Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi Nasıl Kaldırılır

Her zamanki gibi Microsoft, hataları kontrol etmek için Windows 10’un Ekim 2020 Güncelleştirmesini (20H2) yavaş yavaş kullanıma sunuyor. Güncelleştirmeyi yükledikten sonra bilgisayarınız bir sorunla karşılaşırsa, önceki Windows 10 sürümünüze nasıl geri döneceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Sadece 10 Gününüz Var!

Windows 10, Ekim 2020 Güncellemesi gibi büyük güncellemeleri kaldırmanız için yalnızca on gün verir. Bunu, işletim sistemi dosyalarını Windows 10’un önceki sürümünden saklayarak yapar. Güncelleştirmeyi kaldırdığınızda, Windows 10 önceki sisteminizin çalıştığı duruma geri döner. Bu muhtemelen Mayıs 2020 Güncellemesi olacaktır.

Bu eski işletim sistemi dosyaları gigabaytlarca yer kaplar. Bu nedenle, on gün sonra Windows bunları otomatik olarak kaldıracaktır. Bu, disk alanından tasarruf sağlar ancak Windows 10’u sıfırdan yeniden yüklemeden geri dönmenizi engeller.

Ekim 2020 Güncellemesi Nasıl Kaldırılır

Windows iyi çalışıyorsa ve işletim sistemini normal şekilde kullanabiliyorsanız, güncellemeyi Ayarlar’dan kaldırabilirsiniz.

İlk olarak, Ayarlar uygulamasını açın (hızlı bir şekilde başlatmak için Windows+i tuşlarına basabilirsiniz) ve Güncelleme ve Güvenlik > Kurtarma’ya gidin.

“Windows 10’un önceki sürümüne geri dön”ün altında “Başlayın”ı tıklayın. Geri almak için görünen sihirbaz arayüzünü gözden geçirin. Windows, bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecektir.

Burada bu seçeneği görmüyorsanız, on günden fazla zaman geçmiştir veya eski Windows yükleme dosyalarını el ile kaldırmışsınızdır. Güncellemeyi artık kaldıramazsınız, bu nedenle onunla yaşamanız (ve hata düzeltmelerini beklemeniz), bilgisayarınızı sıfırlamanız veya Windows 10’un eski bir sürümünü yeniden yüklemeniz gerekir.

Windows Önyükleme Yapmazsa Güncelleme Nasıl Kaldırılır

Ayrıca Kurtarma ortamından Windows 10’un eski bir sürümüne geri dönebilirsiniz. Bu, özellikle Windows sisteminiz düzgün şekilde önyüklenmiyorsa, örneğin, her başlatıldığında veya oturum açtığınızda mavi ekran göstermeye veya kilitlenmeye devam ediyorsa kullanışlıdır.

  Windows 10'da OBS Crashing Nasıl Onarılır (Tam Kılavuz)

Bilgisayarınız önyükleme sorunları yaşıyorsa, Windows bu arabirimi otomatik olarak gösterecektir. Windows 10’un oturum açma ekranında veya Başlat menüsünde “Yeniden Başlat” seçeneğini tıklarken Shift tuşunu basılı tutarak da açabilirsiniz.

Mavi “Bir seçenek belirleyin” menüsü göründüğünde, “Sorun Gider”e tıklayın.

seçme

Ek seçenekleri görüntülemek için “Gelişmiş seçenekler”e tıklayın.

seçme

Ekim 2020 Güncellemesi gibi bir güncellemeyi kaldırmak için “Güncellemeleri Kaldır”a tıklayın.

seçme

Ekim 2020 Güncellemesi gibi büyük bir güncellemeyi kaldırmak için “En son özellik güncellemesini kaldır”ı seçin. Bunlar “özellik güncellemeleri” olarak bilinir. “Kalite güncellemesi” terimi, her ay Yama Salı günü gelenler gibi daha küçük yamaları ifade eder.

Burada bu seçeneği görmüyorsanız, Windows artık eski işletim sistemi dosyalarına sahip değildir ve güncellemeyi kaldıramazsınız.

seçme

Ekranınızdaki talimatları izleyin. Devam etmek için bir Windows kullanıcı hesabı seçmeniz ve parolasını sağlamanız gerekir.

Ya Güncellemeyi Kaldıramazsanız?

Bahsettiğimiz gibi, güncellemeyi kaldırmak için yalnızca on gününüz var. İlk on gün içinde eski işletim sistemi dosyalarını Windows Disk Temizleme gibi bir araçla kaldırmayı seçerseniz, bundan daha azına sahipsiniz.

Karşılaştığınız sorunları çözmek için bilgisayarınızı sıfırlamayı veya Windows 10’u yeniden yüklemeyi seçebilirsiniz.

Önce bilgisayarınızı sıfırlamayı deneyin; Windows’a kişisel dosyalarınızı tutmasını söylerseniz, Windows’u etkin bir şekilde yeniden yüklerken dosyalarınızı tutabilirsiniz. Ancak, daha sonra tüm programlarınızı yüklemeniz gerekecektir.

Yaşadığınız sorun küçükse, bir süre beklemeyi de deneyebilirsiniz. Microsoft düzenli olarak güncellemeler yayınlar ve bir güncelleme, yaşadığınız sorunu çözebilir.