WhatsApp Mesajlarına Emoji ile Nasıl Tepki Verilir?

Özelliği beta kullanıcıları ile birkaç ay boyunca test ettikten ve test ettikten sonra, WhatsApp şimdi bir konuşmadaki mesajlara bir emoji ile tepki verme özelliğini kullanıma sunmaya başladı. Evet, doğru duydunuz. Tıpkı Instagram ve Messenger’da olduğu gibi, artık bir yanıt yazmamayı, bunun yerine, onlar hakkında ne hissettiğinizi ifade etmek için mesajlara bir emoji ile tepki vermeyi seçebilirsiniz. Emoji tepkileri özelliği artık WhatApp’ın tüm iOS, Android ve masaüstü/web kullanıcılarına ulaşıyor, hadi bu özelliğin nasıl kullanılacağını öğrenelim. WhatsApp’ta bir mesaja emoji ile nasıl tepki vereceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

WhatsApp Emoji Mesaj Tepkileri Kılavuzu (2022)

Emoji Mesaj Tepkileri Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi, emoji tepkileri özelliği, belirli mesajlara emojilerle hızlı bir şekilde tepki vermenizi ve sohbeti yeni mesajlarla doldurmadan fikirlerinizi paylaşmanızı sağlar. Bu, komik bir mesaja tepki vermek için yüzü sevinç gözyaşlarıyla emoji veya bir grup sohbetinde gönderilen bir mesajı onaylamak için başparmak ile kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Bu, Instagram ve Messenger gibi uygulamalarda yıllardır var olan basit bir özellik. Sonunda Meta’ya (eski adıyla Facebook) ait mesajlaşma uygulamaları arasında parite getirmek için WhatsApp’a ulaştı. Bu özellik için dik bir öğrenme eğrisi yoktur, o yüzden nasıl kullanılacağını öğrenelim.

Mevcut Emoji Tepkileri ve Anlamı

WhatsApp şu anda bir konuşmadaki mesajlara tepki vermek için kullanabileceğiniz altı emoji sunuyor ve bunlar:

  • Başparmak yukarıya (👍)
  • Kalp (❤️)
  • Sevinç gözyaşlarıyla karşı karşıya (😂)
  • Ağzı açık yüz (😮)
  • Ağlayan yüz (😢)
  • Elleri kavuşturulmuş kişi (🙏)
  Whatsapp Durumunuza Fotoğraflar, Videolar ve GIF'ler Nasıl Eklenir?

Mesajlaşma uygulaması, Instagram gibi tüm emojilere ve ten tonlarına destek eklemeyi hedefliyor, resmi bir tweet’te WhatsApp başkanı Will Cathcart’tan bahsediyor. Daha fazla emoji ve anlamları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bağlantılı kılavuzumuza gidin. Ayrıca Snapchat’teki farklı emojilerin anlamlarını da buradan okuyabilirsiniz.

WhatsApp Mesajlarına Emoji ile Nasıl Tepki Verilir (Android/ iOS)

Temel bilgiler ortadan kalktığında, WhatsApp konuşmalarında emoji tepkilerini nasıl göndereceğimizi öğrenmenin zamanı geldi. Android ve iOS cihazlarda aynı şekilde çalışır. Özelliği nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. WhatsApp’ı açın ve bir sohbete gidin. Burada, tepki vermek istediğiniz mesaja uzun basın ve ekranınızda emoji tepkileri çubuğunun açıldığını göreceksiniz.

2. Tepki vermek istediğiniz emojiyi seçin, mesaj balonunun alt kenarında görünecektir. Mesaj tepki özelliği şöyle görünür:

3. Bir WhatsApp mesajına kaç kişinin tepki verdiğini ve hangi emojiyi kullandığını görmek istiyorsanız, mesaj balonunda görünen emojilere dokunun.

WhatsApp Mesajlarına Emoji ile Nasıl Tepki Verilir (Web/Masaüstü)

WhatsApp için web ve masaüstü uygulamasında emoji tepkilerini kullanma yöntemi biraz farklı görünüyor, o halde nasıl çalıştığını görelim:

1. Web uygulamasında WhatsApp’ta bir görüşme açın. Ardından, yanında yeni bir emoji simgesinin göründüğünü görmek için bir mesajın üzerine gelin.

2. Bir mesaja mevcut altı seçenekten herhangi biriyle tepki vermek için emoji simgesine dokunun.

Emoji Tepkinizi Nasıl Değiştirirsiniz?

WhatsApp ayrıca emoji tepkinizi bir mesaja kolaylıkla değiştirmenize olanak tanır. Mobil ve web uygulamalarını kullanarak emoji tepkisini nasıl değiştirebileceğinizi bu bölümde anlattık.

1. Android ve iOS’ta, emoji tepki çubuğunu görmek için aynı mesaja tekrar uzun süre basabilirsiniz. Mevcut tepkiniz gri renkle vurgulanacaktır. Şimdi, tepkinizi değiştirmek için başka bir emoji seçin ve işiniz bitti.

Not: Emoji tepkisini değiştirdiğinizde ve alıcı henüz bildirimi açmadığında değişiklik bildirime de yansır. h/t meslektaşım Uday bu anlayışlı küçük bilgi için.

  Whatsapp'ta Grup Üyeleri İçin Mesajlaşma Nasıl Kapatılır

2. WhatsApp web ve masaüstü uygulamalarında emoji simgesini bir kez daha görmek için aynı mesajın üzerine gelin. Emojiye tıklayın ve yeni tepkinizi seçin. Evet, bu kadar kolay.

WhatsApp Emoji Tepki Nasıl Kaldırılır

Son olarak, WhatsApp’taki mesajlardan emoji tepkinizi kaldırma seçeneğiniz de var. Android, iOS veya web uygulaması gibi tüm platformlarda aynı şekilde çalışır. Bir reaksiyonun nasıl kaldırılacağı aşağıda açıklanmıştır:

1. Sohbet balonunun altında görünen emoji tepkinize dokunabilirsiniz. Şimdi tepkinizle birlikte bir açılır pencere göreceksiniz ve aynı şeyi kolaylıkla “Kaldırmak için dokunun”. Bu mesaja tepkiniz hemen kaybolacaktır.

2. WhatsApp’ta bir tepkiyi kaldırma seçeneğinin web’de ve Windows/macOS masaüstü uygulamasında nasıl göründüğü aşağıda açıklanmıştır. Sohbet balonundaki emoji tepkisine tıkladıktan sonra tepkinizi redakte etmek için “Kaldırmak için tıklayın” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Not: Emoji tepkileri özelliği şu anda Windows cihazlarda WhatsApp UWP Beta uygulamasında mevcut değildir. Muhtemelen önümüzdeki günlerde eklenecektir.

Yeni WhatsApp Mesaj Tepkileri Özelliğini Deneyin

Yani evet, WhatsApp’ta emoji tepkilerini kullanma hakkında bilmeniz gereken hemen hemen her şey bu. Emojiler şu anda altı varsayılan seçenekle sınırlıdır, ancak mesajlaşma uygulaması tüm emojiler için destek eklediğinde herkesin zamanına değecektir. Ayrıca WhatsApp, grupları yönetmeyi kolaylaştırmak, grup sesli aramalarında 32 kullanıcıya kadar desteklemek ve daha fazlasını yapmak için Toplulukları tanıttığını da duyurdu. Ayrıca, telefonunuz internete bağlı olmadan WhatsApp’ı çoklu cihazlarda kullanmak artık mümkün.