Windows 10 Insider Builds’ı çalıştırmadan Insider derleme uygulamaları nasıl edinilir

Windows 10 Insider programına herkes katılabilir. Microsoft, kullanıcıları Insider Programında edindiğiniz yapıların Windows 10’un kararlı sürümü kadar kararlı olmadığı konusunda uyarır ki bu doğrudur. İşte tam da bu yüzden kullanıcılar kullanmazlar veya kullanırlarsa yedek bir PC’de kullanırlar. Insider Builds, yalnızca Windows 10 için planlanan en yeni özellikleri almakla kalmaz, aynı zamanda bazen yeni özelliklere sahip olan stok uygulamalarının daha yeni sürümlerini de alır. Insider Build uygulamalarını edinmek istiyor ancak içeriden öğrenen bir derleme çalıştırmak istemiyorsanız, yapabilirsiniz.

Insider derleme uygulamalarını edinin

Insider Build uygulamalarını edinmek için Insider Programına katılmanız gerekir. Endişelenmeyin, içeriden herhangi bir derleme kurmayacaksınız.

Yapmanız gereken ilk şey, Ayarlar uygulamasını açmak ve Gizlilik ayarları grubuna gitmek. Tanılama ve Geri Bildirim sekmesine gidin ve Tanılama Verileri altındaki Tam seçeneğini seçin.

Ardından, Güncelleme ve Güvenlik ayarları grubuna gidin. Windows Insider Programı sekmesini seçin ve Insider programına katılın. İlişkilendirmek istediğiniz hesabı seçin. Daha sonra size ne tür içerik almak istediğinizi soracaktır.

‘Yalnızca düzeltmeler, uygulamalar ve sürücüler’ seçeneğini seçin. İstediğiniz içeriği onaylayın ve ardından istendiğinde sisteminizi yeniden başlatın.

Insider Build’a güncellenmeyeceksiniz. Microsoft Store uygulamasını açın ve güncellemeleri kontrol edin. Stok uygulamaları için mevcut olan tüm güncellemeler artık mağazada görünecek. İstediğiniz uygulama için güncellemeyi yükleyin.

Artık istediğiniz uygulamaların daha yeni sürümlerine sahip olduğunuza göre, açıkça bu yapıları istemediğiniz için Insider Builds’tan çıkabilirsiniz.

Ayarlar uygulamasını açın, Güncelleme ve Güvenlik’e gidin, Windows Insider Programı sekmesini seçin ve Insider Preview derlemelerini durdur düğmesini tıklayın. Neyi durdurmak istediğinizi soran bir istem göreceksiniz. Insider Builds’ı tamamen durdur seçeneğini seçin. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek.

Artık Insider Builds’da olmasanız bile uygulama güncellemesi sabit kalacaktır. Snip & Sketch uygulamasının, nihayet kullanıcıların snip’leri JPEG formatında kaydetmesine izin veren yeni sürümünü almayı başardım.

  Windows 10'da uygulama pencereleri nasıl ortalanır ve yeniden boyutlandırılır

Bilmeniz gereken bir şey, içeriden inşa edilen uygulamaların kararlı Windows 10 kanalında aldığınız uygulamalardan daha az kararlı olduğudur. Uygulamalar sisteminizi çökertmeyecektir, bu nedenle bir uygulama güncellemesinin uygulamayı bozduğunu fark ederseniz, uygulamayı kaldırabilirsiniz ve tekrar yüklediğinizde kararlı sürüm yüklenir.

Windows 10’un kararlı sürümünü kullanıyorsanız ve Microsoft Store bir uygulamanın yeni, kararlı sürümlerini indirmiyorsa, bunu kolayca düzeltebilirsiniz.