Web’de Gmail Nasıl Özelleştirilir

Gmail kullanımı kolay bir web arayüzü ile son derece popüler bir e-posta sağlayıcısıdır. Ancak, tüm tercihler ve ekran boyutları varsayılan ayarlarla iyi çalışmaz. Gmail arayüzünü nasıl özelleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Kenar Çubuğunu Genişlet veya Daralt

Gmail kenar çubuğu – soldaki size Gelen Kutusu, Gönderilmiş Öğeler, Taslaklar vb. gösteren alan – daha küçük bir cihazda çok fazla ekran alanı kaplar.

Kenar çubuğunu değiştirmek veya daraltmak için uygulamanın sol üst köşesindeki hamburger menüsünü tıklayın.

Kenar çubuğu büzülür, böylece sadece simgeleri görürsünüz.

Kenar çubuğunun tamamını tekrar görmek için hamburger simgesini tıklayın.

Kenar Çubuğunda Nelerin Görüntüleneceğini Seçin

Kenar çubuğu, kesinlikle kullanacağınız şeyleri (Gelen Kutusu gibi) içerir, ancak nadiren kullanabileceğiniz veya hiç kullanmayacağınız öğeleri de (“Önemli” veya “Tüm Postalar” gibi) gösterir.

Kenar çubuğunun altında, varsayılan olarak sözleşmeli olan ve nadiren kullandığınız şeyleri gizleyen “Diğer” ifadesini görürsünüz. Bir şeyleri gizlemek için kenar çubuğundan “Diğer” listesine sürükleyip bırakabilirsiniz.

Kenar çubuğuna bir etiketi sürükleyip bırakın.

Ayrıca, “Diğer” altında düzenli olarak kullandığınız etiketleri kenar çubuğuna sürükleyip bırakabilirsiniz, böylece her zaman görünür olurlar. Ayrıca etiketleri yeniden sıralamak için sürükleyip bırakabilirsiniz.

Google Hangouts Sohbet Penceresini Gizle (veya Taşı)

kullanmazsan Google Hangouts sohbetler veya telefon görüşmeleri için kenar çubuğunun altındaki sohbet penceresini gizleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için uygulamanın sağ üst köşesindeki Ayarlar dişli çarkına tıklayın veya dokunun ve ardından “Ayarlar”ı seçin.

Ayarlar çarkına tıklayın veya dokunun ve ardından

“Sohbet”e tıklayın veya dokunun, “Sohbet Kapalı” seçeneğini seçin ve ardından “Değişiklikleri Kaydet”e tıklayın veya dokunun.

Tıklayın veya dokunun

Gmail, sohbet penceresi olmadan yeniden yüklenir. Tekrar açmak isterseniz, Ayarlar > Sohbet’e dönün ve “Sohbet Açık” seçeneğini seçin.

  Excel'de Radar Grafiği Nasıl Oluşturulur

Google Hangouts kullanıyorsanız ancak sohbet penceresinin kenar çubuğunun altında olmasını istemiyorsanız, bunun yerine uygulamanın sağ tarafında görüntüleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için uygulamanın sağ üst köşesindeki Ayarlar çarkına tıklayın veya dokunun ve “Ayarlar”ı seçin.

Ayarlar çarkına tıklayın veya dokunun ve ardından

“Gelişmiş”e tıklayın veya dokunun ve “Sağ Taraf Sohbet” seçeneğine gidin. “Etkinleştir”e tıklayın veya dokunun ve ardından “Değişiklikleri Kaydet”e tıklayın veya dokunun.

Tıklayın veya dokunun

Gmail, arayüzün sağ tarafındaki sohbet penceresiyle yeniden yüklenir.

E-postaların Görüntü Yoğunluğunu Değiştirin

Varsayılan olarak Gmail, e-postalarınızı, ek türünü tanımlayan bir simge de dahil olmak üzere, aralarında bol miktarda boşluk bırakarak görüntüler. E-posta görüntünüzü daha kompakt hale getirmek istiyorsanız, pencerenin sağ üst kısmındaki Ayarlar dişli çarkına tıklayın veya dokunun ve “Görüntü Yoğunluğu”nu seçin.

Ayarlar çarkına tıklayın veya dokunun ve ardından

“Bir Görünüm Seç” menüsü açılır ve “Varsayılan”, “Rahat” veya “Kompakt”ı seçebilirsiniz.

bu

“Varsayılan” görünüm, ekler için simgeyi gösterirken “Rahat” göstermez. “Kompakt” görünümde ek simgesini de görmezsiniz, ancak e-postalar arasındaki boşlukları da en aza indirir. İstediğiniz yoğunluk seçeneğini seçin ve ardından “Tamam” a tıklayın veya dokunun.

Yoğunluk ayarını değiştirmek için istediğiniz zaman bu menüye dönebilirsiniz.

Yalnızca Konu Satırını Göster

Varsayılan olarak, Gmail bir e-postanın konusunu ve e-postadan birkaç kelimeyi gösterir.