VLC Player’da Uzantılar Nasıl Kurulur

VLC player’ın sahip olmadığı bir özelliği düşünmek zor. Var olan hemen hemen her medya dosyası türünü destekler, canlı akışları görüntülemenize ve çevrimiçi videoları izlemenize olanak tanır ve bu, yüzeyi zar zor çizer. Bununla birlikte, kullanıcıların VLC’de aradıkları bazı özellikler hala var. Bunu doldurmak için VLC’nin uzantıları ve eklentileri vardır. kendi var pazar yeri eksik özellikleri ekleyen bir uzantı bulabileceğiniz yer. Tek soru, uzantıları VLC oynatıcıya nasıl yüklersiniz?

Uzantılar resmi VLC web sitesinden indirilebilir. Bunlar uygun şekilde doğrulanmış uzantılardır, ancak uzantıları başka bir yerde bulabileceğinizi söylemeye gerek yok. Kurulum sürecindeki fark burada yatmaktadır.

VLC’den Uzantıları Yükleyin

VLC oynatıcıyı açın. Araçlar>Eklentiler ve uzantılar’a gidin.

Tüm eklentileri, uzantıları ve arayüzleri listeleyen yeni bir pencere açılacaktır. Bu çok mütevazı bir liste. Resmi VLC web sitesinden indirebileceğiniz tüm uzantıları göstermez. Burada yararlı bir uzantı bulursanız, yüklemek için yükle düğmesini tıklamanız yeterlidir.

LUA Dosyasını Yükle

Tüm VLC uzantıları, LUA dosya uzantısına sahiptir. Sabit sürücünüze bir uzantı indirirseniz, bu bir LUA dosyası olur. Bu dosyayı yüklemek için kullanıcınız için aşağıdaki konumu açın.

AppDataRoamingvlcluaextensions

LUA dosyasını buraya kopyalayın, uzantı yüklenecektir. Önceki bölümdeki Eklentiler ve uzantılar penceresindeki ‘Etkin Uzantılar’ sekmesinde görünecektir.

Lua adında bir klasör görmüyorsanız, onu oluşturmanız gerekir. Lua adlı bir klasör oluşturduktan sonra, buna Uzantılar adlı başka bir klasör ekleyin. Bu uzantılar klasörü, bir LUA dosyasını kopyalamanız gereken yerdir. Uzantıları VLC oynatıcıya hiç manuel olarak yüklemek zorunda kalmadıysanız, muhtemelen Uygulama Verileri dizininizde LUC klasörü bulunmaz.

VLC Player’da Uzantılar Nasıl Silinir

Uzantıları VLC oynatıcıya nasıl yüklediğinize bakılmaksızın, bunları kaldırmanın tek bir yolu vardır. Dosyayı aşağıdaki dizinden silin.

AppDataRoamingvlcluaextensions

Bir geliştirici dosyayı doğru bir şekilde adlandırmadıkça, bu çoğunlukla ağrısız bir süreçtir. Bu durumda, hangi dosyayı silmeniz gerektiğini bulmak için küçük bir tahmin çalışması yapmanız gerekecek.

  Videoları Platformlar Arası Görüntülemek İçin Dönüştür: Wondershare Video Converter [Review]

VLC Uzantıları Nasıl Kullanılır

VLC uzantıları, genellikle VLC oynatıcının varsayılan menülerine ek menü seçenekleri ekler. Örneğin, bir uzantı muhtemelen Araçlar menüsü altına kendi özelleştirme seçeneklerini ekleyecektir. Bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekecek. Bir uzantının geliştiricisi, muhtemelen uzantılarını nasıl kullanacağınız konusunda size biraz ipucu verecektir.