Windows 10 Fall Creators Güncellemesinde Önyüklemede Küçük Resim Önbelleğinin Silinmesini Düzeltme

Windows 10 ve güncellemeleriyle gelen hatalar, bir Marvel filmindeki Paskalya yumurtaları gibidir. Tek fark, kimsenin onları sevmemesi ve bilerek eklenmemeleridir. İşletim sisteminin daha yeni bir sürümüne güncelledikten çok sonra, bu sinir bozucu küçük şeyler deneyiminizi ve günlük iş akışınızı bozmaya devam ediyor. Fall Creators Güncellemesinde, yeniden başlatma veya kapatma sonrasında küçük resim önbelleğinin silinmesine neden olan bir hata var. İşte bunun için bir düzeltme.

Küçük Resim Önbelleği Silmeyi Onar

Otomatik Bakım’da SilentCleanup adlı bir görev, her önyükleme yaptığınızda küçük resimlerin kaybolmasına neden olan şeydir. Sorunu ortadan kaldırmak için bu görevin çalışmasını durdurmanız gerekir. Teoride, Otomatik Bakım’ın çalışmasını durdurabilirsiniz, ancak bu, sisteminizde çalışması gereken gerekli bir işlemdir, bu nedenle devre dışı bırakmak uygun bir çözüm değildir. SilentCleanup görevini devre dışı bırakmak için Windows kayıt defterini düzenlemeniz gerekir.

Windows Kayıt Defterini açın ve aşağıdaki konuma gidin;

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerVolumeCachesThumbnail Cache

Autorun DWORD değerine çift tıklayın ve değerini 0 olarak ayarlayın.

Otomatik Bakım her zaman olduğu gibi çalışır ancak SilentCleanup görevi çalışmaz. Bu görev artık çalışmadığında, bir kez oluşturulduktan sonra küçük resim önbelleğiniz silinmeyecektir. Bu düzeltmeyi uyguladıktan sonra küçük resim önbelleğini bir kez yeniden oluşturmanız gerekeceğini belirtmeliyiz. Bu, sabit sürücünüzün ne kadar büyük olduğuna ve içinde kaç dosya bulunduğuna bağlı olarak zaman alabilir. Yine de yeniden inşa edildiğinde, daha fazla sorun yaşamamalısınız.

Küçük Resim Önbelleği

Firefox’ta bir klasör konumu açtığınızda, her dosyanın bir görüntü ile temsil edildiğini görürsünüz. Belgeler ve metin dosyaları, uygulamanın onları açabilen bir görüntüsüyle temsil edilir, ancak fotoğraflar, filmler ve müziklerin tümü dosyada bulunanların küçük sürümleriyle temsil edilir. Fotoğraflarda fotoğrafın kendisi daha küçüktür, filmlerde genellikle filmden bir sahnedir ve müzikte genellikle kapak resmidir.

  Windows 10'da Alt+Tab'de klasik simgeler nasıl elde edilir

Tüm bunlar, göz atmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Sisteminize yeni bir dosya oluşturduğunuzda, kaydettiğinizde veya kopyaladığınızda, bunun için bir küçük resim oluşturur. Fazla mesai, Windows bu küçük resim önbelleğini oluşturur, böylece bir klasörü açtığınızda içeriğine göz atmanız daha kolay olur. Küçük resim önbelleğinin oluşturulması zaman alır, bu nedenle sisteminizi her başlattığınızda yeniden oluşturulması gerekiyorsa, her şeyi yavaşlatacaktır. Daha da önemlisi, her önyükleme yaptığınızda önbelleği yeniden oluşturmak, sahip olma amacını ortadan kaldırır.

Bu arada, Windows 10’da küçük resimleri etkileyen ilk hata bu değil. Oluşturucu Güncellemesi tüm fotoğraf küçük resimlerini beyaz yaptı.