Windows 10 PC’de CPU Çekirdeği sayısı nasıl kontrol edilir

Modern, hızlı bir CPU’nun birden fazla çekirdeği vardır. Bir CPU ne kadar çok çekirdeğe sahipse, o kadar hızlı olur. Normalde, yeni bir dizüstü bilgisayar satın almak veya kendi PC’nizi oluşturmak istiyorsanız, satın almadan önce CPU özelliklerine bakmalısınız. Bununla birlikte, bir Windows 10 PC’de CPU çekirdek sayısını kontrol etmeniz gerekirse, bunu yapmanın birden fazla yolu vardır. Birkaçını listeleyeceğiz.

Windows Görev Yöneticisi

Görev Yöneticisi’ni açın ve Performans sekmesine gidin. Soldaki sütundan CPU’yu seçin ve grafiğin altına bakın. Size hem çekirdek sayısını hem de mantıksal işlemcileri söyleyecektir.

Sistem bilgisi

Windows aramada, Sistem Bilgileri yazın ve görünen uygulamayı açın. Özet’i seçin ve İşlemciyi bulana kadar aşağı kaydırın. Ayrıntılar size hem kaç tane çekirdeğe hem de mantıksal işlemciye sahip olduğunuzu söyleyecektir.

Komut istemi

Bunu yapmak için bir komutu hatırlamanız gerektiğinden, bir sistem için CPU çekirdek sayısını bulmanın en kolay yolu bu olmayabilir, ancak işe yarıyor.

Komut İstemi’ni açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın;

WMIC CPU Get DeviceID,NumberOfCores,NumberOfLogicalProcessors

Komut, hem çekirdek sayısını hem de sahip olduğunuz mantıksal işlemcileri döndürür.

Üçüncü taraf uygulaması – CPU-Z

Windows 10’daki yerleşik seçenekler işinize yaramıyorsa ve üçüncü taraf bir uygulama kullanmak istiyorsanız, kullanmanızı öneririz. CPU-Z. Bu aracı, Kaby lake veya Skylake işlemciniz olup olmadığını kontrol etmek gibi birçok başka şey için tavsiye ettik.

Uygulamayı çalıştırın ve en altta Core’un yanında çekirdek sayısını ve Threads alanının yanında mantıksal işlemcilerin sayısını göreceksiniz.

Google

Yeni bir dizüstü bilgisayar satın alıyorsanız veya kendi bilgisayarınızı oluşturuyorsanız, alacağınız olası CPU için çekirdek sayısına bakmanız gerektiğini belirtmiştik. Yapması oldukça kolay; Google’a gidin, işlemcinizin adını, markasını ve modelini girin ve sonuna ‘Özellikler’ kelimesini ekleyin. Raporlama yapan ve hatta CPU performansını kıyaslayan tonlarca web sitesi alacaksınız. Üreticinin web sitesine gidin ve kaç tane çekirdek ve mantıksal işlemciye sahip olduğunu kontrol edin. Teknik özellikler, baktığınız diğer yerler kadar doğru olacaktır.

  AMD Catalyst Control Center Windows 10'da Açılmıyor Nasıl Onarılır

Bunun gibi donanım bilgileri gerçekten sahte olamaz. Bazı üreticilerin bir ürünün ne kadar hızlı olduğunu abarttığını duymuş olabilirsiniz, ancak abartı Windows 10’un bildirebileceği özellikleri kapsamıyor.