Vizio Remote’un Çalışmamasını Düzeltin

Bir Vizio uzaktan kumanda, bitmiş cihaz pilleri, engellenmiş TV sensörleri, uzaktan kumanda ve TV güç artıkları, kirli güç kaynağı, sıkışmış uzaktan kumanda belleği ve hatta TV’nin kendisiyle ilgili zorluklar nedeniyle çalışmayı durdurabilir. Vizio uzaktan kumandanın çalışmama sorunu ortaya çıktığında, neredeyse kullanılamaz bir televizyonla baş başa kalırsınız. Bu nedenle, çalışan bir uzaktan kumandaya sahip olmak ve onunla ilgilenmek, daha uzun bir kullanım ömrü için çok önemlidir. Tabii bazı parçalar kırılmadıkça. Diğer uzaktan kumandalarla karşılaştırıldığında, Vizio uzaktan kumanda, birçok uygulamayı kullanmanıza ve gezinmenize izin veren akıllı TV özelliklerini içerdiğinden TV kullanımı için daha önemlidir. Bu yazımızda Vizio Remote çalışmama sorununun nasıl çözüleceğini gösterdik. Bu nedenle, Vizio remote’u sıfırlama adımlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Vizio Remote Çalışmıyor Nasıl Onarılır

Kullanıcı raporlarını kapsamlı bir şekilde inceledikten sonra Vizio Remote’un Çalışmamasının aşağıdaki nedenlerini belirleyebildik.

 • Kapatılan Piller: Vizio uzaktan kumandadaki piller kapatılmışsa, onu kullanamazsınız.

 • Engellenen TV Sensörü: Bu hata, uzaktan kumanda ile TV sensörü arasındaki bir engel nedeniyle IR ışını TV’ye ulaşamadığında oluşur.

 • Elektronik Girişim: Yakındaki diğer cihazlar, uzaktan kumandanın IR ışını ile etkileşime giren radyasyon üretiyorsa, mevcut hatayla karşılaşabilirsiniz.

 • Kirli Güç Kaynağı: TV güç kaynağı sisteme kirli güç sağlıyorsa, mevcut sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

 • TV ve Uzak Güç Kalıntıları: Uzaktan kumanda veya TV’nin IR ışınını gönderme veya çevirme kapasitesini engelleyen güç kalıntıları varsa, mevcut sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

 • Sıkışmış Uzak Bellek: Uzak bellek belirli bir yere veya cihaza takılmışsa, mevcut soruna benzer sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

 • Arızalı TV: Televizyonunuz arızalandıysa, sorundan etkilenebilirsiniz.

  En İyi 10 Torrent Web Sitesi

Temel Sorun Giderme Adımları

Cevaplara geçmeden önce, uzaktan kumandanın kızılötesi ışık ürettiğini iki kez kontrol etmemiz gerekiyor (eğer bir IR uzaktan kumanda kullanıyorsanız). Bunu gerçekleştirmek için basit bir kamera testi kullanılabilir. Bu amaçla bir dijital kamera veya cep telefonundaki bir kamera kullanılabilir.

 • Kamerayı açın ve ardından uzaktan kumanda cihazındaki ekrana bakın.
 • Normalde TV’ye yönlendirilen uzaktan kumanda ucunu kameraya doğru tutun.
 • Uzaktan kumanda üzerinde herhangi bir tuşa basılı tutarsanız, kameranızın ekranında uzaktan kumandanın ucundaki IR LED’den yanıp sönen bir ışık görmelisiniz.
 • Çalışıp çalışmadıklarını kontrol etmek için, özellikle Güç ve Ses düğmeleri olmak üzere uzaktan kumandadaki tüm düğmeleri kontrol edin.
 • Düğmelerin hiçbiri çalışmıyorsa, uzaktan kumanda arızalı olabilir.
 • Yalnızca birkaç düğme çalışmıyorsa, kontakları kullanımdan dolayı kirli veya yıpranmış olabilir.
 • Tüm düğmeler çalışıyorsa, sorun giderme prosedüründeki bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

İşte Vizio remote’u sıfırlamak için gelişmiş sorun giderme yöntemleri.

Yöntem 1: Uzaktan Güç Döngüsü

Güç kalıntıları, Vizio uzaktan kumandanın çalışmayı durdurmasına neden olabilir. Uzaktan kumandayı kullanmasanız bile, güç döngüsü, Vizio uzaktan kumandanın sıfırlanmasına yardımcı olur ve kalan güç artıklarını boşaltır. Güç döngüsünün amacı, herhangi bir geçici ayarın tamamen sıfırlanmasını garantilemektir. Bunun bir sonucu olarak uzaktan kumandadaki herhangi bir hatalı ayar düzeltilebilir. Bu, uzaktan kumandada bilmediğiniz takılı kalmış bir düğmeyi serbest bırakmanıza yardımcı olabilir. Vizio uzaktan kumandanın çalışmama sorununu gidermek için verilen adımları izleyin.

1. Uzaktan kumanda pillerini çıkarın.

2. Uzaktan kumandadaki Güç düğmesine basın. Düğme genellikle uzaktan kumandanın üst kısmındadır.

3. Beş saniye sonra güç düğmesini bırakın. Kalan güç uzaktan kumandadan alınacaktır.

4. En az bir kez uzaktan kumandadaki her düğmeye basın. Bu, sıkışmış düğmelerin gevşemesine yardımcı olacaktır.

Not: Uzaktan kumanda üzerinde sürekli olarak basılı konumda takılı kalmış herhangi bir düğmeyi çıkarırken dikkatli olun; aksi takdirde uzaktan kumanda, kullanıcıdan gelen herhangi bir ek girdiye yanıt vermeyecektir.

  Ubuntu'da yazılım nasıl düşürülür

5. Uzaktan kumandanızın pillerini değiştirin.

6. Uzaktan kumandanızın doğru çalışmaya başlayıp başlamadığını kontrol edin.

Yöntem 2: Güç Döngüsü TV

Bir Vizio TV yanlış durumdaysa veya ayarlarından herhangi biri çalışmıyorsa, uzaktan kumandayı kullanarak kanalı değiştirmek de dahil olmak üzere tüm girişlere yanıt vermeyebilir. Sorun, televizyonu kapatıp açarak çözülebilir.

1. TV’yi duvar prizinden çıkarın.

2. 30 saniye boyunca, TV’nin kalan gücünü boşaltacak ve garip zorlukları çözebilecek olan TV güç düğmesini basılı tutun.

3. Bir dakika bekleyin.

4. TV’yi güç kaynağına yeniden bağlayın ve açın.

İyi çalışır durumda olduğundan emin olmak için uzaktan kumandayı bir kez daha kontrol edin.

Yöntem 3: Pilleri Değiştirin

Pilleri yenileriyle değiştirmek, uzaktan kumandanın çalışır durumda olduğundan emin olmanın en hızlı yoludur ve Vizio uzaktan kumandayı sıfırlamak için gereklidir. Çoğu Vizio uzaktan kumandası iki adet AA veya iki adet AAA pili kabul eder. Yeni piller, Vizio uzaktan kumandanın çalışmama sorununu gidermek için sorunu çözmüyorsa bir sonraki çözüme geçin.

Yöntem 4: TV Sensörünün Tıkanmasını Kaldırın

Vizio uzaktan kumandayı sıfırlamak için başka bir adım, TV Sensöründeki tıkanıklığı gidermektir. TV’deki IR sensörü engellendiğinden ve IR sinyalini alamadığından, Vizio akıllı TV uzaktan kumandanız çalışmayabilir. TV IR sensörü genellikle ekranın sol alt veya sağ alt kısmında bulunur. Yeni TV’lerle birlikte gelen koruyucu plastik sargı gibi yarı saydam şeyler bile uzaktan kumandanızdan gelen kızılötesi sinyali engelleyebilir.

1. TV kızılötesi sensörünü bulun.

2. Televizyonun önündeki her şey hareket ettirilmelidir.

3. Sensörde de herhangi bir leke olup olmadığına bakın. Sensörün ön tarafını temizlemek için alkol kullanılabilir.

4. Şimdi uzaktan kumandadaki Güç düğmesine basın ve TV IR sensörüne doğrultun.

  Apple Watch 4'ü Satın Almalı mısınız?

5. Kızılötesi sinyalleri yalnızca belirli bir mesafeye kadar çalıştığından TV’nin 10 fit yakınında olduğunuzdan emin olun.

6. TV açılır veya kapanırsa IR sinyalinde engel olup olmadığını öğreneceksiniz.

Yöntem 5: Güç Kaynağını Değiştir

Kirli Güç, bir cihaza verilen güç kalitesindeki anormalliği ifade eder. Voltaj değişiklikleri, zayıf güç faktörleri, frekans değişimleri ve güç dalgalanmaları düzensizliklere örnektir. Televizyonunuz kirli bir güç kaynağına bağlıysa, Vizio Remote’un çalışmadığını görebilirsiniz.

1. Güç kablosunu Vizio TV’den çıkarın.

2. Vizio TV’yi elektriğin normal olduğu bilinen farklı bir güç kaynağına taşıyın ve fişini prize takın.

Uzaktan kumandanın şimdi düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Yöntem 6: Elektronik Girişimini Kısıtla

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektronik cihazlar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bu elektrikli ekipman, çeşitli türlerde radyasyon üretir ve bu radyasyonlar IR sinyaline müdahale ederse uzaktan kumandanın çalışmayı durdurmasına neden olabilir. TV IR sensörü normalde ekranın sol alt veya sağ alt kısmında bulunur. Yeni TV’lerle birlikte gelen koruyucu plastik sargı da dahil olmak üzere sensörü engelleyebilecek her şey son derece hassastır.

1. Uzak sensör penceresinin görüş alanında açık olan diğer elektrikli cihazları veya ışıkları, CFL’ler de dahil olmak üzere tanımlayın.

2. TV’yi kapatın veya yeni bir alana taşıyın.

3. Alıcının ön tarafındaki IR sensörünü bir parça mavi boya bandı veya düz kahverengi maskeleme bandı ile kapatın. Ressam bandı, diğer cihazlardan gelen kaçak kızılötesini filtreleyerek uzak sinyalin geçmesine izin verebilir.

4. Damıtılmış alkole batırılmış bir pamuklu çubuk kullanarak TV sensöründeki ve IR uzaktan kumanda sensöründeki tüm kirleticileri temizleyin.

***

Bu bilgiyi yararlı bulduğunuzu ve Vizio Remote’un çalışmama sorununu nasıl çözebileceğinizi umarız. Lütfen hangi yöntemin sizin için en faydalı olduğunu bize bildirin. Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.