil ve sarı çubuklar, bilgisayarınızın herhangi bir kesinti yaşamadan gerçek zamanlı ses ve video akışını gerçekleştirebileceğini belirtir.

Ancak, kırmızı çubuklar görürseniz, hangi aygıt sürücülerinin bilgisayarın genel performansına zarar verdiğini anlamak için açıklama kutusunu işaretleyin. Sorunlu aygıtın sürücüsünü güncelleyin, kaldırın veya aygıtı tamamen devre dışı bırakın. Bilgisayarın çatırtı sesi sorununu çözmelidir.

Yöntemlerden hiçbiri sizin için işe yaramazsa, doğal hatalardan kurtulmak için Windows’u güncellemeyi veya Windows’u yeniden yüklemeyi deneyin.

***

Bu kılavuzun yardımcı olduğunu ve Windows 10 ses cızırtısı sorununu, ses cızırtılı windows 10 ve cızırtılı windows 10 kulaklık sorunuyla birlikte çözebildiğinizi umarız. Hangi yöntemin sizin için en iyi sonucu verdiğini bize bildirin. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, bunları yorumlar bölümüne bırakmaktan çekinmeyin.