Windows 10 Güncelleme Mağazası Hatasını Düzeltin 0x80D05001

İşletim sisteminizi güncelledikten sonra veya Windows Mağazanız en son güncellemeleri yüklemezse, birkaç Windows 10 kullanıcısı 0x80D05001 hata koduyla karşılaşır. Her Windows kullanıcısı, bir Windows Güncellemesinden sonra Microsoft Store’da 0x80D05001 hatasıyla karşılaşır. Yine de, meydana gelme durumlarından bağımsız olarak aynı şeyi çözmek için çok sayıda hack vardır. Ayrıca 0x80d05001 Windows 10 güncellemesi veya Microsoft Store hatası ile mücadele ediyorsanız, bu kılavuz bunu çözmenize yardımcı olacaktır. Öyleyse okumaya devam et.

Windows 10 Güncelleme Mağazası Hatası 0x80D05001 Nasıl Onarılır

Eldeki herhangi bir sorun giderme yöntemini uygulamadan önce, hataya neden olan birincil nedeni bilmelisiniz. Bu, nedenleri anlamanıza ve yakın gelecekte aynı şeyi önlemenize yardımcı olacaktır. İşte 0x80d05001 Windows 10 güncellemesine veya Microsoft Store hatasına yol açan birkaç yaygın faktör.

 • Güncelleme görevine müdahale eden arka plan işlemleri.
 • Yanlış tarih ve saat ayarları.
 • Bozuk Windows Mağazası önbelleği.
 • Bozuk sistem dosyaları ve yapılandırmaları.
 • Eski Windows işletim sistemi.
 • Proxy/VPN paraziti.
 • Antivirüs/güvenlik duvarı paraziti.
 • Bozuk Windows güncelleme bileşenleri.
 • Yanlış yapılandırılmış Windows Mağazası.

Bu bölümde, 0x80d05001 Windows 10 güncellemesi veya Microsoft Store hatasını düzeltmenize yardımcı olacak en iyi sorun giderme yöntemlerini öğreneceksiniz. Talimatlara göre takip edin ve sonuçların tadını çıkarın.

Not: Bir şeyler ters gittiğinde bilgisayarınızı geri yüklemek için bir Sistem Geri Yükleme noktası oluşturduğunuzdan emin olun.

Yöntem 1: Windows Update Sorun Gidericisini Çalıştırın

Windows uygulamalarında yaygın hatalarla karşılaşmak çok yaygındır. Windows 10, 8 ve 7, belirli hataları tetikleyen tüm sorunları gidermek için yerleşik sorun giderme aracına sahiptir. İşletim Sisteminizi güncelledikten sonra 0x80d05001 ile karşılaşıyorsanız, Windows Update sorun gidericisini çalıştırmak size yardımcı olacaktır. Öte yandan, herhangi bir Microsoft Mağazası işlemi sırasında aynı hatayla karşılaşıyorsanız, Windows Mağazası Uygulamaları sorun gidericisini çalıştırmanız önerilir.

Bunu yapmak için, Windows Update Sorun Gidericisi Nasıl Çalıştırılır kılavuzumuza bir göz atın ve belirtilen adımları uygulayın. Windows Update sorun gidericisini tamamladıktan sonra, daha önce yaptığınıza benzer adımları izleyerek Microsoft Store Uygulamaları sorun gidericisini çalıştırmanız önerilir.

Sorun giderici tarafından bildirilen sorunları gidermek için ekrandaki talimatları izleyin.

Yöntem 2: Arka Plan İşlemlerini Kapatın

Tüm arka plan işlemleri uyumlu ve temiz değildir. Birkaçı, çeşitli sorunlara katkıda bulunan diğer çeşitli işlemlere erişmenizi engelleyebilir. Böyle bir sorun 0x80d05001 Windows 10 güncellemesi veya Microsoft Store hatası olduğunda. Bu durumda, bilgisayarınızdaki tüm arka plan işlemlerini kapatmanız önerilir. Tüm arka plan işlemlerinden çıkmak veya her programdan tek tek çıkmak için Windows 10’da Görev Nasıl Sonlandırılır kılavuzumuzu izleyin.

Tüm arka plan işlemlerinin kapatıldığından emin olduktan sonra.

Yöntem 3: Saat ve Tarihi Eşitle

Bölgenizdeki saat ve tarih ayarları birbirini eşitlemiyorsa, Microsoft Store’da herhangi bir işlev gerçekleştiremeyebilirsiniz. Microsoft Store’da herhangi bir kurulum yapmadan veya herhangi bir işlem gerçekleştirmeden önce, bu uygulamaların bilgisayarınızı belirli sertifikalar için kontrol edeceğini ve bu aşamada saat, bölge ve tarih yanlışsa, tüm sertifikaların geçersiz sayılacağını bilmelisiniz. . Tarih ve saat ayarlarını yapmak ve onaylamak için aşağıda belirtilen adımları takip ediniz.

  Windows 10'un Tam Ekran Başlat Menüsü Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır

1. Windows Ayarları’nı açmak için Windows + I tuşlarını birlikte basılı tutun.

2. Şimdi, Zaman ve Dil’e tıklayın.

3. Ardından, Tarih ve saat sekmesinde, Saati otomatik olarak ayarla ve Saat dilimini otomatik olarak ayarla seçeneklerinin açık olduğundan emin olun.

4. Ardından, yukarıda vurgulandığı gibi Şimdi senkronize et seçeneğine tıklayın.

5. Şimdi sol menüden Bölge sekmesine ve Ülke veya bölge seçeneğine geçin, gösterildiği gibi Amerika Birleşik Devletleri’ni seçtiğinizden emin olun.

Not: Sorun belirli bir bölge için ortaya çıkarsa, bölgeyi değiştirmek 0x80d05001 Microsoft Store hatasını düzeltir. Sorunu düzelttikten sonra bölgeyi tekrar coğrafi bölgenize çevirdiğinizden emin olun.

Yöntem 4: Windows Mağazası Önbelleğini Sil

0x80d05001 Microsoft Store hatasıyla karşılaştığınızda Windows Mağaza önbelleğini silmenizi öneririz. Bu, Windows Mağazası’ndaki tüm bozuk önbelleği ve bileşenleri temizleyerek onu da onarır. Windows Mağazası önbelleğini kaldırmak, aşağıda belirtildiği gibi tek bir komutla kolayca yürütülebilir.

1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows + R tuşlarını aynı anda basılı tutun.

2. Şimdi wsreset.exe yazın ve Enter tuşuna basın.

0x80d05001 Microsoft Store hatasını düzelttiğinizden emin olun.

Yöntem 5: Bozuk Dosyaları Onar

Sorun gidericiyi çalıştırmanın yanı sıra, bozuk dosyaları ve bileşenleri onarmak için sistemde yerleşik olarak Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) ve Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi (DISM) vardır. Suçlunun bozuk sistem dosyaları olduğunu düşünüyorsanız, cihazınızı 0x80d05001 Windows 10 güncellemesini veya Microsoft Store hatasını önleyen taramayı başlatmanız gerekir. Windows 10’da Sistem Dosyaları Nasıl Onarılır hakkındaki kılavuzumuzu okuyun ve tüm bozuk dosyalarınızı onarmak için belirtilen adımları izleyin.

Tarama işleminin sonucu şu mesajlardan birini gösterecektir:

 • Windows Kaynak Koruması herhangi bir bütünlük ihlali bulamadı.
 • Windows Kaynak Koruması istenen işlemi gerçekleştiremedi.
 • Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ve bunları başarıyla onardı.
 • Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ancak bazılarını düzeltemedi.

Tüm süreç tamamlanana kadar bekleyin ve tartışılan hatayı düzeltip düzeltmediğinizi kontrol edin.

Yöntem 6: Windows’u Güncelleyin

Bilgisayarınızdaki hatalar ve yama sorunları genellikle 0x80d05001 Windows 10 güncelleme hatasına katkıda bulunur. Microsoft, önceki sürümlerdeki sorunları çözmenize yardımcı olacak özellikler ve işlemlerle dolu güncellemeler yayınlar. Bu nedenle, Windows İşletim Sisteminizi güncellediğinizden ve işlemde bekleyen güncellemeler olup olmadığından emin olun, kılavuzumuzu kullanın Windows 10 En Son Güncelleme Nasıl İndirilir ve Yüklenir

Windows İşletim Sisteminizi güncelledikten sonra, 0x80d05001 Windows 10 güncellemesini mi yoksa Microsoft Store hatasını mı düzelttiğinizi kontrol edin.

Yöntem 7: Kötü Amaçlı Yazılım Taramasını Çalıştırın

Birkaç Microsoft uzmanı, PC’yi taramanın, bilgisayarınızı tehditten uzak tutmanıza yardımcı olacağını öne sürüyor. PC’nize herhangi bir virüs veya kötü amaçlı yazılım girişi varsa, Windows 10 PC’nize yeni güncellemeler ve uygulamalar yükleyemezsiniz. Bu nedenle, bilgisayarınızı, Bilgisayarımda Nasıl Virüs Taraması Çalıştırırım? kılavuzumuzda anlatıldığı gibi taramanız önerilir.

Ayrıca, bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılımları kaldırmak istiyorsanız, Windows 10’da Kötü Amaçlı Yazılımları Bilgisayarınızdan Nasıl Kaldırır kılavuzumuza bakın.

Yöntem 8: Temel Windows Hizmetlerini Yeniden Başlatın

0x80d05001 Windows 10 güncelleme hatasını önlemek için Windows Update ve Arka Plan Akıllı Aktarım hizmetleri gibi bazı önemli Windows hizmetleri bilgisayarınızda etkinleştirilmelidir. Arka Plan Akıllı Aktarım hizmetleri, en son güncellemeleri yüklemek için boşta kalan bant genişliğini kullanır, böylece bilgisayarınızın herhangi bir güncellemeyi yalnızca devam eden başka bir kurulum yoksa yüklemesi sağlanır. Bu hizmetler sisteminizde devre dışı bırakılırsa, tartışılan hatayla karşılaşmanız daha olasıdır. Bu nedenle, temel Windows hizmetlerini aşağıda belirtildiği gibi yeniden başlatın.

1. Windows tuşuna basın, Hizmetler yazın ve Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.

2. Şimdi aşağı kaydırın ve Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmeti’ne çift tıklayın.

3. Şimdi, gösterildiği gibi Başlangıç ​​türünü Otomatik olarak seçin.

Not: Hizmet durumu Durduruldu ise Başlat düğmesine tıklayın. Hizmet durumu Çalışıyorsa, Durdur’a tıklayın ve yeniden Başlatın.

  Windows'ta Eşlenen Sürücüler Nasıl Silinir

4. Değişiklikleri kaydetmek için Uygula > Tamam’a tıklayın.

5. Tüm bu adımları Cryptographic, MSI Installer ve Windows Update Services gibi diğer Windows hizmetleri için tekrarlayın.

Yöntem 9: Proxy’yi veya VPN’yi Devre Dışı Bırakın (Varsa)

Proxy sunucuları, web sayfaları ve son kullanıcılar arasındaki boşluğu doldurur. Güvenlik nedeniyle proxy sunucuları ile iletişim bağlantısı bilgisayarınız tarafından engellenecek ve böylece 0x80d05001 Windows 10 güncellemesi gerçekleşecektir. Kullanıcı raporlarına göre, birkaç kullanıcı, proxy ve VPN istemcilerini devre dışı bırakarak tartışılan hatayı yönetebildiklerini onayladı. Bu durum sizin için geçerliyse Windows 10’da VPN ve Proxy Nasıl Devre Dışı Bırakılır yazımızı okuyun ve makalede anlatıldığı gibi adımları uygulayın.

VPN istemcisini ve proxy sunucularını devre dışı bıraktıktan sonra, 0x80D05001 hata kodunu düzeltip düzeltmediğinizi kontrol edin. Yine de aynı sorunla karşılaşırsanız, bir mobil erişim noktasına bağlanmayı deneyin.

Yöntem 10: Antivirüsü Geçici Olarak Devre Dışı Bırak (Varsa)

Microsoft Store işlemleriniz bazen virüsten koruma programınız tarafından engellenebilir ve 0x80d05001 Windows 10 güncellemesi veya Microsoft Store hatasıyla sonuçlanabilir. Windows Mağazanız ve virüsten koruma programınız arasındaki uyumluluk sorunlarını çözmek için güvenlik paketindeki bazı süper güvenlik özelliklerini kapatmanız veya programı bilgisayarınızdan tamamen devre dışı bırakmanız gerekir. Windows 10’da Antivirüs Geçici Olarak Nasıl Devre Dışı Bırakılır hakkındaki kılavuzumuzu okuyun ve PC’nizde Antivirüs programınızı geçici olarak devre dışı bırakmak için talimatları izleyin.

Windows 10 PC’nize Microsoft Store’dan uygulamalar yükledikten sonra, kötü niyetli saldırıları önlemek için virüsten koruma programını yeniden etkinleştirdiğinizden emin olun.

Yöntem 11: Windows Defender Güvenlik Duvarını Devre Dışı Bırak (Önerilmez)

0x80d05001 Windows 10 güncellemesi veya Microsoft Store hatasıyla karşılaşan birkaç kullanıcı, Güvenlik Duvarı korumasını değiştirmenin sorunu yönetmeye yardımcı olduğunu onayladı. . Herhangi bir uygulama Windows Defender Güvenlik Duvarı tarafından engellenmişse, bilgisayarınızdan onu etkinleştirmeniz veya Güvenlik Duvarı güvenliklerini geçici olarak devre dışı bırakmanız gerekir. Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı nasıl devre dışı bırakacağınızı bilmiyorsanız, Windows 10 Güvenlik Duvarı Nasıl Devre Dışı Bırakılır kılavuzumuz bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

İhtiyacınız olan uygulamayı yükledikten sonra Güvenlik Duvarı paketini yeniden etkinleştirdiğinizden emin olun.

Yöntem 12: Google DNS Adreslerini Kullanın

Etki Alanı Adı Sistemi (DNS), bir internet bağlantısı kurmak için esasen önemlidir. Bazen İnternet Servis Sağlayıcınız tarafından sağlanan DNS adresleri çok yavaş olabilir ve bu nedenle Windows 10 PC’nizde 0x80d05001 Windows 10 güncellemesi veya Microsoft Store hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Google DNS, istemci ile sunucu arasında güvenli bir DNS bağlantısı kurmak için basit ve hatırlaması kolay 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 IP adreslerine sahiptir.

Bilgisayarınızdaki DNS adreslerinizi değiştirmenize yardımcı olacak Windows 10’da DNS ayarlarının nasıl değiştirileceğine ilişkin basit kılavuzumuz burada. Windows’ta OpenDNS’e veya Google DNS’ye Nasıl Geçilir kılavuzumuzu izleyerek Windows 10 bilgisayarınızdaki herhangi bir Open DNS veya Google DNS’ye de geçebilirsiniz. Talimatları izleyin ve bilgisayarınıza Microsoft Store’dan herhangi bir güncelleme veya uygulama yükleyip yükleyemediğinizi kontrol edin.

Yöntem 13: Windows Update Bileşenlerini Sıfırla

Birkaç güncelleme bileşeni tutarsızlığı, Windows 10 PC’nizde 0x80d05001 Windows 10 güncelleme hatasına yol açacaktır. Güncelleme bileşeniniz arafta kalmışsa bu daha sık olur (ne açılır ne de kapanır). Bu sorun, bilgisayarınızdaki Windows Update bileşenlerini sıfırlayarak hızla çözülebilir. Bilgisayarınızdaki bozuk Windows Update bileşenlerini düzeltmek için Windows 10’da Windows Update Bileşenlerini Sıfırlama konusundaki kılavuzumuzu izleyin.

Bu basit işlem, Windows 10 PC’nizde tüm temel Windows hizmetlerinin yeniden başlatılması için komut isteminde bir dizi komut çalıştırmayı içerir. Tüm komutları yürüttükten sonra, 0x80d05001 Windows 10 güncellemesini veya Microsoft Store hatasını düzeltip düzeltmediğinizi kontrol edin.

Not: Bahsedilen hatayı düzeltmek için otomatik bir onarım aracı kullanabilirsiniz.

Yöntem 14: Windows Kayıt Dosyalarını Ayarlayın

Ardından, 0x80d05001 Windows 10 güncellemesini veya Microsoft Store hatasını düzeltmek için Windows güncelleme indirme yolunu temizlemeniz önerilir. Windows kayıt defterini işlerken her zaman dikkatli olmalısınız, aksi takdirde dosyalarınızı kaybedebilirsiniz. Kayıt defteri anahtarlarını değiştirmek ve böylece tartışılan hatayı düzeltmek için aşağıda belirtilen adımları izleyin.

  Windows 10'da Kolay Yoluyla Masaüstü Kısayolları Nasıl Oluşturulur

1. Windows tuşuna basın ve Kayıt Defteri düzenleyicisi yazın, ardından Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.

2. Şimdi, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde aşağıdaki yola gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindowsWindowsUpdate

3. Sağ bölmede, WUServer ve WIStatusServer’ı arayın.

3 A. Bunları bulamazsanız, Windows güncelleme indirme yolunu kaldıramazsınız. Sonraki sorun giderme yöntemine geçin.

3B. Girişleri bulabilirseniz, üzerlerine sağ tıklayın ve Sil’e tıklayın.

4. Son olarak, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve 0x80d05001 Windows 10 güncelleme hatasını düzeltip düzeltmediğinizi kontrol edin.

Yöntem 15: Microsoft Mağazasını Sıfırla

Microsoft Store ile ilişkili tüm verileri ve bozuk önbelleği temizlemek, onu sıfırlayarak mümkün olur. Ancak bu işlem, önceden yüklemiş olduğunuz hiçbir uygulama ve oyunu silmez. Bu nedenle, 0x80d05001 Microsoft Store hatasını düzeltmek için Microsoft Store’u sıfırlamanız önerilir.

1. Windows tuşuna basın ve Microsoft Store yazın, ardından Uygulama ayarları’na tıklayın.

3. Şimdi, Ayarlar ekranını aşağı kaydırın ve vurgulandığı gibi Sıfırla seçeneğine tıklayın.

Not: Microsoft Store sıfırlanırken uygulama verileriniz silinecektir.

4. Şimdi, Sıfırla’ya tıklayarak ve bilgisayarınızı yeniden başlatarak istemi onaylayın.

Yöntem 16: Microsoft Store’u yeniden kaydettirin

Microsoft Store’u sıfırlamak 0x80D05001 Microsoft Store hata kodunu düzeltmezse, yeniden kaydettirmek size yardımcı olabilir. Aşağıda belirtildiği gibi izleyin.

1. Windows tuşuna basın ve Windows PowerShell yazın, ardından Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.

3. Şimdi verilen komutu yazın ve Enter tuşuna basın.

PowerShell -ExecutionPolicy Unrestricted -Command "& {$manifest = (Get-AppxPackage Microsoft.WindowsStore).InstallLocation + 'AppxManifest.xml' ; Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $manifest}

4. Komutun yürütülmesini bekleyin ve Microsoft Store’u açmayı deneyin. Artık Minecraft’ı hatasız bir şekilde başlatabileceksiniz.

Yöntem 17: Microsoft Mağazasını Yeniden Yükleyin

Bu yöntemlerin tümü tartışılan hatayı düzeltmenize yardımcı olmazsa, Microsoft Store’u yeniden yüklemekten başka seçeneğiniz yoktur. Bu, uygulamayla ilişkili tüm bozuk dosyaları kaldıracak ve Microsoft Store işlemlerinde neden olan 0x80D05001 hata koduyla asla karşılaşmayacaktır.

1. Başlat Windows PowerShell’i yönetici olarak.

2. Şimdi get-appxpackage –allusers yazın ve Enter tuşuna basın.

3. Şimdi, Microsoft.WindowsStore Adı’nı arayın ve PackageFullName girişini kopyalayın.

4. Şimdi, PowerShell penceresinde yeni bir satıra gidin ve remove-appxpackage yazıp ardından bir boşluk ve önceki adımda kopyaladığınız satırı yazın. Görünüşe göre,

remove-appxpackage Microsoft.WindowsStore_22202.1402.2.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Not: Komut, kullandığınız Windows sürümüne göre biraz değişebilir.

5. Şimdi, Microsoft Store bilgisayarınızdan silinecek. Şimdi, bilgisayarı yeniden başlatın.

6. Ardından, yeniden yüklemek için Windows PowerShell’i yönetici olarak yeniden açın ve aşağıdaki komutu yazın.

Add-AppxPackage -register "C:Program FilesWindowsAppsMicrosoft.WindowsStore_11804.1001.8.0_x64__8wekyb3d8bbweAppxManifest.xml" –DisableDevelopmentMode

7. Son olarak, Microsoft Store PC’nize yeniden yüklenecek ve bir daha herhangi bir hata koduyla karşılaşmayacaksınız.

Yöntem 18: Yeni Kullanıcı Profili Oluştur

Kullanıcı profiliyle ilgili tüm hatalar ve aksaklıklar, yeni bir kullanıcı hesabı oluşturularak düzeltilebilir. Windows 10’da Yerel Kullanıcı Hesabı Nasıl Oluşturulur kılavuzumuzda açıklanan adımları izleyerek yeni bir kullanıcı profili oluşturabilirsiniz.

Yeni bir kullanıcı profili oluşturduktan sonra, 0x80D05001 Windows Mağazası hatasını düzeltip düzeltmediğinizi kontrol edin.

Yöntem 19: Sistem Geri Yükleme gerçekleştirin

Yöntemlerden hiçbiri size yardımcı olmadıysa, bilgisayarınızı iyi çalıştığı önceki sürüme sıfırlamayı deneyin. Windows 10’da Sistem Geri Yükleme’nin nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuzu takip ederek aynısını kolayca uygulayabilirsiniz.

Bu özellik sayesinde. Şimdi, 0x80D05001 Windows güncellemesini veya Microsoft Store hatasını düzeltmiş olursunuz.

Yöntem 20: Bilgisayarı Sıfırla

Microsoft Store ile ilgili herhangi bir sorun bulamıyorsanız ancak yine de 0x80D05001 hata koduyla karşılaşıyorsanız, bilgisayarınızı sıfırlamanızı öneririz. Tartışılan sorunu çözmek için Windows 10’u Veri Kaybetmeden Sıfırlama kılavuzumuzdaki adımları okuyun ve uygulayın.

***

Kılavuzun yararlı olduğunu ve 0x80d05001 Windows 10 güncelleme hatasını düzeltebildiğinizi umuyoruz. Daha havalı ipuçları ve püf noktaları için sayfamızı ziyaret etmeye devam edin ve yorumlarınızı aşağıya bırakın. Bundan sonra ne öğrenmek istediğinizi bize bildirin.