Uzak bir Windows 10 sisteminde PowerShell komutları nasıl çalıştırılır

Windows 10, uzaktan erişim araçlarına sahiptir. Bu araçlar işletim sisteminde yerleşik olarak gelir ve ayrıca üçüncü taraf uzaktan erişim araçlarını da yükleyebilirsiniz. Uzaktan erişim yararlı bir özelliktir ancak nasıl ve ne zaman etkinleştirildiğine veya kime uzaktan erişim izni verdiğinize dikkat etmezseniz bir güvenlik riski de oluşturabilir. Bu nedenle, çoğu uzaktan erişim aracı, aracın sisteminizde çalışabilmesi için önce verilmesi gereken erişim katmanlarının arkasında kilitlenir. PowerShell bir istisna değildir.

Uzak Windows 10 sisteminde PowerShell komutlarını çalıştırın

PowerShell komutlarını uzak bir Windows 10 sisteminde çalıştırabilirsiniz, ancak hedef sistemin bu komutların uzaktan çalıştırılmasına izin vermesi gerekir.

Uzak sistemde PowerShell komutlarını etkinleştirin

Uzak PowerShell komutlarının bir sistemde çalıştırılmasını sağlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Hedef sistemde, yönetici haklarıyla PowerShell’i açın.
Bu komutu çalıştırın: Enable-PSRemoting -Force
Komut çalıştırıldıktan sonra, ona uzaktan erişebilecek ve PowerShell komutlarını çalıştırabileceksiniz.

Hedef bilgisayar bir çalışma grubunun parçasıysa ancak bir Active Directory’ye bağlı değilse, bu adımları izleyerek sistemde PowerShell komutlarını etkinleştirmeniz gerekir.

Hedef sistemde, yönetici haklarıyla PowerShell’i açın.
Bu komutu çalıştırın: Set-NetFirewallRule -Name ‘WINRM-HTTP-In-TCP’ -RemoteAddress Any
Komut çalıştırıldığında, sisteme uzaktan erişebilecek ve üzerinde PowerShell komutlarını çalıştırabileceksiniz.

Uzak bir sistemde PowerShell komutlarının etkinleştirilmesi söz konusu olduğunda bu komutlar temeldir ancak diğer komutları da çalıştıracaksınız. Birincisi, uzak bir sisteme bağlandığınızda, sistemin kullanıcı adı ve şifresiyle kimlik doğrulaması yapmanız gerekecektir. Ek olarak, sisteme uzaktan erişeceğiniz bilgisayarı beyaz listeye almanız da gerekecektir. Bu hiçbir şekilde basit bir işlem değildir, ancak uzak sistemde komutların çalıştırılmasını sağlayarak başlar.

Çözüm

Komut satırları aracılığıyla yapıldığında uzaktan erişim karmaşıktır. Uzaktan erişim kurmakta zorlanıyorsanız, TeamViewer gibi kullanımı çok daha kolay ama yine de güvenli olan üçüncü taraf bir araç kullanmayı düşünün. PowerShell kullanmaktan başka seçeneğiniz yoksa, bir bağlantının nasıl başlatılacağını ve bunun için tanımlayabileceğiniz parametreleri öğrenmek için zaman harcamalısınız. Bunu sisteme uzaktan erişmeniz gerekmeden önce yapın. Uzaktan erişimin nasıl çalıştığına dair biraz bilgi ve içgörü, sorunları ortaya çıktıklarında gidermenize yardımcı olacaktır.

  Windows 10'da Klavyede Yanlış Harfler (Karakterler) Yazılıyor mu? İşte Düzeltme